Barceloni prvi poraz, Maccabi osigurao doigravanje

U pretposljednjem kolu najboljih šesnaest Eurolige polako smo došli do raspleta situacije. U skupini E je Barcelona doživjela prvi poraz u ovom dijelu natjecanja, a Panathinaikos je svojom pobjedom nad Unicajom sebi i rivalima Olympiacosu osigurao doigravanje, dok je Laboral Kutxa bila bolja od Fenera. U skupini F, u važnoj utakmici za obje momčadi, pojedu je Bayernu ukrao Maccabi.

Skupina E

Kolo je otvoreno u srijedu, kada su košarkaši Armani Milana nanijeli Barceloni prvi poraz u drugom krugu Eurolige. Nakon izjednačene prve četvrtine, Šminkeri su se u drugoj serijom 12:0 odvojili na dvoznamenkastu prednost. Međutim, potpuni potop gosti su doživjeli u trećoj četvrtini, koju su domaćini bili bolji sa 26:6, pa je pitanje pobjednika već tada riješeno.

Alessandro Gentile predvodio je domaćine s 24 poena uz sedam skokova i šest asistencija, dok je kod Barcelone jedini dvoznamenkasti igrač bio Alejandro Abrines s 14 ubačaja. Ante Tomić skupio je osam poena, sedam skokova i tri asista za 15 minuta u igri, dok je minutu manje igrao Mario Hezonja za učinak od dva poena te po jedan skok i dodavanje.

Nakon poraza Panathinaikosa od Barcelone, grčka momčad je morala pobijediti ovu utakmicu ukoliko želi nastaviti natjecanje, a upravo je to i učinila. Rezultatom 69:60 pobijedili su Unicaju, kojoj je ovo četvrti uzastopni poraz i kraj puta za ovogodišnju Euroligu. Domaćini su krenuli voditi od samog početka, a za to su najviše bili zaslužni Roko Ukić i Stephane Lasme. Na poluvremenu je rezultat bio 33:28, iako su Grci imali i puno veću prednost. U nastavku je Unicaja pojačala obranu i uspjela izjednačiti na 37:37, ali serija Panathinaikosa od 10:0 odredila je pobjednika susreta.

Kod pobjednika je najbolji bio Dimitris Diamantidis sa 13 poena i 6 asistencija, a drugi dvoznamenkasti strijelac bio je Lasme s 10 poena. Ukić je na kraju imao 7 poena te nažalost s više izgubljenih lopti nego asistencija. Unicaji je najbolji bio Vladimir Štimac s 12 poena, ujedno i jedini dvocifreni igrač.

Laboral Kutxa konačno je u zadnje vrijeme posložila konce igre, što se vidjelo i u večerašnjoj utakmici protiv Fenerbahčea. Iako je Feneru ova pobjeda itekako trebala, uspjeli su izgubiti 95:73, ogromnih 22 poena razlike. To je momčadi Željka Obradovića treći uzastopni poraz te više nemaju šanse za doigravanje. Iako je prvo poluvrijeme bilo napeto, to se ne može reći za ostatak utakmice kada su domaćini preuzeli stvar u svoje ruke.

Puno igrača je bilo raspoloženo kod Kutxe. Andres Nocioni i Tibor Pleiss zabili su svaki po 15 poena, dok su Thomas Heurtel i Fernadno San Emeterio obojica zabili 14, s tim da je Heurtel s nevjerojatnih 10 asistencija ostvario double-double učinak. Kod Fenera je najbolji bio Bo McCaleb s 19 poena, a jedini njegov suigrač koji je zabio više od 10 poena bio je naš Bojan Bogdanović s 14 koševa. Odličan je bio i Luka Žorić s 9 poena i 7 skokova.

Rezultati:

Armani Milano – Barcelona 91:63 (Gentile 24 p, 7 sk, 6 as, Samuels 16 p; Abrines 14 p)

Panathinaikos – Unicaja 69:60 (Diamantidis 13 p, 6 as ; Štimac 12 p)

Laboral Kutxa – Fenerbahče 95:73 (Nocioni 15 p, Pleiss 15 p, Heurtel 14 p, 10 as ; McCaleb 19 p)

Poredak: 1. Barcelona 12-1, 2. Milano 10-3, 3. Panathinaikos 7-6 6-6, 4. Olympiacos 6-6, 5. Unicaja 5-8, 6. Fenerbahce 5-8, 7. Laboral 4-9, 8. Efes 2-10

Skupina F

Utakmica Bayerna i Maccabija u skupini F bila je od izuzetne važnosti za obje momčadi, jer im je samo pobjeda dolazila u obzir. U napetoj i zanimljivoj utakmici, pobjedu je ipak uspio odnijeti Maccabi, rezultatom 92:94 i tako ući u doigravanje petu sezonu zaredom te prekinuti negativan niz od 4 uzastopna poraza. S druge strane, ovo je Bayernu treći poraz u nizu, s kojim su se oprostili od doigravanja.

Najbolji u redovima njemačke momčadi bio je Bryce Taylor s 22 poena, a 17 je imao Malcolm Delaney, zajedno s 10 asistencija. Za pobjednike je najviše zabio Tyrece Rice, koji je uz 18 poena imao 5 asistencija i 2 ukradene lopte. Njega su, s 14 poena svaki, slijedili David Blu i Alex Tyus.

Rezultati:

Bayern – Maccabi 92:94 (Tayloer 22 p; Delaney 17 p, 10 as ; Rice 18 p)

Poredak: 1. CSKA 10-2, 2. Real 10-2, 3. Maccabi 8-5, 4. Lokomotiv 6-6, 5.Galatasaray 6-6, 6. Bayern 5-8, 7. Partizan 3-9, 8. Zalgiris 1-11