Ususret drugom dijelu Eurobasketa

Array

Nakon što je svaka momčad odigrala po pet utakmica, a one najbolje ostvarile plasman za daljnje natjecanje, formirane su i skupine koje odlučuju o četvrtfinalu. Tako će tri najbolje momčadi iz ljubljanske (Francuska, Ukrajina, Belgija) te one jeseničke (Srbija, Latvija, Litva) popuniti novu skupinu E, dok će najbolje reprezentacije naše, grupe C (Španjolska, Hrvatska, Slovenija) koja je uveseljavala celjske gledatelje te koperske grupe D (Italija, Finska, Grčka) popuniti mjesta skupine F.

Nakon brojnih iznenađenja u prvom krugu, natjecanje se nastavlja danas, a drugi krug natjecanja otvorit će reprezentacije Latvije i Ukrajine s početkom u 14:30 sati. Zanimljivo je i kako će se ostatak natjecanja igrati isključivo u ljubljanskoj dvorani Stožice koja može udomiti oko dvanaest i pol tisuća gledatelja.

SKUPINA E:

Na čelu skupine E nalaze se reprezentacije Srbije i Francuske koje su nakon prvog dijela prenijele sva četiri boda. Slijede Litva i Ukrajina sa po tri boda, a sa dna će krenuti Latvija i Belgija koje će prenijeti samo po dva boda.

Francuska je nakon iznenađujućeg poraza od Njemačke na startu prvenstva uspjela podići razinu igre te ostvariti četiri uzastopne pobjede. Ovu atletsku momčad predvodi prekaljeni organizator igre San Antonio Spursa – Tony Parker, koji ima odličnu pomoć u bivšem igraču Cedevite – Mickaelu Gelabaleu te Borisu Diawu, Nandu De Colu i Nicolasu Batumu.

Veliki minus je nedostatak centarske pomoći od kojih jedino možemo izdvojiti solidnog Alexisa Ajincu. Glavna činjenica njihovog poraza od Njemačke je ta da su nadigrani pod košem. Tibor Pleiss je postigavši 11 poena uz stopostotan šut za 2 i sedam skokova nanio ogromnu štetu francuskoj ekipi. Mučili su se Francuzi i s Ukrajincima, a velike probleme im je zadavao 205 cm visoki centar Kyrly Natyazhko koji ih je nadskakao čak deset puta. Zanimljivo će biti i vidjeti kako će francuski izbornik Vincent Collet postaviti taktiku za visoke i snažne Srbe i Litvance.

Srbiju prije početka prvenstva nitko nije smatrao favoritima za medalju. Oni su ipak pokazali suprotnom, unatoč činjenici da su imali najviše otkaza igrača. Kvaliteta momčadi nije upitna. S klupe ih vodi možda i najbolji trener prvenstva, Duda Ivković, a na terenu imaju vođu u obliku ponajboljeg centra prvenstva – Nenada Krstića. Odličan spoj iskustva (Krstić, Bjelica, Marković, Katić) i mladosti (Bogdanović, Nedović, Anđušić) činu ovu reprezentaciju, uz Francusku, glavnim konkurentom za četvrtfinale. Ipak, većini igrača je ovo prvo veliko seniorsko natjecanje, igrači nisu odigrali dovoljno utakmica zajedno, pa ne bi iznenadilo da im se ponovi neki „kiks“ kao poraz protiv Makedonije.

Litva predstavlja jedno od negativnih iznenađenja prvog kruga natjecanja. Iako državljani zemlje koja ne broji niti tri milijuna stanovnika ne bi trebali očekivati neki veći rezultat na europskoj smotri, košarkaška nacija Litve to uvijek očekuje. Tamo se živi za košarku. Ipak, nakon brojnih dobrih rezultata (zlato 2003., bronca 2007.) i petog mjesta na posljednjem Eurobasketu, možda je ipak došlo vrijeme za pad litvanske košarke.

Iako je došla u sasvim solidnu sastavu, ova reprezentacija je opasno visila za drugi krug. Bosna i Hercegovina, dirigirana Acom Petrovićem, a uz odlične igre Mirze Teletovića te Nihada Đedovića, u posljednjem meču imala je željenih šesnaest razlike četiri minute do kraja utakmice, čime bi se Litva morala oprostiti od natjecanja, a Acina Bosna bi zauzela mjesto Litve. Tad je na scenu stupio veteranski dvojac KleizaLavrinovič koji je uspio do kraja smanjiti poraz na samo šest poena razlika što im je omogućilo nastup u borbi za četvrtfinale. Splet okolnosti je takav da su ipak uspjeli prenijeti tri boda.

Ali Litva nije uvjerljiva, sve utakmice su im bile egal. To bi se moglo osjetiti na sljedećim utakmica. Umor će se povećati odmah na prvoj utakmici, protiv Francuske, a onda ih čekaju dvoboji protiv Belgije te neugodne Ukrajine koji će odlučivati o njihovoj budućnosti u daljnjem natjecanju.

Jedno od dva najveća pozitivna iznenađenja ovog natjecanja je – Ukrajina. Država koja od raspada SSSR nije postigla nikakav veći uspjeh od plasmana na europska natjecanja, a od tada nije imala ni nikakvo zvučnije ime, dobila je sve pozitivne kritike košarkaških stručnjaka na ovom natjecanju. Nakon uvodne, dramatične utakmice s Belgijom kojoj su tri sekunde prije kraja oteli pobjedu „and 1“ potezom naturaliziranog Ukrajinca Eugenea Jetera za 58-57, može se reći da je sve krenulo na mlin Mikeu Fratellu i njegovoj momčadi. Uslijedile su pobjede nad Izraelom i Njemačkom, pa poraz od Francuske sa samo šest poena zaostatka te na kraju uvjerljiva pobjeda protiv „outsajdera“ Britanaca.

Najbolji igrač ove momčadi, a ujedno i jedan od najkorisnijih igrača ovog prvenstva jest Sergiy Gladyr kojega krasi vrhunski atleticizam te strast šutanja trica iz kontri i polukontri. Gladyr se ne boji preuzeti odgovornost, a Fratello vjeruje u njega. Sigurni smo kako ćemo i u ovom krugu gledati još njegovih odličnih predstava, a uz pomoć Jetera i Natyazhka Ukrajinci bi mogli vrlo lako okusiti četvrtfinale.

Latvija je već ostvarila što od osim njih samih nitko nije očekivao. Izborili su drugi krug. Borbena, ujednačena i momčadska igra dovela ih je do pobjeda protiv Bosne, Crne Gore te Makedonije. Pružili su Latvijci dobar otpor susjedima Litvancima, kao i Srbiji. Kristaps Janicenoks je skriveni vođa reprezentacije, ali suigrači ne zaostaju za njim. Skup solidnih pojedinaca koji čine odličnu momčad igra dobru košarku. Osim već spomenutog Janičenoksa, vrijedi spomenuti i Freimanisa koji je imao fenomenalnu predstavu protiv Bosne i Hercegovine (24 poena, 10/11 za 2), borbene Kristapsa Berzinša i Martinsa Meiersa, „dalekometašeBertansa, Strelnieksa i Blumsa te veterana Škelea koji uvijek može pomoći. Veliki dio zasluga zasigurno ide i treneru novog euroligaša Budivelynka, Ainarsu Bagatskisu.

Momčad Belgije je vjerojatno najslabija ekipa drugog dijela natjecanja. Reprezentacija koja se uspjela provući sa dvije neuvjerljive pobjede protiv favoriziranih Izraela i Njemačke bit će lak plijen za protivničke momčadi. Ekipa koja je sastavljena većinom od igrača iz domaće lige, a predvođena bivšim krilnim igračem Real Madrida Axel Hervelleom nema što tražiti u drugom krugu, te trebaju biti zadovoljni uspjehom prolaska među dvanaest najboljih ekipa Europe čime su zauzeli viša mjesta od puno „razvikanijih“ momčadi poput Turske, Rusije, Makedonije, Poljske, Crne Gore.

 

Related Articles