Bitku za Zagreb dobila Cibona, 8 koševa Šarića

U 12. kolo ABA lige Cibona je u Draženovom domu dočekala gradske rivale, momčad Cedevite. Teško je bilo nešto prognozirati, Cedevita je možda u malo boljoj formi, iako nisu odigrali svoju najbolju utakmicu protiv Olympiacosa u četvrtak, dok se nije moglo znati u kakvom će stanju biti Vukovi pred derbi nakon -33 kod Spartaka te prokockanih 19 koševa prednosti nakon 25 minuta igre u prošlom kolu ABA lige.

Nakon 4 minute, Cibona vodi 11-2. Rezultat je to ofenzivnih skokova domaćina kojima su dolazili do druge prlike, izgubljenih lopti Cedevite, kojih su do kraja prve četvrtine imali čak 5 i loših šuteva. Zatim tri uzastopna napada zaredom, na Cedevitinu zonu, košarkaši Cibone reagiraju s tri pokušaja za tri, od kojih je ušao jedan te se Cedevita polagano približava.

Ono što su svi čekali, dogodilo se dvije i pol minute prije isteka prvih 10 minuta. Zubčić, koji je nakupio dvije osobne greške, izlazi iz igre, a ulazi Dario Šarić. Prve poene, Dario je postigao nakon što je u igri proveo minutu i pol, bila je tu duga dvojka iz driblinga, za 19:12. Do kraja četvrtine, svaka momčad postigla je još dva koša, rezultat nakon 10 minuta je 21:14.

Drugih 10 minuta, Cedevita otvara bolje, Gelabale postiže 4 vezana koša, dolaze Vitamini na -3, što su držali još kratko vrijeme, prije nego su se Vukovi koševima uglavnom Žižića i DJ Strawberrya počeli odvajati.

Žižić zabija prve koševe za Cibonu u drugoj četvrtini, zatim Šarić radi svoju prvu osobnu, pod košem na Andriću koji pogađa oba slobodna bacanja. Opet Žižić zabija, nakon 3 minute igre rezultat je 25:20, Wrightu je potom suđena nošena, prva od tri izgubljene lopte Cedevite u drugom periodu, ukupno 8 su ih imali do poluvremena.

4 minute do poluvremena, , Cibona je na 31:22, a u strijelce u drugoj četvrtini uključuje se i Zubčić, koji kombinira u zabijanju s Strawberryjem te je s dvije minute do poluvremena na semaforu 37:22 na što Petrović reagira time-outom. U tim minutama, imali smo priliku vidjeti Ilievskog i Greena zajedno na parketu, potonji je zabio jednu tricu iz driblinga, no Lutz je pametno zamijenio Kusa s defenzivniji nastrojenim Kovačevićem kako Cedevita ne bi imala značajniju prednost u brzini.

Na poluvremenu je 43:29, Cedevita uz već spomenutih 8 izgubljenih lopti, ima tricu 1/8, Cibona nešto bolja s 2/8, u skokovima također, 18 naprema 13 za domaćine, koje je u prvih 20 minuta predvodio Strawberry s 10 koševa, slijedili su Žižić i Hamilton s 8 te Zubčić sa 6. Kod Cedevite, Wright je imao 10 koševa, no iz igre je bio 2/8, a za tri 0/4, Gelabale je imao 6, a Andrić i Bilan po 4 koša.

Cedevita furiozno počinje drugo poluvrijeme, serijom 9-2, gdje je veliku ulogu igrao Ilievski svojim razigravanjem, no činilo se da se Cibona oporavlja kako vrijeme teče, 6 i pol minuta do kraja ima 52:40, a nakon obostrane osobne greške, Andrić ima 4 osobne te uskoro ulazi Nurkić. Nakon 1/8 za tri u prvom poluvremenu, treću četvrtinu trica im je 4/5, a postigli su 22 koša u razdoblju od 20. do 30. minute, nakon što su u prvih 20 minuta zabili 29. Nakon pola sata, Cedevita se tricama Ilievskog i Wrighta te problemima Cibone u napadu približila na -5, nakon što su njeni igrači na poluvremenu gubili -14.

U trećoj četvrtini je bio gotovo nezamjetan, ponovno se “aktivirao” Strawberry, koji svojim košem uz zvuk sirene povećava prednost Cibone na +11. U sljedećem napadu, Baždarić radi faul u napadu, a Strawberry je ponovno neumoljiv, iz prodora zabija za +13 – 64:51. Cedevita je i nakon slobodnih bacanja Wrigtha i više od tri i pol minute u zadnjoj četvrtini, bez koša. Andrić prvi pogađa gotovo na sredini četvrtine, za 66:53, što se pokazalo prekasno.

Olakotna je okolnost bila to što su Cibosi relativno brzo izašli iz bonusa, a Roziću je svirana nesportska, a zapravo čvršći faul na Andriću, koji pogađa jedno bacanje. Prije kraja, pozvan je posljednji time-out, od strane Ace Petrovića, no nije bilo ništa od preokreta, završilo je 73:64.

Na kraju utakmice, momčadi su bile izjednačene u skokovima, no presudile se izgubljene lopte kojih je Cedevita na kraju imala 20, održavši onaj prosjek od 5 po četvrtini, nasuprot 10 Cibone. Šarić je odigrao 20 minuta, zabio 8 koševa, 3/9 iz igre, 0/5 trica, imao je i 5 skokova, ubilježio jednu blokadu te jednu ukradenu loptu, a izgledao je dosta dobro za nekog tko jako dugo nije igrao službene utakmice.