Brajković nakon SP U19: Bez Šarića ne bismo postigli ni 30 koševa

Array

Hrvatska U19 reprezentacija ispraćena je na Svjetsko prvenstvo u Češku s velikim očekivanjima. Najveća koncentracija talenta i kvalitete u mlađim selekcijama nalazi se upravo u toj reprezentaciji. Tome u prilog govore i dosadašnji rezultati. Hrvatska je aktualni europski prvak i, kao takva, bila je nominalno jedan od favorita za osvajanje medalje na Svjetskom prvenstvu.

Međutim, dogodilo se sasvim suprotno. Nakon propuštene pobjede protiv Španjolske u prvoj fazi natjecanja te ispuštenog vodstva od 20 razlike u zadnjoj četvrtini protiv Litve u drugom dijelu, četvrtfinale nam je donijelo jaku reprezentaciju Srbije. Nakon blijede igre i poraza, uslijedila je borba za 5. mjesto, no i potonuće naše selekcije. Još jedan poraz od Španjolske 21 i Kine 14 razlike donio nam je (pre)skromno 8. mjesto na ovom natjecanju.

Veliko je to razočaranje za sve navijače i ljubitelje košarke u Hrvatskoj, posebno što su najave iz našeg tabora uoči samog natjecanja išle u sasvim jednom drugom smjeru. Unatoč problemima s ozljedama i izostancima, najavljivao se pohod na jednu od medalja, što će reći, najmanje ulazak u polufinale. Da smo bili kompletni, smjelije bi se gledalo i prema zlatu.

Riječi su to koje je izbornik U19 reprezentacije Dražen Brajković izrekao u intervjuu za portal Crosarka uoči odlaska u Češku. Nakon završetka natjecanja iznio je svoja razmišljanja za Jutarnji list:

„Kada nam se na početku prvenstva ozlijedio Ivan Bender, znao sam da je turnir za nas izgubljen. Hezonja i Lebo su još otprije ozlijeđeni, a ne bih ulazio u to zašto centri Karlo Žganec i Bundović nisu psihički bili spremni igrati za reprezentaciju.“

„Niti sam imao sve igrače, niti dovoljno vremena za pripreme. Jedina moja pogreška je što sam poveo Mavru koji nije igrao veći dio sezone te je zbog zdravlja s nama obavio samo dva treninga.“

Jedina svijetla točka na ovom turniru je, očekivano, bio Dario Šarić koji je izabran u najbolju petorku prvenstva. Po svim statističkim brojkama je bio lider naše reprezentacije, međutim, zabrinjava ovisnost jedne momčadi o samo jednom igraču.

Zabrinjava i činjenica što je Šarić igrao u prosjeku 35 minuta po susretu pa se postavlja pitanje što će biti s našom U19 selekcijom kada on više ne bude na parketu. Osim toga, Šarića očekuju naporne pripreme za nastup A selekcije na Europskom prvenstvu u Sloveniji pa je upitno koliko će se on fizički spreman pojaviti na prozivku izborniku Jasminu Repeši.

Foto: fiba.com
Foto: fiba.com

„Nisam lud ni mazohist da bih radio protiv sebe, ali ostatak reprezentacije bez Šarića na parketu ni u jednoj utakmici ne bi postigao više od 30 koševa. Kad smo protiv Argentine za tri minute pali s +30 na +17, Dario me zamolio da ga vratim u igru jer se boji da ćemo izgubiti“, objasnio je izbornik situaciju oko najboljeg hrvatskog U19 reprezentativca.

U zadnjoj utakmici protiv Kine, u kojoj smo u jednom trenutku gubili i 29 razlike, Brajković je Šariću dao samo pet minuta.

„Nisam htio da se Dario ozlijedi. Izbornik Repeša i ja smo u komunikaciji pa sam znao kako razmišlja. Nismo izravno pričali, komunicirali smo preko drugih ljudi, nije važno kojih“, završio je izbornik Brajković.

I sam Šarić je priznao da je iz Hrvatske došla intervencija da mu se smanji minutaža, nakon čega se to i dogodilo.

„Zvali su iz Hrvatske i tražili da manje igram. Tužan sam zbog rezultata, a tijelo mi je iscrpljeno. Nije normalno da se ubijam tolikom minutažom, ali sam morao jer je puno igrača nedostajalo. Nisam htio riskirati poraz.“

Svoje mišljenje za Večernji list iznio je i novi trener Cibone i član stručnog savjeta HKS-a Neven Spahija:

„Veći dio svojeg mišljenja iznijet ću na stručnom savjetu HKS-a, no i uoči njega tvrdim da je taj plasman totalni neuspjeh i da ga vi mediji s potpunim pravom možete tako tretirati. Ta reprezentacija morala je napraviti više, trebala je osvojiti barem broncu. I u konačnici je svejedno jesmo li sedmi ili osmi kad smo se doveli u situaciju da se borimo tek za ta mjesta.“

neven_spahija

„Najlakše bi bilo reći da je samo trener Brajković kriv, no nije si on birao igrače, nego mi iz HKS-a, i to je ponajprije naš neuspjeh. Osim toga, najveći hendikep bila je ozljeda Ivana Bendera, u ranoj fazi natjecanja, koji se tijekom priprema sjajno isprofilirao kao prvi centar. O izostanku Hezonje zbog ozljede ne mogu govoriti jer ga dvije godine nisam gledao uživo, no pitanje je što se moglo učiniti da zaigra standardni član te momčadi Karlo Žganec koji je, koliko sam čuo, imao obaveza u školi.“

„Peto mjesto na Fibinoj svjetskoj ljestvici mlađih selekcija nije nikakva utjeha, no to nikako nije početak kraja jedne generacije. Jedna grupa njih u budućnosti će biti jako ozbiljni igrači, počevši od Šarića, Bošnjaka, Junakovića…“, zaključio je Spahija.

Za očekivati je da na sve ovo dođe adekvatna reakcija iz Hrvatskog košarkaškog saveza. Međutim, u HKS-u ističu da su zadovoljni rezultatom U19 reprezentacije u Češkoj.

„Zadovoljni smo ulaskom naše U-19 reprezentacije u četvrtfinale, ali sigurno da uvijek želimo i medalju i bolji rezultat”, rekao je glavni tajnik saveza Željko Drakšić.

„Naslovi tipa „Ovako se stvaraju gubitnici”, tako nešto se ne može raditi momcima od 19 godina. Oni nisu nikakvi gubitnici. Nije fer prema tim momcima koji su osvojili zlatnu kadetsku medalju sada zbog jednog rezultata u četvrtfinalu na Svjetskom nivou blatiti i govoriti da nisu talenti. Trener koji je postavljen nije slučajno izabran. To je trener koji je prije dvije godine osvojio kadetsko zlato.”

“To je isti produkt istog sustava, istog Hrvatskog košarkaškog saveza. Spominjati kroz djecu od 19 godina da ne valja sustav vrlo je bezobrazno i nije fer prema njima. Taj isti sustav postojao i 2008. godine kad smo u Europi bili osmi, a onda smo zahvaljujući tom sustavu došli na peto mjesto Svjetske te na četvrto mjesto Europske rang liste 2013. godine, prisjetimo se i 2010. godine kad smo bili prvi na Europskoj rang listi.”

„Dovoljno je pogledati koliko je to jako natjecanje da je jedna Argentina koja redovito ima dobre rezultate u mlađim selekcijama ispala gotovo nakon prvog kruga. Da na ovom natjecanju nisu bile europske zemlje kao što su Francuska, Turska, Rusija, Grčka, Njemačka…što ne znači da je tamo debakl u njihovim mlađim selekcijama kao što neki naši mediji pišu.”

Ova izjava je dokaz koliko je Drakšić pratio Svjetsko prvenstvo jer koliko je svima poznato, reprezentacija Rusije je igrala na tom natjecanju, dok Njemačka nikad nije ni imala nekih zapaženijih rezultata s mlađim reprezentacijama.

„Brajković nije izabran po podobnosti, bio je pomoćni trener U-21 reprezentacije na SP u Tokiju gdje i počinje njegova trenerska karijera kad govorimo o reprezentacijama“, rekao je Drakšić te tako po tko zna koji put pripisao savezu zasluge za svaki, pa i najmanji uspjeh hrvatske košarke, dok se odgovornost za neuspjehe potpuno prebacuje s leđa Hrvatskog košarkaškog saveza, koji i dalje pere ruke od svih problema u kojima se naša košarka trenutno nalazi.

Related Articles