Euroliga: Uvjerljivi Real i Maccabi, Zalgiris preokretom izbacio Brose

Večeras su u Euroligi odigrane dvije utakmice skupine B i jedna skupine D, a u sve su tri do pobjede došli gosti. Uvjerljivi su bili košarkaši Real Madrida i Maccabija, dok je Zalgiris sjajnom posljednjom četvrtinom slavio kod Brose Basketsa.

Skupina B

Anadolu Efes – Real Madrid 61:86 (20:18; 34:38; 49:54)

Savanović 20 p; Rodriguez 24 p

Madridski Real desetom je pobjedom u isto toliko nastupa potvrdio sjajnu ovosezonsku formu i tako uz Olympiacos ostao jedina neporažena momčad nakon prvog kruga, te potvrdio status jednog od favorita u daljnjem natjecanju Eurolige.

Gotovo tri četvrtine igrala se izjednačena utakmica u Istanbulu, a tada nakon vodstva domaćina 45:41 gosti rade seriju 11:0 kojom bježe najprije na +7, a ubačajem Sergia Llulla kasnije i na osam razlike. Konačnih 49:54 na isteku treće četvrtine postavio je tricom Tadija Dragičević. Iako su se u posljednjoj dionici igrači Oktaya Mahmutija trudili dostići Madriđane, gosti su serijom 17:0 sredinom četvrtine riješili konačno pitanje pobjednika.

Kraljevski klub do pobjede je vodio Sergio Rodriguez s 23 poena, a kod domaćina je najviših 20 ubacio Duško Savanović. Stanko Barać nije bio u zapisniku Efesa, a Zoran Planinić ubacio je sedam poena uz po dva skoka i asista u 21 minutu koliko je proveo u igri.

Brose Baskets – Zalgiris 80:84 (28:21; 43:44; 69:60)

Gavel 16 p, 8 as; Dentmon 26 p, 7 sk

Sjajnim preokretom u posljednjoj dionici igrači litavskog diva Zalgirisa došli su do pobjede nad Brose Basketsom i sa trećeg mjesta u skupini prolaze u drugi krug.

Kako su se stvari odvijale u prvih 30 minuta, domaćini su bili veoma blizu prolaska među najboljih 16 momčadi Europe, ali sjajnom serijom Zalgirisa od 22:3 u kojoj su domaćini pogodili tek jedan pokušaj iz igre u prvih osam i pol minuta posljednje četvrtine, utakmica je bila riješena. Do kraja susreta igrači njemačkog prvaka dali su sve od sebe ne bi li došli do preokreta u svoju korist, ali više nije bilo vremena za takvo što.

Justin Dentmon još je jednom bio najbolji igrač Zelene šume s 26 koševa i sedam skokova, dok domaćinima nije pomoglo ni 16 koševa i osam asistencija slovačkog reprezentativca Antona Gavela.

Skupina D

Panathinaikos – Maccabi Tel Aviv 55:68 (14:23; 27:36; 35:58)

Lasme 16 p, 8 sk; Blutenthal 13 p

Sjajnu utakmicu odigrali su košarkaši Maccabija iz Tel Aviva na gostovanju u Ateni kod Panathinaikosa i tako s prvog mjesta prošli u drugi krug Eurolige.

Već nakon prve četvrtine dalo se naslutiti u kojem će smjeru ići večerašnja utakmica. Zeleni su se držali do sredine prve dionice, kada gosti serijom 12:2 koju je tricom zaključio David Blutenthal odlaze sa 14:23 na prvi odmor. Novim poenima Blutenthala u 15. minuti gosti su prvi puta otišli na dvoznamenkastu prednost, ali igrači Argirisa Pedoulakisa tada su se malo pribrali i do poluvremena smanjili na prihvatljivijih 27:36.

Kada su se Grci početkom drugog poluvremena tricom Dimitrisa Diamantidisa približili na -7 (32:39), nitko nije mogao očekivati kakva nas serija očekuje. Ponos Izraela tada je sa 19:3, pri čemu su na šest minuta ostavili domaćine bez ubačaja iz igre, zaključio treću četvrtinu s velikih 35:58. Prvih pet minuta posljednje četvrtine, gosti nisu uspjeli ubaciti loptu kroz obruč, međutim, domaćini to nisu iskoristili na pravi način, približivši se na tek -11, nakon čega su se Izraelci pribrali i do kraj održali dvoznamenkastu prednost.

Blutenthal je s 13 poena predvodio goste, a kod Panathinaikosa je 16 uz osam skokova ubacio Stephan Lasme. Roko Leni Ukić igrao je nešto više od 15 minuta i ubacio četiri koša uz po jedan skok i dodavanje.