Atraktivnom igrom Zadrani nadigrali Cedevitu

Pretposljednji dvoboj 20. kola regionalne ABA Lige donio nam je hrvatski dvoboj između Zadra i Cedevite. Zadrani su odigrali svoju sigurno najatraktivniju utakmicu ove sezone i na kraju zasluženo slavili sa 81:72. Još jednom su košarkaši Zadra pokazali kako ne leže Cedeviti. Računajući ABA i A1 ligu, ovo je bila treća uzastopna pobjeda Zadra, odnosno peta u posljednjih osam međusobnih dvoboja.

Dvoboj je započeo borbom pod koševima, u kojoj su najviše sudjelovali Filip Kraljević s jedne te Miro Bilan s druge strane, koji je ubacio prvih šest poena Cedevite. Prvih deset minuta na semaforu je većinom svijetlila prednost domaćina, koje na prvi odmor tricom sa zvukom sirene za 18:12 odvodi Ante Delaš. Loš napadački ulazak Zadra u drugu četvrtinu gosti nisu iskoristili, pa je prvim zadarskim ubačajem iz igre u nastavku Kraljević u 15. minuti postavio 20:16. Nakon trice Lovre Bašića za 23:18, napokon se bude gosti. Henry Walker, koji je do tada u nekoliko minuta uspio napraviti nekoliko napadačkih gluposti, tricom pokreće seriju Cedevite 16:2, u koju je on ugradio još dvije trice, a njegov sunarodnjak Jacob Pullen pet poena. Tih 25:34, uz 27:36 pola minute prije poluvremena najveće su prednosti Cedevite na utakmici. Do odlaska na veliki odmor Zadranima je uspjelo smanjiti zaostatak, a i ovu su dionicu zaključili buzzer-beaterom, ovog puta Kraljevića za 29:36.

Gosti su sigurno krenuli i u nastavak susreta, te nisu Zadranima dopuštali da stignu zaostatak. Trica Pullena za 44:51 u 27. minuti očito je bila okidač za promjenu igre domaćina. Značajno su tada Zadrani podignuli obrambenu razinu, a u napadu su proradili Boris Barać i Glenn Cosey, pa do konca treće dionice domaćini serijom 11:3 prelaze u vodstvo (55:54), koje je atraktivnim zakucavanjem sa zvukom sirene potvrdio Kraljević. Posljednju četvrtinu sjajnim alley-up zakucavanjem na dodavanje Baraća otvara Ivan Ramljak, a isti igrač u suradnji s Kraljevićem donosi domaćinu prednost 64:56 u 33. minuti. Walker, Bilan i Pullen smanjuju zaostatak na samo četiri poena, ali Zadrani nošeni sjajnom publikom ne posustaju, pa Delaševom tricom sa devet metara dvije i pol minute prije kraja stižu na velikih 72:63. Međutim, svojom četvrtom tricom uzvraća Pullen, ali promašuje dodatno slobodno bacanje. Kraljević i Cosey postavljaju jedinu dvoznamenkastu razliku(76:66), i to na ulasku u posljednju minutu susreta. Probala je tada momčad Veljka Mršića brzim prekršajima stići do povoljnijeg rezultata i eventualnog preokreta, ali domaćini su bili mirne ruke i na koncu slavili sa 81:72.

Briljirao je Kraljević, koji je u 30 poena ugradio nekoliko lijepih zakucavanja i dva ubačaja sa zvukom sirene, a dodao je i sedam skokova za valorizaciju 33. Po 13 poena dodali su Cosey (pet skokova i asistencija) i Barać (šest skokova), a Delaš je skupio po sedam poena, skokova i asista. Kod Cedevite valja izdvojiti vrlo dobru predstavu Pullena, koji je susret završio s 23 poena, Bilan je ubilježio double-double učinak od 15 koševa i deset skokova, a Walker je na 12 ubačaja nadodao šest skokova.

Kompletna statistika utakmice

Ovim porazom Cedevita je ostala na drugom mjestu, a na njemu će ostati i nakon sutrašnjeg dvoboja Crvene Zvezde i Metalca, jer bez obzira na rezultat tog dvoboja imaju bolji međusobni omjer od Beograđana. Zadrani su se devetim ovosezonskim slavljem izjednačili po bodovima sa Cibonom, pa se tako naše dvije momčadi nalaze na petom i šestom mjestu.

U sljedećem kolu Zadrani putuju u Ljubljanu, gdje će se u subotu suprostaviti Union Olimpiji, dok će Cedevita u nedjelju ugostiti još jednog slovenskog predstavnika, momčad Tajfuna.