Barcelona zaustavila Tabakov niz, odličan Bogdanović

U četvrtak je odigrana prva polovica petog kola Top 16 Eurolige. Na rasporedu su bile 4 utakmice, od kojih je najzanimljivija bila ona u Izraelu gdje je u ludoj završnici Olympiacos s pola koša pobijedio Maccabi.

U prvoj utakmici, u Istanbulu, Fenerbahče našeg Bojana Bogdanovića u završnici je došao do prve pobjede u ovoj fazi natjecanja, nanijevši pritom Khimkiju Zorana Planinića i Krešimira Lončara prvi poraz u Top 16.

U njemačkom dvoboju Albe Berlina i Brose Basketsa dvoznamenkastu pobjedu su odnijeli domaćini, dok su u Izraelu žustru bitku do samog kraja vodili košarkaši Maccabija i Olympiacosa, koji su bili bez Acieja Lawa.

Caja je ugostila Barcelonu, nadajući se opravdati status kladioničarskog i papirnatog favorita te produžiti svoj niz nepobjedivosti, no to im ipak nije pošlo za rukom.

Do prve pobjede Fener je nosio tko drugi nego Bojan Bogdanović sa svojih 26 koševa, 4 skoka, 2 asistencije i 2 ukradene lopte. Utakmica je bila napeta cijelo vrijeme, a treba napomenuti da je veliku ulogu u ovoj pobjedi igrala i vrlo agresivna obrana te žestoki presing turske momčadi koji je doveo do toga da je primjerice Planinić imao 7 izgubljenih lopti, iako je zabio 25 koševa. Lončar je zabio 10, od čega 8 u prvoj četvrtini. Turci su na kraju slavili rezultatom 85:82.

Barcelona je uspjela prekinuti vrlo impresivan pobjednički niz Caje Laboral i Žana Tabaka, pobijedivši ih na njihovom terenu.

Prva četvrtina je za pola koša pripala domaćinima (28:27), no na poluvrijeme se otišlo s blagom prednošću gostiju koja je do kraja utakmice polako, ali sigurno, rasla. Na kraju treće četvrtine rezultat je bio 60:69 i već se tada činilo da je utakmica riješena. Pokazalo se to na kraju istinito, utakmica je završena 79:90.

Najbolji je kod domaćina bio gotovo očekivano, Maciej Lampe s 21 košem. Prisjetimo se, prije četiri tjedna je u pobjedi protiv Olympiacosa odigrao utakmicu karijere, zabivši 25 koševa, isto pred domaćom publikom. Osim što je zabio preko 20 koševa, bio je i daleko najbolji skakač utakmice s 11 skokova, nekolicina igrača je uspjela skupiti 5 skokova.

Zanimljivo je da je Barcelona imala samo 3 napadačka skoka, od čega 2 Natea Jawaija, a 1 Ante Tomića koji je odigrao malo ispod svog prosjeka zabivši 11 koševa. U redovima Barcelone, što se tiče napadačkog učinka, Pete Mickeal je bio najbolji s 23 koša.

Alba Berlin je rezultatski gledano lako pobijedila Brose Baskets, no na parketu nije sve išlo glatko. Nakon što su prvu četvrtinu, u kojoj su napravili seriju 11:0, domaćini dobili 26:14, u drugoj su zabili samo 10 koševa nasuprot gostiju koji su od desete do dvadesete minute postigli dva puta toliko, uglavnom pomoću trica.

Početkom drugog dijela gosti prvo izjednačuju, da bi onda protekle tri minute bez njihovog koša u kojima se Alba odvojila na 44:36. Nešto više od 4 minute u zadnjoj četvrtini domaćini nisu ništa zabili, no gosti se nisu približili na manje od -11.

Krizu su prebrodili košem Nihada Đedovića nakon čega je vodstvo počelo rasti, doseglo je i 79:57, konačni rezultat je 82:63.

Za domaćine je Đedović postigao 20 koševa, a za goste Boštjan Nachbar 15.

Olympiacos je nakon prošlotjednog domaćeg poraza od Siene (72:74) sudjelovao u još jednoj triler završnici gdje je bio bolji od Maccabija. Darko Planinić je bio u prvoj petorci domaćina, a zabio je i prve koševe za svoju momčad. Vassilis Spanoulis je u prvih 7 minuta zabio 11 koševa, a prvaci su krajem prve četvrtine imali vodstvo i 16:30.

Veći dio druge četvrtine protagonisti su David Logan, za domaćine, i Spanoulis, za goste, koji osim što zabija i “hrani” svoje suigrače, primjerice Kostasa Papanikolaoua, loptama.

Devin Smith tricom otvara drugo poluvrijeme, a nakon toga je imao i još jedno sjajno zakucavanje. Domaćini se vraćaju u igru, potpuno preokreću utakmicu, imaju prvo vodstvo kod rezultata 56:55, da bi četvrtinu zatključili s vodstvom od 5 koševa razlike.

Gosti na otvaranju posljednjih 10 minuta rade 11:0 seriju, no domaćini se opet vraćaju. Vodstva se izmjenjuju, a 3.5 sekunde do kraja, Papanikolau, pri rezultatu 77:78, odlazi na liniji slobodnih bacanja gdje promašuje oba pokušaja. Domaćini jure po terenu ne bi li zabili pobjednički koš, no zakucavanje Planinića stiže tek nakon zvuka sirene.