Američko prvenstvo: Meksiko i Portoriko izborili finale

Sinoć je na Američkom prvenstvu u Venezueli bio polufinalni dan tijekom kojeg su reprezentacije Meksika i Portorika izborile finale i borbu za naslov prvaka Amerike.

Meksiko – Argentina 76:70 (20:14, 33:37, 53:58)

Meksiko: Ayon 24, Mata 9, Hernandez 9, Alonzo 8, Harris 8, Gutierrez 8, Mendez 5, Martinez 3, Stoll 2

Argentina: Scola 18, Campazzo 14, Safar 11, Mata 6, Laprovittola 6, Delia 6, Gutierrez 4, Mainoldi 3, Boccia 2

Prvi su na parket izašli igrači Meksika i Argentine. Utakmica je bila vrlo izjednačena i do samog kraja je bilo upitno tko će se plasirati u finale, a na kraju su to rezultatom 76:70 uspjeli košarkaši Meksika.

Obje su ekipe u vodstvu provele oko pola utakmice. Prvih 15 minuta Meksiko je imao blagu prednost, da bi Argentina serijom 15-0 preuzela vodstvo koje je držala do posljednjih pet minuta utakmice. Tada Meksiko ulazi u svoju seriju od 11-2 te vraća prednost u svoje ruke. Nije to bila velika prednost, od dva do četiri poena, ali Argentinci su promašili svaku priliku za preokret te će sutra u borbu za treće mjesto.

Gustavo Ayon vodio je Meksiko do pobjede s 24 poena i 12 skokova, dok je kod Argentine najbolji bio Luis Scola s 18 poena (šut 5/16), 8 skokova i 5 asistencija.

Dominikanska Republika – Portoriko 67:79 (15:21, 32:38, 49:63)

Dominikanska Republika: Baez 12, Ramon 9, Feldeine 8, Coronado 7, Sosa 7, Vargas 7, Martinez 5, Towns 4, Fortuna 4, Garcia 2, Santana 2

Portoriko: Arroyo 20, Barea 16, Balkman 13, Sanchez 12, Holland 9, Ayuso 5, Clemente 2, Villafane 2

Drugi polufinalni susret nije pružio previše neizvjesnosti. Portoriko je vodio od prve do posljednje minute te došao u priliku za osvajanje naslova, za što je bio prvi favorit prije početka natjecanja. Svladali su Dominikansku Republiku rezultatom 79:67.

Susret je s dva pogođena šuta otvorio J.J. Barea te je Portoriko odmah počeo graditi svoju prednost, koja je porasla na dvoznamenkast broj prije završetka prvog poluvremena. Uspjela se Dominikanska Republika u jednom trenutku vratiti na samo četiri poena zaostatka, no Portoriko do kraja treće četvrtine odlazi na velikih 18 poena prednosti i pitanje pobjednika bilo je riješeno.

Portorikance je predvodio Carlos Arroyo s 20 poena, a Barea je upisao 16 koševa, 8 asistencija i 5 skokova. Kod poražene momčadi možemo istaknuti tek Eulisa Baeza s 12 poena i 6 skokova.

Utakmice za prvo i treće mjesto igraju se večeras. Sve četiri ekipe izborile su plasman na Svjetsko prvenstvo u Španjolskoj iduće godine, što je bio glavni cilj ovoga prvenstva, ali Argentina i Dominikanska Republika htjet će pobjedom do trećeg mjesta, odnosno Portoriko i Meksiko do prvog.