Sonny Weems ugasio beogradsku bajku

Večeras su se odigrale sve tri utakmice drugog kola skupine D Eurolige. U prvoj utakmici Barcelona je zahvaljujući boljoj igri od protivnika u drugom poluvremenu došla do pobjede nad Lietuvos Rytasom, dok je Bešiktaš također došao do druge pobjede u skupini. Večer je zatvorio dvoboj u Beogradu između Partizana i CSKA u kojoj je mlada momčad domaćina tek u produžetku pala pred favoriziranim Rusima.

Skupina D

[rezultat id=145]

Kako najbolje sažeti prvo poluvrijeme ove utakmice u Vilniusu? Barcelona je zaboravila šut negdje tamo na izlazu s Pirinejskog poluotoka, napadi su djelovali bezidejno i sporo a kada bi se nešto i odigralo, Tomić i Jawai nisu znali dobro reagirati pa se događalo da promaše čiste zicere pod košem. Navarro je vjerojatno počeo vjerovati u nekakvu crnu čaroliju koja bi ga sprječavala da zabije nešto iza linije za tri poena, ali uspio je nešto ubaciti “za dva” . Lorbek je dosta pokušavao, nešto od toga je i ulazilo, a kada je sa 6 poena najbolji strijelac momčadi, neke stvari vam počinju biti jasnije. Zbog čega onda Barcelona vodi? Upravo zbog toga što im je preko puta Lietuvos koji nije nešto posebno raspoloženiji. Treba spomenuti pristojnu partiju Leona Radoševića koji je, sa 7 poena, bio najbolji strijelac Lietuvosa u prvomu dijelu. U takvoj utakmici nije bilo nekih većih odvajanja i utakmica je u velikom dijelu prvog poluvremena bila u rezultatskom egalu, uz laganu prednost gostiju. Najveću prednost gosti su imali pet minuta prije kraja druge četvrtine kada je bilo plus 7 (25:18), ali domaćini su i to brzo stigli i na poluvrijeme se otišlo s plus dva za Barcelonu.

Kada je već morao na tako dug put u Litvu, Xavier Pascual je odlučio malo zagalamiti u svlačionici i tako uspio doći do toga da u trećoj četvrtini vidimo jednu drugačiju i bolju Barcelonu. Gosti su prebacili u višu razinu, a nju nedorečeni Lietuvos nije mogao pratiti. Dovoljno je reći kako je Barcelona u prvom poluvremenu ubacila 27, a u ovih 10 minuta treće četvrtine 20. Napadi su bili brži i bolji, čak su uspjeli zabiti nešto i za tri poena, a Navarro je bio igrač koji je najviše zaslužan za taj preokret u igri. Kod domaćina ništa novo u odnosu na prvo poluvrijeme, i dalje je to izgledalo dosta loše, iako treba napomenuti odličnu igru Barcelone što se tiče obrambenog dijela.

U zadnjih deset minuta se ušlo s plus 11 za Barcelonu koja je znalački održala prednost do kraja i na kraju ju i povećala i uspjela pobijediti s više nego uvjerljivih 49:67. Taj rezultat ukazuje na to da su gosti i zadnju četvrtinu igrali u vrlo visokom ritmu te da se agonija domaćina iz prvog dijela nastavila i u drugomu. Kod Lietuvosa je najbolji pojedinac bio Leon Radošević koji je postigao 11 poena, a njemu se priključio Seibutis koji je ubacio osam poena i uhvatio tri skoka. Najbolji pojedinac kod Barcelone je bio Navarro koji je zabio 13. Uz njega, najviše su se istaknuli Ingles s 11 poena i 4 skoka dok je Lorbek zabio 9 uz jednu pogođenu tricu.

[rezultat id=146]

Nakon što su u prvoj euroligaškoj utakmici igrači Brose Basketsa pretrpjeli velik poraz u gostima od Barcelone, nisu uspjeli popraviti dojam niti na domaćem terenu. Uvjerljivom pobjedom, u Bambergu je slavio Bešiktaš, rezultatom 71:86 te su tako Turci upisali svoju drugu ovosezonsku pobjedu.

Od samog početka utakmice gosti su krenuli odlučno u napad i nisu dopustili Nijemcima da preuzmu inicijativu. Iako su u predzadnjoj minuti prve četvrtine domaćini izjednačili, period je završio prednošću 19:24 za Bešiktaš. Obje ekipe su pojačale svoju obranu u drugoj četvrtini. Nakon što pune dvije minute nije bilo koševa, Curtis Jerrells pogađa tricu i započinje gostujući niz od 10-2, koji je na kraju četvrtine završio prednošću od 16 razlike.

Ulaskom u drugo poluvrijeme cilj turske ekipe je bio samo održati prednost, u čemu su i uspjeli. Rezultatom 42:67 mirno su ušli u posljednju etapu utakmice. Igra Bešiktaša osjetno je pala u zadnjoj četvrtini, ali prednost od 25 razlike Nijemcima je jednostavno bilo nemoguće nadoknaditi. Uz sav trud domaćini su pobijedili zadnju četvrtinu 29:19, što je tek bilo dovoljno da smanje koš razliku. Na semaforu je na kraju stajao rezultat 71:86 u korist gostiju.

Najbolji u redovima Brose Basketsa bili su Anton Gavel s 21 i Boštjan Nachbar s 11 koševa. Pratili su ih Gipson i Zirbes s deset upisanih poena. Kod pobjedničke ekipa, najviše se isticao Curtis Jerrells s 27 koševa i nevjerojatnim šutom od 70% za dva poena. Uz sjajnog Amerikanca odlični su bili i Muratcan Guler s 14 poena te naš Damir Markota s 11 poena, 6 skokova i dvije ukradene lopte.

[rezultat id=148]

Kakva je to večer bila u Beogradu! Prije početka ove utakmice, velikoj većini navijača vrlo je vjerojatno bilo važno da se njihov Partizan ne osramoti protiv jedne od najskupljih momčadi Europe. Prije nekoliko sezona, Partizan i CSKA igrali bi ravnopravnu utakmicu u kojoj nitko ne bi stavio ni kune na goste iz Moskve. Vremena su se malo promijenila pa je tako Partizan danas sastavljen od mladih igrača iz Srbije koji imaju podršku u obliku par stranaca koji su, redom, također golobradi. CSKA je, u odnosu na prošlu sezonu, ostao bez par važnih NBA igrača, ali i dalje je moćan i jak. Kada pogledamo stvari iz realnog kuta, bio je ovo uistinu košarkaški dvoboj Davida i Golijata.

Sve te činjenice postaju samo riječi kada se izađe na parket i kada krene utakmica. Partizan je tada Partizan, CSKA je CSKA, lopta okrugla, dvorana ispunjena do zadnjeg mjesta, a beogradska večer postaje nepredvidljiva i čarobna. Partizan kreće žestoko, Leo Westermann je otključao rusku obranu sa dvije trice i domaćini odlaze na 11:4! Ne treba spominjati kakva ludnica je nastala u dvorani u tom trenutku. Euforiju su znalački smirili Weems i Jackson koji postižu par koševa i okreću utakmicu u smjeru Moskve. Gosti su svoju prednost održavali do poluvremena, a u nekim trenucima ona je bila i iznad deset koševa razlike. Ipak, Partizan se nije dao slomiti pa se na poluvremenu zaledio na „ugodnih“  minus devet.

Vjerojatno nije ugodan osjećaj biti smrznut na minus devet u vlastitoj kući pa se tako ta situacija sigurno nije svidjela igračima Partizana koji su u drugo poluvrijeme krenuli silovito. Točnije, probudio se Bogdan Bogdanović i to pred kraj treće četvtine. Nicholas je pogodio za plus sedam i u tom trenutku se osjećalo da se utakmica lomi na određeni način. Ali nakon toga kreće nešto što se zamalo pretvorilo u najljepšu priču dosadašnjeg dijela sezone. Prvo je Musli položio za minus pet,  a nakon toga Bogdanović pospremio dva bacanja i približio Partizan na samo minus tri. Navijači su u tom trenutku počeli vjerovati da njihovi mladići mogu ugroziti objektivno jačeg protivnika.

Slijedilo je deset minuta odluke i odgovora na pitanje može li Partizan odvesti utakmicu u napetu završnicu u kojoj je sve moguće. Također, tih deset minuta prezentiralo je „put prema zrelosti“ ovih mladića od kojih se mnogi prvi puta susreću sa ovakvom situacijom kada imaju jednu od najboljih momčadi Europe na dlanu. Kada je Westermann pogodio tricu za 55:53 postalo je jasno da Partizan može iznenaditi. Nakon toga se ukazao Weems koji je postao prvo ime gostujućeg sastava. Dvije minute prije kraja, Bertans je pogodio tricu za plus tri domaćina, ali onda se pokazala istinita ona tvrdnja „tko će kome nego svoj svome“. Teodosić je pogodio tricu za izjednačenje, a Krstić dva bacanja za plus dva. Nakon toga, Ponkrashov radi faul nad Bogdanovićem i stavlja istoga pred dva najvažnija slobodna bacanja u životu. Ako ste ikada trenirali košarku, sjetit ćete se forsiranja vašeg trenera i ostajanja na treningu pola sata kasnije zbog slobodnih bacanja. Trenerove riječi su bile „Jednoga dana će vam se isplatiti ovo.“ Bogdanović je pogodio oba bacanja i vjerojatno poslao zahvalu svom treneru nakon utakmice. Na kraju je Partizan imao priliku za pobjedu, ali prvo je Bogdanović promašio za dva, a nakon toga Westermann za tri. I utakmica je otišla u produžetke.

Bogdanović je zakucao za plus četiri, dvije minute do kraja. Novinari su već smišljali razne naslove o tome kako je maleni Partizan srušio moćni CSKA, ali onda se ukazao Sonny Weems i preokrenuo utakmicu. Na kraju su gosti dobili utakmicu iskustvom koje je bilo toliko potrebno Partizanovoj mladosti u samoj završnici. Ipak, treba skinuti kapu ovim mladićima jer su napravili više nego što je bilo tko mogao očekivati. Pljesak dvorane Pionir na kraju utakmice ispričati će vam puno toga o utakmici koja se zamalo pretvorila u bajku. Ovako će ostati samo lijepa priča.