Američko prvenstvo: Noć velikih iznenađenja

Sinoć je na Američkom prvenstvu bila “ludnica” budući da smo vidjeli čak tri velika iznenađenja. Prvo je Jamajka svladala Argentinu, zatim je Kanada upisala poraz od domaćina Venezuele, a na kraju je dosad neporaženi Portoriko izgubio od Dominikanske Republike.

Jamajka – Argentina 81:75 (17:16, 28:31, 50:55)

Jamajka: Rose 24, A. Scott 12, Jordan 11, Uter 10, Blair 10, D. Scott 8, Howell Ennis 6

Argentina: Scola 22, Campazzo 14, Gutierrez 12, Mainoldi 9, Safar 8, Delia 4, Espinoza 2, Fernandez 2, Mata 2

Prvu utakmicu drugog dana drugog kruga odigrali su Jamajka i Argentina, te su Jamajčani priredili veliko iznenađenje slaveći rezultatom 81:75. Ovim si je porazom Argentina zakomplicirala situaciju i otežala prolazak u polufinale.

Ekipa Jamajke imala je prednosti veći dio prvog poluvremena, dok je Argentina vodila, i s 11 razlike, sve do osam minuta prije kraja. Tada Jamajka radi seriju 9-2 kojom se vraća u vodstvo i uspijeva ga sačuvati do samoga kraja. Voljni moment Argentine nije bio na razini, što se može vidjeti po podatku da je Jamajka ima čak 10 napadačkih skokova više.

Sjajnu je utakmicu za pobjednike odigrao Weyinmi Rose s 24 poena, a Adrian Uter ostvario je double-double učinak, 10 poena i 11 skokova. Kod Argentine je prednjačio Luis Scola s 22 poena, 8 skokova i 4 asistencije, ali bez prave pomoći suigrača nije mogao.

Urugvaj – Meksiko 73:87 (11:18, 27:47, 47:69)

Urugvaj: Batista 25, Fitipaldo 13, Garcia 8, Calfani 8, Mazzarino 5, Wachsmann-Mallner 4, Taboada 3, Izaguirre 3, Vazquez 2, Bavosi 2

Meksiko: Ayon 17, Stoll 16, Hernandez 13, Harris 12, Mendez 9, Mata 8, Gutierrez 7, Martinez 3, Meza 2

Nakon jučerašnjeg teškog poraza od Kanada, košarkaši Meksika upisali su bitnu pobjedu protiv Urugvaja, rezultatom 87:73, te su uz poraz Argentine sada korak bliži polufinalu, iako se svašta još može dogoditi u preostale dvije utakmice.

Meksikanci si zaspali na početku utakmice te se odmah našli u zaostatku 7:0, ali ubrzo su poveli 10:9 i od tada malo po malo gradili prednost kroz utakmicu, više ni ne dopuštajući Urugvaju da dođe u priliku za preokret.

Gustavo Ayon bio je najbolji kod Meksika sa 17 poena, dok je Hector Hernandez upisao 13 poena i 10 skokova. Fantastičnu utakmicu za Urugvaj pružio je Esteban Batista, koji je ubilježio 25 poena i 19 skokova za 27 minuta igre, ali Meksiko se pokazao kao bolja momčad za koju treba više od jednog pojedinca da ga pobijedi.

Kanada – Venezuela 59:64 (14:16, 26:35, 40:49)

Kanada: C. Joseph 14, Thompson 12, Anthony 8, Rautins 8, Doornekamp 6, Heslip 5, Kendall 4, Nicholson 2

Venezuela: Colmenares 13, Cubillan 12, Vargas 9, Vargas 8, Smith 7, Guillen 5, Perez 4, Romero 3, Sucre 3

Još jedno veliko iznenađenje na turniru, Kanada je upisala poraz od domaćina Venezuele i tako dodatno zakomplicirala situaciju oko prolaska u polufinale. Sada četiri ekipe imaju omjer 3-2, a tu je i Argentina s 2-3, a u polufinalu imaju još samo tri mjesta, ako pretpostavimo da će ga Portoriko izboriti.

Venezuela je gotovo cijelu utakmicu provela u vodstvu, ponekad je njihova prednost iznosila i preko 10 poena, ali Kanada se uvijek vraćala i imala priliku za preokret, no nisu ju uspjeli realizirati. Tako su pet minuta prije kraja gubili s 14 poena razlike, da bi minutu i pol prije završnog sučevog zvižduka smanjili taj zaostatak na samo jedan poen. Na njihovu žalost, nisu više postigli koš do kraja utakmice te su domaćini slavili sa 64:59.

Pobjednike je predvodio Nestor Colmenares s 13 poena, a 12 je ubacio David Cubillan. Za Kanadu je najbolji bio Tristan Thompson s 12 poena i 20 skokova, dok je Cory Joseph upisao 14 poena.

Portoriko – Dominikanska Republika 84:99 (20:15, 40:36, 63:62)

Portoriko: Arroyo 22, Holland 16, Barea 12, Balkman 12, Santiago 7, Sanchez 5, Galindo 3, Ayuso 3, Clemente 2, Villafane 2

Dominikanska Republika: Martinez 21, Garcia 18, Baez 17, Feldeine 17, Coronado 8, Vargas 7, Sosa 7, Ramon 2, Towns 2

I posljednja utakmica dana priuštila je veliko iznenađenje. Dosada neporaženi Portoriko izgubio je od Dominikanske Republike uvjerljivim rezultatom 99:84, ali sve zahvaljujući sjajnoj posljednjoj četvrtini.

Vodio je Portoriko od početka utakmice da sve do osam minuta prije kraja kada Dominikanska Republika ubacuje u višu brzinu i nezaustavljivo “trpa” koš protivnika. U posljednjoj su četvrtini ubacili čak 37 poena, te su pobjedom i oni došli na omjer 3-2 i imaju šanse za prolazak u polufinale.

Predvodio ih je Jack Martinez s 21 poenom i 11 skokova, a Francisco Garcia ubacio je 18 poena. Carlos Arroyo bio je najbolji kod Portorika s 22 poena, 6 asistencija i 5 skokova, dok je John Holland ubacio 16 poena.