Borbene Hrvatice za nijansu slabije od Šveđanki

Ženska košarkaška reprezentacija Hrvatske odigrala je prvi kvalifikacijski susret za nadolazeće europsko prvenstvo. U Trnskom u Zagrebu dočekale su ih favorizirane Šveđanke.

Kvalifikacije za Eurobasket (Ž), 1. kolo, 11. studeni:

Hrvatska – Švedska 54:57 (14:15, 15:17, 17:16, 8:8)

Hrvatska: Begić 4, Buzov 10, Sandrić 17 (7sk), Premašunac, Todorić , Režan 19 (9sk), Miloglav, Džankić, Slošnjak, Dojkić 2, Bura, Miletić 2

Švedska: Abdi 15, Astrom, Fontaine 9, Loyd, F. Eldebrink 3, E. Elderbrink 7, Hamilton Carter, Nystrom, Barthold, Drammeh 5, Lundquist, Zahui 18 (17sk)

Hrvatska dobro otvara utakmicu i trojkom Buzov odlazi u vodstvo od 5-2. Rezan i Sandrić odvode potom Hrvatsku na još osjetnije vodstvo od 12:6. Zahui na drugoj strani ubacuje u petu i odvodi utakmicu u egal. U nastavku Hrvatice pršte samopouzdanjem i odlaze na 29:20. S tri trice Šveđanke nanovo poravnavaju i u sličnom tonu nastavilo se do velikog odmora, koji je završio blagom prednošću Skandinavki (39:43) – za koje je većinu posla obavljala Zahui, koja je imala double-double učinak već na poluvremenu (14 poena i 12 skokova).

U nastavku su se Abdi i Zahui pobrinule da Hrvatice ne odvedu utakmicu u dramatičniju završnicu. Ali dvije minute prije kraja trenerica Anđa Jelavić uzima minutu odmora i na parket šalje djevojke koje su još vjerovale u pobjedu: tako Rezan i Sandrić poentiraju za samo -3 (54:57) i napetiju završnicu. Imale su potom Hrvatice dva napada za izjednačenje, ali rezultat se nije mijenjao.

Šut za tri poena nije išao naše igračice; pogodile su tek tri, a promašile 11. Gostujuće igračice su ubacile pet trica i tu napravili dio razlike.

Rezan i Sandrić istaknule su se kod Hrvatica, a goste su predvodile Zahui i Abdi.

Vidjeli smo borbenu i dobru partiju pomlađene reprezentacije s novom trenericom, a idući kvalifikacijski susret igra se za četiri dana protiv Talijanki, koje su u drugom susretu grupe H u kojoj je Hrvatska slavile 62:51 protiv Makedonki.