Američko prvenstvo: Nevjerojatan preokret Portorika

Sinoć je u Venezueli, državi domaćinu Američkog prvenstva, održan pretposljednji dan drugog kruga natjecanja. Ponovno je bilo zanimljivih rezultata i tak će se danas podijeliti “ulaznice” za doigravanje, jer se pet ekipa bori za tri preostala mjesta, dok je Portoriko nevjerojatnim preokretom protiv Venezuele uspio osigurati plasman među četiri najbolje ekipe.

Meksiko – Jamajka 100:89 (19:20, 44:46, 69:68)

Meksiko: Hernandez 25, Mendez 22, Ayon 19, Stoll 15, Harris 8, Mata 4, Martinez 3, Alonzo 2, Gutierrez 2

Jamajka: Jordan 24, Ewing 17, A. Scott 17, Blair 8, D. Scott 7, Uter 6, Howell Ennis 5, Rose 4, Fernandez 1

Do četvrte pobjede došla je reprezentacija Meksika svladavši Jamajku rezultatom 100:89. Jamajčani su jučer sve iznenadili slavljem nad Argentinom, no još jedno iznenađenje se ipak nije dogodilo te je Jamajka ostala bez šansi za prolazak u polufinale.

Igrala se vrlo atraktivna košarka za gledatelje, a igrači Meksika su slavili zahvaljujući fantastičnom šutu – 64% ukupno, 58% za tri poena (15/26). Jamajka je vodila gotovo cijelo prvo poluvrijeme, ali početkom drugog Meksiko prelazi u vodstvo od desetak poena i činilo se da će zadržati prednost do kraja, ali ulaze u crnu rupu te Jamajka početkom posljednjeg perioda ponovno uzima prednost.

To nije dugo trajalo, već za dvije minute Meksiko dolazi do prednosti od pet poena, a do kraja utakmice nisu dopustili protivnicima da se vrate u igru. Pobjednike je predvodio Hector Hernandez s 25 poena, dok je Orlando Mendez ubacio 22, uz 7 asistencija. Jamajku je s 24 poena predvodio Jerome Jordan.

Argentina – Urugvaj 89:63 (24:24, 43:35, 63:47)

Argentina: Scola 17, Boccia 16, Mata 12, Mainoldi 11, Safar 8, Gutierrez 7, Campazzo 7, Delia 6, Laprovittola 5

Urugvaj: Mazzarino 14, Fitipaldo 13, Taboada 12, Batista 10, Newsome 5, Cabot 3, Izaguirre 2, Wachsmann-Mallner 2, Bavosi 2

Košarkaši Argentine više nemaju pravo na kiks ako žele izboriti plasman na Svjetsko prvenstvo, za što im treba prolazak u polufinale. Sinoć su svladali Urugvaj rezultatom 89:63, te sutra moraju svladati i Kanadu.

Prva četvrtina ove utakmica bila je izjednačena, no odmah početkom druge Argentina odlazi na desetak poena prednosti, što održava do četvrte četvrtine, kada su razliku podigli i na preko 20 poena. Urugvaj nije uspio pronaći put kroz čvrstu obranu Argentine te su i oni, poput Jamajke, ostali bez šansi za polufinale.

Argentinu je do pobjede vodio Luis Scola sa 17 poena, dok je kod Urugvaja ponovno najistaknutiji bio Esteban Batista s double-double učinkom od 10 poena i 11 skokova.

Dominikanska Republika – Kanada 81:74 (18:28, 45:44, 59:57)

Dominikanska Republika: Feldeine 20, Garcia 17, Vargas 11, Baez 11, Martinez 8, Sosa 7, Fortuna 3, Coronado 2, Towns 2

Kanada: Nicholson 29, Thompson 14, Joseph 13, Heslip 12, Rautins 4, Anthony 2

Prije dva dana Kanada se činila kao izgledan sudionik polufinala, no s dva poraza, prvo protiv Venezuele, a zatim i sinoć protiv Dominikanske Republike uvelike su ugrozili svoje šanse te će sve ovisiti o rezultatima u posljednjem danu.

Što se tiče ove utakmice, Kanada je puno bolje otvorila susret te je u drugu četvrtinu ušla s deset poena prednosti, ali već do poluvremena su se našli u zaostatku. U drugom dijelu igre Dominikanska Republika cijelo je vrijeme imala prednost, iako su Kanađani imali nekoliko prilika za preokret, ali nisu ih uspjeli realizirati.

Pobjednike je predvodio James Feldeine s 20 poena, dok je Francisco Garcia ubacio 17 poena. Kod Kanade je prvo ime bio Andrew Nicholson s 29 poena, ali ni to nije bilo dovoljno.

Venezuela – Portoriko 85:86 (28:11, 43:26, 64:57)

Venezuela: Smith 26, Bethelmy 14, Sucre 11, Vargas 9, Cubillan 8, Vargas 7, Colmenares 5, Guillen 3, Marriaga 2

Portoriko: Barea 30, Balkman 26, Sanchez 10, Arroyo 9, Holland 7, Galindo 3, Clemente 1

Posljednji susret dana ponovno je bio rezerviran za ekipu domaćina, koja je pružila sjajan otpor favoriziranim Portorikancima, no na kraju je morala upisati poraz 86:85, nakon jednog produžetka. Ovom je pobjedom Portoriko i matematički osigurao plasman u polufinale.

Utakmica je bila jedna od onih nevjerojatnih, kakve samo košarka može pružiti. Venezuela je u potpunosti dominirala prvih 37 minuta, ali to nije bilo dovoljno. Tijekom druge četvrtine njihova je prednost prelazila 20 poena, ali došlo je do potpunog raspada pred kraj. Tri minute prije kraja imali su domaćini 11 poena prednosti, ali Portoriko serijom 13-2 uspijeva izboriti produžetak. Imala je Venezuela posljednji napad za pobjedu, no šut je promašio Donta Smith.

U dodatnom periodu Portoriko je uglavnom držao minimalnu prednost, ali Venezuela nijednom nije uspjela uzeti prednost u svoje ruke i na kraju su morali upisati poraz. J.J. Barea upisao je 30, a Renaldo Balkman 26 poena za pobjedničku momčad, dok je kod Venezuele najbolji bio Donta Smith s 26 poena, 13 skokova i 5 asistencija.