Ante Tomić slomio Ukrajince, Partizan uhvatio drugi krug

Odigrano je zadnje kolo Eurolige i bilo je zanimljivo na mnogim terenima, nisu sve stvari bile riješene, a jedna od najvećih dilema bila je Partizan ili Nanterre. Na kraju su Srbi, zahvaljujući Bogdanoviću i Žoriću, prošli u drugi krug najjačeg košarkaškog natjecanja na starom kontinentu.

Partizan NIS Belgrade – CSKA Moscow 62:73 (19:20; 36:43; 49:59)

Milosavljević 17 p, Musli 11 p; Kaun 12 p, Weems 11 p,  Krstić 11 p, Fridzon 11 p

Unatoč porazu Partizana u odlučujućoj utakmici protiv CSKA, prepuni Pionir imao je razloga za slavlje, jer njihovi ljubimci prolaze dalje i to s tek tri pobjede u deset odigranih susreta. CSKA, s druge strane niže drugu uzastopnu pobjedu i dolazi do sedmog trijumfa. U prvom dvoboju ove dvije ekipe CSKA je slavio iznimno uvjerljivo, 88:46, a u ovom je duelu, na svom terenu Partizan očekivano pružio bolji otpor i poražen je rezultatom 62:73.

Od samog početka gledali smo zanimljivu i izjednačenu košarku i bilo je očito kako će domaći sastav nošen prepunom dvoranom skupo „prodati kožu“. Prvi period otišao je na stranu gostiju s minimalnih 20:19. I u drugom razdoblju Partizan drži priključak i na poluvrijeme se odlazi sa sedam poena prednosti u koristi ruskog sastava.

I u nastavku Partizan igra solidnu obranu, ali postižu tek 26 koševa u cjelokupnom poluvremenu, što nije dovoljno kako bi se iznenadilo jedan od najjačih sastava u Europi. Razliku su gosti stvorili u šutu za dva poena i u nešto manjem broju izgubljenih lopti, što je očekivano gledajući iskustvo s obje strane.

Dragan Milosavljević istaknuo se u domaćem sastavu sa 17 poena i pet skokova, Dejan Musli zabilježio je 11 poena i pet skokova, a solidno je odigrao i Joffrey Lauvergne, ali izgubio šest lopti.

Kod gostiju, koji su odigrali timsku košarku u kojoj je kolektiv izbacivao pojedinca bilo je više igrača koji su svojim nastupom zadovoljili postavljene zadatke. Miloš Teodosić postigao je 10 poena i podijelio sedam asistencija, Sonny Weems, Nenad Krstić i Vitaliy Fridzon postigli su 11, a Sasha Kaun 12.

FC Barcelona – Budivelnik Kiev 96:77 (25:15; 54:38; 73:62)

Lampe 16 p, Tomić 15 p, Nachbar 13 p; Summers 17 p, Lavrinović 16 p, Minard 15 p

Pred poprilično praznim gledalištem Barcelona je ugostila sastav Budivelnika u sklopu desetog kola Eurolige. U prvom duelu ove dvije momčadi španjolski predstavnik slavio je rezultatom 84:74. Poprilično lako i rutinerski Katalonci su stigli do novog trijumfa rezultatom 96:77 i imaju sedam pobjeda, dok se Budivelnik nalazi na posljednjem mjestu u skupini, s dvije pobjede u deset odigranih utakmica.

Od samog početka Barcelona je preuzela kontrolu, riješila prvu četvrtinu u svoju korist rezultatom 25:15, igrala lijepo u napadu i lakoćom dolazila do poena. I u drugom periodu nastavljaju igrati iznimno efikasno, a priliku dobivaju svi igrači. Na poluvrijeme se odlazi pri rezultatu 54:38 i dojam je kako je pitanje pobjednika već riješeno. U nastavku gosti ne dopuštaju da se Barcelona značajnije odlijepi, igraju prilično solidno u napadu, ali u obrani ne uspijevaju ništa zaustaviti. Zadnjih deset minuta odlazi na stranu domaćeg sastava i utakmica završava rezultatom 96:77.

Iznimno efikasni u šutu, kako za dva, tako i za tri poena, dominantni u skoku i s velikim brojem asistencija, domaći igrači odigrali su susretu u kojem je bilo jasno da su kvalitetnija ekipa, nametnuli svoj ritam s velikim brojem posjeda i poena i bez imalo otpora stigli do pobjede.

Predvodio ih je Maciej Lampe sa 16 poena i četiri skokova, Boštjan Nachbar dodao je 13, a Joey Dorsey i Marcelino Huertas po 10. Hrvatski reprezentativac Ante Tomić, ponovo je bilo jedan od najboljih u sastavu, postigao je 15 poena i uhvatio šest skokova i to za manje od 20 minuta provedenih na terenu. Mario Hezonja nije dobio pravu priliku, iako je ovo bila idealna utakmica za to i za šest minuta na terenu uhvatio je jedan skok.

Kod gostiju već standardno se istaknuo Darius Lavrinović sa 16 poena, a odlično su odigrali i Ricky Minard s 15 poena i pet skokova i DaJuan Summers sa 17 koševa, osam skokova i tri asistencije.