Turska: Bogdanović najefikasniji u derbiju, double-double Pašalića

Pauzu od europskih nastupa turski su klubovi iskoristili za odigravanje 11. prvenstvenog kola, u kojem smo vidjeli dva velika gradska derbija. Sastali su se Fenerbahce i Galatasaray, te Besiktas i Anadolu Efes. Kuriozitet je da su oba susreta završila identičnim rezultatom (74:67), ali u prvom su slavili domaćini, a u drugom gosti.

U sjajnoj atmosferi Sinan Erdim dvorane Fenerbahce je ugostio Galatasaray, te prepustio gostima otvaranje susreta. Ipak, Preldžićev ubačaj s polovice igrališta sa zvukom sirene na kraju prve četvrtine označio je početak preokreta domaćina.

Igrači Fenera do kraja su držali prednost na desetak koševa razlike i mirno priveli utakmicu kraju za konačnih 74:67. Najefikasniji igrač susreta bio je naš Bojan Bogdanović s 18 poena, čemu je pridodao četiri skoka i dvije blokade. Najučinkovitiji s 14 ubačaja kod gostiju je bio David Hawkins.

U drugoj su se Bitci za Istanbul sastali Besiktas i Anadolu Efes, a gosti su – 7 na kraju prvog poluvremena (36:29) okrenuli na +7 na kraju utakmice (67:74).

Do pobjede ih je sa 18 koševa vodio Duško Savanović, dok je kod domaćih Christopher ubacio 17. Damir Markota je u porazu svoje momčadi sudjelovao sa šest koševa i pet skokova, dok je Stanko Barać solidno iskoristio malu minutažu u dresu Efesa, te je za šest minuta ubacio četiri poena, uz dva skoka i blokadu.

Odličnu utakmicu odigrao je Drago Pašalić, ali njegov double-double učinak od 13 koševa i 12 uhvaćenih lopti nije pomogao Turk Telekomu na gostovanju kod Banvita, gdje su poraženi sa 80:72. Banvit je do pobjede vodio Sammy Mejia s 26 ubačaja.

Još je jedan hrvatski centar imao zapažen nastup u ovom kolu. Zadranin Tomislav Ružić ubilježio je 17 poena i sedam skokova u pobjedi Tofasa nad Antalyom, a bolji od njega bio je jedino Steven Burtt s 23 koševa.

Košarkaši Olin Edirnea ponovno su podbacili, a bolji od njih je sa 62:74 u ovom kolu bio Mersin. Goste je do pobjede vodio Holston s 24 poena i 10 asista, a podršku je imao u Karadenizu koji je ubacio 23. Domaćinima nije pomoglo ni 25 poena i devet skokova bjeloruskog centra Parakhouskog.

Od ostalih utakmica, igrači Karsiyake pružili su još jednu vrlo dobru partiju, te s po čak 12 ubačenih trica i osvojenih lopti i 20 asistencija sa 83:51 svladali Aliagu. Gaziantep je uz 18 koševa i čak 21 skokom Joeya Dorseya pobijedio Hacettepe sa 78:61, dok je Kolejliler sa 87:81 bio bolji od Erdemira.

Pobjedom u derbiju Fenerbahce je ostao usamljen na vrhu ljestvice s omjerom 10-1, aslijede četiri kluba s pobjedom manje – Galatasaray, Karsiyaka, Efes i Banvit. Na dnu su s po dvije pobjede ostali Antalya i Hacettepe.

Rezultati 11. kola

TED Kolejliler – Erdemirspor 87:81
(Yucel 19 p, 11 sk, Penney 18 p, Woodside 18 p, 7 as; Balažič 22 p, Henderson 17 p)

Gaziantep – Hacettepe 78:61
(Swann 19 p, Dorsey 18 p, 21 sk; Bennerman 19 p)

Banvit BK – Turk Telekom 80:72
(Mejia 26 p, 7 sk, Štimac 14 p, 12 sk; Zupan 18 p, Saruhan 17 p, Pašalić 13 p, 12 sk)

Tofas – Antalya 91:80
(Burtt 23 p, 5 as, Ružić 17 p, 7 sk; Theodore 24 p, Davidson 16 p, 10 sk)

Pinar Karsiyaka – Aliaga Petkim 83:51
(Dixon 20 p, Diebler 15 p; Arnold 15 p, 9 sk)

Fenerbahce – Galatasaray 74:67
(Bogdanović 18 p, Preldžić 16 p, 7 sk, McCalebb 14 p; Hawkins 14 p)

Olin Edirne – Mersin 62:74
(Parakhouski 25 p, 9 sk; Holston 24 p, 10 sk, Karadeniz 23 p)

Besiktas – Anadolu Efes 67:74
(Christopher 17 p, Vidmar 13 p, 6 sk; Savanović 17 p, 8 sk, Erden 14 p, 8 sk, Vujačič 14 p)

Hrvatski igrači u TBL ligi:

Stanko Barać – 6 minuta, 4 poena, 2 skok, 1 blokada, valorizacija 5

Bojan Bogdanović – 25 minuta, 18 poena, 4 skoka, 2 blokade, valorizacija 14

Damir Markota – 22 minute, 6 poena, 5 skokova, valorizacija 7

Drago Pašalić – 29 minuta, 13 poena, 12 skokova, 2 asistencije, 1 osvojena lopta, valorizacija 18