Barceloni pobjeda, Diamantidisu sporni prekršaji!

Košarkaška majstorica, koja je trebala biti poslastica četvrtfinala Eurolige, riješena je u jednoj četvrtini. Nažalost ne u posljednjoj, kao što su bile prve četiri utakmice, nego u prvoj, a dobar napadački nastup Barcelone i još jedna učinkovita zonska obrana zasjenjena je talijanskim sucem Luigijem Lamonicom.

Barcelona – Panathinaikos 64:53 (28:14, 44:33, 51:43)

Navarro 15, Huertas 10 ; Lasme 16, Maciulis 9

Koliko god htjeli izvući košarkaške detalje, a bilo ih je tijekom susreta, činjenica je da su tri uvodne (sporne!) osobne pogreške najboljeg igrača Panathinaikosa Dimitrisa Diamanditisa odredila tijek utakmice.

Barcelona je očekivano susret otvorila zonskom obranom, a neočekivano je Panathinaikos još jednom loše reagirao u napadu, bez obzira što su imali dovoljno vremena pripremiti se za tu vrstu obrane.

Prva četvrtina koja je kako smo zapisali presudila današnju majstoricu završena je rezultatom 28:14. No, da ne bi zaboravili istaknuti i detalj kako su Grci prvi skok upisali nakon više od 5 minuta igre te da su u prvoj četvrtini šutirali slobodna bacanja 4/9. Definitivno preloše u dvije presudne statističke kategorije za tu vrstu utakmice. Kada k tome pridodate razigranog Juana Carlosa Navarra, ostajete u iznimno teškoj situaciji u kojoj danas gosti jednostavno nisu mogli bolje reagirati.

U to vrijeme Hrvati su bili neprepoznatljivi, konkretnije Roko Ukić, jer je Ante Tomić zbog dvije naivne osobne pogreške brzo vraćen na klupu. Na drugoj strani Ukić je susret otvorio koš-faulom, ali je promašio slobodno kao i naredna tri šuta.

Uzevši u obzir Diamanditisa opterećenog prekršajima i indisponiranog Ukića, jasno je kako su Grci trebali tražiti igru pod obručem, koja je i bila na nivou, ali ista je situacija bila i sa šutom Barcelone na drugoj strani. U jednom je trenutku prednost Barcelone iznosila 19 koševa, ali odlično je odreagirao Ukić zabivši tricu, dok je Lasme povezao pet koševa smanjivši prednost na trenutak ispod 10 koševa razlike (42:33).

Do kraja četvrtine Diamanditis promašuje tricu, Barcelona veže tri uzastopna skoka i završava prvi dio susreta s prednošću od 11 koševa, 44:33.

U nastavku smo vidjeli kombinirano 17 koševa, točnije 10:7 za goste koji su prije početka zadnje četvrtine smanjili rezultat na 8 koševa razlike.

Domaćinima je stao vanjski šut, Huertas i Navarro nisu uspjeli pogoditi koš, dok su Grci preko Stephanea Lasmea zabijali isključivo unutar reketa. Nastavilo se tako i u četvrtoj četvrtini, jedini ubačaj nakon više od dvije minute igre zabio je Diamanditis i približio svoju momčad na 6 koševa (51:45), ali važnu tricu zabija Navarro koji rezultat dodatno potvrđuje u sljedećem napadu ubačajem u svom stilu za ponovno visokih 11 koševa.

Uspjeli su gosti držati priključak za Barcelonom kojoj je dugo trebalo da prelomi susret. Nažalost po ljubitelje naših košarkaša, presudan ubačaj, odnosno promašaj bio je u rukama Ukića. Dvije minute prije kraja, kod zaostatka od 6 koševa promašuje otvorenu tricu, a na drugoj strani Marchelihno Hueartas je precizan iza crte 6,75.

Posljednju nadu za Grke uništava Diamantidis nakon promašene trice, a sa dva uspješna slobodna bacanja Šarunas Jasikevičius završio je priču u Blaugrani.

Prije nego se dotaknemo ponajboljih pojedinaca na susretu, možemo žaliti za lošim otvaranjem Panathinaikosa koji je zasigurno ovisio i o kontroverznim odlukama, ali i lošoj napadačkoj igri kroz cijeli susret pa i onda kada su imali mogućnost uhvatiti priključak za Španjolcima. Izgleda da su gosti bili psihološki i fizički dosta prazniji nakon prvog dijela, tako da je Barcelona na kraju bez obzira na sve spomenuto potpuno zasluženo izborila plasman na završni turnir u Londonu.

Navarro je završio susret s 15 koševa (3/10 za tricu), Huertas je ubacio 10, a Nathan Jawai 9 uz 7 skokova. Tomić nije odigrao utakmicu na svojoj razini, imao je učinak od 5 koševa i 7 skokova za 18 minuta provedenih na parketu. Na drugoj strani Lasme je bio jedini raspoložen u redovima gostiju, susret je okončao sa 16 koševa i 7 skokova, Jonas Maciulis je dodao 9, a Ukić je za 36 minuta upisao 7 koševa (3/11 iz igre).