Budućnost i Zvezda osjetili slast pobjede

Košarkaši Budućnosti upisali su prvu pobjedu ove godine u regionalnom natjecanju protiv makedonskog MZT-a, a momčad Crvene Zvezde je dobro reagirala nakon smjene trenera te su u svojoj dvorani svladali Zmajčeke.

[rezultat id=”23″]

Pred nešto više od tisuću gledatelja Budućnost je dobro počela utakmicu; imali su tako u petoj minuti 14:5, prvenstveno zahvaljujući dobroj igri naturaliziranog Finca Leeja koji je u tom trenutku bio na 7 poena. Dobru partiju nagovijestio je i Čedomir Vitkovac koji je u istom periodu stavio tricu pa dvicu. Budućnost je najveću prednost u prvoj četvrtini imala u osmoj minuti kada su vodili 22:12 i u tim trenutcima su izgledali zaista dobro na parketu. Ipak, novopridošli Boris Bakić i Dahlman su kreirali povratak, a stvari je gotovo na sam početak vratio Ognjen Stojanovski svojom prvom tricom i je rezultat nakon prve četvrtine bio 26:22.

MZT nije previše pobudio zanimanje podgoričke publike pa je ovu utakmicu tako pratilo svega nešto više od tisuću ljudi. Budućnost nije dopustila potpuni povratak Makedonaca u utakmicu te su u drugoj četvrtini stisnuli gas i počeli igrati bolje u obrani. Dopustili su igračima MZT-a samo 13 poena, a već spominjani Lee i Vitkovac najzaslužniji su što je Budućnost otišla na veliki odmor s 12 poena razlike.

Nakon povratka iz svlačionica stanje na terenu se nije promijenilo. Budućnost je odigrala rutinski do kraja, pokazali su zašto je njihov teren jedan od najtežih za osvojiti. Ako budu kao i prošle godine uhvatili većinu domaćih pobjeda, opet bi trebali biti blizu završnog turnira. Valja spomenuti kako za Makedonce nije igrao iskusni centar Todor Gečevski čiji se izostanak sigurno osjetio.

U sljedećem kolu Budućnost gostuje u Mađarskoj i nadaju se kako će povezati dvije pobjede u nizu, dok MZT dočekuje Radnički iz Kragujevca.

[rezultat id=”25″]

Crvena Zvezda imala je u svom prvom domaćem susretu veliku podršku publike, čak pet i pol tisuća ljudi došlo je vidjeti novu Zvezdu i novog trenera Vladu Vukoičića. Zvezdaši su odmah snažno krenuli u utakmicu i od samog početka pokazali da ih ništa osim pobjede ne zanima. Već nakon pet minuta imali su 20:7 kada je Morris Almond stavio tricu i dodatno slobodno bacanje. Prednost Zvezde je nastavila rasti do najvećih plus 16 u sedmoj minuti igre. Svi igrači Zvezde bili su iznimno raspoloženi i Olimpija im u tim početnim minutama jednostavno nije mogla parirati. Ipak, da utakmica ne bude riješena već u prvoj četvrtini pobrinuli su se Sašu Salin i Dylan Page koji su pogodili kombinirano tri trice i tako se na prvi odmor otišlo sa, za njih prihvatljivih, 30:21 u korist Zvezde.

Vukoičić, za razliku od Lazića, nije previše rotirao svoje igrače i su ovaj meč iznijeli sa sedam igrača. Nerješiva enigma su bili Boris Savović i Elton Brown koji su doslovno uništavali visoke igrače Union Olimpije. Njih su dvojica na kraju, kombinirano, imali 41 poen i 25 skokova; mogli bi reći briljantna partija centarskog para Zvezde. Beograđani su dobro počeli i drugu četvrtinu te su se odmah, serijom 9-0, odlijepili na 18 poena razlike. Nešto slično se kao i u prvoj četvrtini dogodilo se i pred kraj druge kada je Prepelič stavio tri trice te se na poluvrijeme otišlo s, opet za Olimpiju, pristojnim minusom od 12 poena.

Treća četvrtina je bila definitivno i presudna. Zvezdaši su odigrali opet na visokoj razini, a za razliku od protekle dvije utakmice ovoga puta su igrali i vrlo dobru obranu i da Olimpija nije zabila nekoliko trica iz velike udaljenosti (i preko ruke), doživjela bi danas pravu katastrofu. Napadu Zvezde priključio se i Igor Rakočević koji je dobio i ovacije publike nakon jednog koša u prvoj četvrtini. Istinita je ona da se prva ljubav ne zaboravlja, a upravo je takav odnos između Rakočevica i Delija. Nelson je napokon odigrao pravu playmakersku utakmicu i podijelio 7 asista, ali vrlo dobro je igrao i u obrani je kroz cijelu utakmicu vršio pritisak na protivničke bekove. Koševima iz slobodnih bacanja mladog Aleksandra Cvetkovića za 70:50 završen je i treći dio igre.

Kada se činilo da je utakmica definitivno gotova, zmajčeki su pokušali i posljednji napad. Smanjili su na 12 poena zaostatka u 36. minuti koševima Dine Muriča. Nažalost po ljubitelje slovenske košarke, na pokušaju je samo i ostalo. Evidentno im je danas falio učinak Jake Blažića koji je utakmicu završio na 10 poena (19,22 u prethodne dvije) i nezainteresirana igra njihovog, nominalno prvog beka, Finca Rannikka. Utakmicu su u samom finišu definitivno prelomili Brown, Rakočević i Savović serijom 7-0 i postavili rezultat 86:68. U posljednje tri minute Olimpija radi seriju 8-1, ali to je bilo samo dovoljno za konačnih 87:76 i njihov prvi poraz ove godine u ABA ligi.

Zvezda je ovom pobjedom skinula popriličan teret sa svojih leđa i mogu barem malo opušteniji čekati sljedeće kolo i put u Zagreb na noge Cedeviti, gdje prvi puta ove sezone mogu odigrati utakmicu bez pritiska.