Borbeni Splićani svladali Cibonu

U devetom kolu regionalne lige Split je na Gripama ugostio zagrebačku Cibonu. Dva hrvatska predstavnika odigrala su vrlo zanimljivu utakmicu u kojoj su domaći igrači na kraju slavili s deset razlike. Utakmica se prelomila u koristi Žutih u trećoj četvrtini koju su odlično odigrali i koju su uvjerljivo dobili.

Split je započeo bez Josipa Sobina, a mjesto u početnoj petorci dobio je Filip Kraljević. Na samom početku niti jedna momčad nije uspjela napraviti značajniju prednost. Tri minute prije kraja s četiri vezana koša Sobina Split odlazi na pet razlike, ali Cibona uzvraća preko Davora Kusa i Andrije Žižića i otklanja prijetnju Splita da na samom startu utakmice stekne ozbiljniju prednost. Sobin je bio najistaknutiji igrač u prvoj četvrtini, a zabio je i posljednji koš s linije za slobodna bacanja. Rezultat na kraju prve četvrtine bio je 20:17.

Do kraja druge četvrtine gotovo svi igrači Cibone su dobili priliku. Istaknuo se Jagodić-Kuridža koji je svih svojih sedam koševa postigao tijekom druge dionice igre. Dobar je bio protok lopte kod Cibone, ali obrana kao da nije postojala tako da sve do posljednje minute nisu uspjeli kapitalizirati dobru napadačku igru. Tricom Ante Mašića u posljednjim trenutcima druge dionice Cibona je otišla na plus četiri.

Treća četvrtina je bila ključna u utakmici. Cibona je nastavila dobru igru i ponovo preko Andrije Žižića i Davora Kusa otišla na plus sedam. Tada je uslijedila serija Splićana. Demond Carter, koji je odigrao jednu od najlošijih utakmica otkad je u Zagrebu, ostao je na Vedranu Vukušiću, a ovaj to kaznio tricom. Krušlin i Dijan su nastavili puniti koš Cibone, a seriju je okončao Vukušić, ovaj puta polaganjem. Nakon 10-0 Splita, rezultat na semaforu bio je 46:43. Cibona se tada uozbiljila, ali nije uspjela do kraja zaustaviti razigrani Split. Bacanjima Vujčića i košem Krušlina četvrtina završava s plus šest za domaćina.

Glavni problem u ovoj utakmici za Cibonu su bili stranci. Strawberry je završio na 10 poena, ali uglavnom je sve postigao “na silu” i uz puno grešaka. Carter je odigrao lošu utakmicu i nije se niti upisao u strijelce, a Hamilton je završio na četiri poena. Odlučno je Split nastavio i u samoj završnici utakmice. Koševima Srđana Subotića, nakon četiri minute igre, bilo je plus 8. Dobro su se domaći igrači čuvali od prekršaja i niti jedan nije bio izbačen iz igre s pet osobnih grešaka. Pametno rotiranje omogućilo im je da igraju agresivno do samog kraja. Niti jednom tijekom posljednje četvrtine Cibona nije ozbiljnije zaprijetila niti spustila prednost Splićana.

Ono što će svakako uzrokovati glavobolju trenera Mladena Erjavca jest činjenica da je ostao bez ponajboljeg igrača. Ozlijedio se u ranoj fazi utakmice domaći bek-šuter Ivan Mimica i prema prvim prognozama bi trebao biti mjesec dana van parketa. Split za sedam dana gostuje kod Širokog, dok Cibona igra derbi kola pred domaćom publikom protiv Crvene zvezde.