Caja u utakmici punoj preokreta do pobjede u Izraelu

Drugo kolo Top 16 Eurolige, donijelo nam je susret Maccabija i Caje Laboral, momčadi koje se jako dobro poznaju. Iako je Maccabi prošle sezone u doigravanju bio uspješniji, večerašnji iznimno zanimljiv dvoboj u kojem su obje ekipe imale slabu četvrtinu u kojoj su zabile manje od 10 koševa, pripao je gostima iz Vitorije.

Startni centar Maccabija, Shawn James, ima problema s ramenom te je igrao sa smanjenom minutažom, a krilo Nik Caner Medley nije igrao zbog ozljede noge te smo zato imali prilike vidjeti našeg Darka Planinića koji djeluje kao da se gotovo potpuno prilagodio na sistem igre izraelske momčadi iako je tek nedavno pristigao u nju.

Maccabi Electra Tel Aviv – Caja Laboral 70:71 (23:20; 32:44; 56:50)

Caja je otvorila utakmicu 5-0 serijom, dva puta je tijekom prve četvrtine imala to vodstvo, no momčadi su bile u egalu. Kod gostiju su se istaknuli Maciej Lampe sa 7 skokova i 2 koša u prvih 10 minuta te Milko Bjelica, a kod domaćina David Logan i Darko Planinić koji je ušao sredinom četvrtine pri rezultatu 10:9. Do kraja prve četvrtine ispucao je 6 slobodnih bacanja, zabio 4, a uz to je zabio i još 4 koša iz igre. Probleme je radio upravo Bjelici i Lampeu.

Domaćini su do kraja prvih 10 minuta uspjeli sustići vodstvo gostiju te je rezultat uoči druge četvrtine bio 23:20.

U drugoj četvrtini gostima pri rezultatskom odvajanju iznimno pomaže i potpuna dominacija u ofenzivnom skoku – 8 napadačkih skokova naspram jednog domaćih igrača. U nekoliko navrata su tako direktno poentirali, a kad i nisu, imali su dodatni napad. Tu su se izdvojili Andres Nocioni, Nemanja Bjelica i Tibor Pleiss.

Planinić je u međuvremenu zamijenjen Shawnom Jamesom, koji dolazi na liniju slobodnih bacanja i zabija jedno za 30:36. Sljedeće dvije i pol minute domaćinima ništa ne ulazi, dok gosti i dalje dominiraju u skoku u napadu, ali i u obrani gdje skupljaju mnogobrojne promašaje Maccabijevih igrača.

Tricom Omara Cooka Caja odlazi na 30:41 pa je trener Maccabija, David Blatt, bio prisiljen zvati timeout. U posljednje dvije minute tempo se ubrzao. Maccabi se ima priliku kroz kontru približiti, no ne uspijeva, a još i Fabien Causeur pogađa tricu za 32:44 koliko ostaje na poluvremenu – u drugoj dionici domaćini su zabili samo 9 koševa.

U trećoj četvrtini su gosti bili u padu, ali i sama igra se umrtvila. Domaćini su pritiskali, u početku se nisu uspijevali približiti, no nakon 8 minuta igre dolaze na 48:49. Motori Maccabija u tom preokretu bili su Devin Smith, Ricky Hickman, Yogev Ohayon te Sylven Landesberg.

Planinić je došao do brojke od 11 koševa, no sakupio je 3 osobne greške te je opet napustio igru. U zadnju minutu se ulazi s 50:50. Do kraja Hickman i Landesberg zabijaju svaki po tricu te Maccabi ima prednost od 6 koševa na semaforu, ali još veću psihološku uoči zadnjih 10 minuta utakmice. Caja je pak zabila 6 koševa u ovih 10 minuta, baš kad je bilo teško pomisliti da bi se teško moglo “nadmašiti” mizernih 9 poena domaćina iz druge četvrtine.

Gosti ipak pronalaze snage učiniti ovu utakmicu rezultatski neizvjesnom do kraja što rade tricama koje su u prvih 5 minuta posljednje četvrtine pogodili čak 3. Precizni su bili Nemanja Bjelica, Lampe i Brad Oleson. Domaćini su imali puno pokušaja za tri ali su bili neuspješni. U posljednih 5 minuta ulazi se s rezultatom 60:60.

Izraelska momčad zabija 5 uzastopnih koševa, no ovo je bila jedna od onih utakmica u kojima se nijedna momčad ne može opustiti i pomisliti da je gotovo. Tako za goste dvije vezane trice ubacuje njihov večeras najbolji strijelac Bjelica, a još jednu ponovno pridodaje Oleson. U završnim minutama Caja igra bez Lampea, koji je nakupio 5 osobnih.

Posljednja je minuta i gosti imaju prednost 68:69. Igra se dugi napad, Bjelica je blokiran u pokušaju polaganja, a na drugoj strani Ohayon uspijeva položiti i 29.6 sekundi do kraja utakmice baca publiku u Nokia Areni u trans.

Nismo ga do sada spominjali, no igrao je gotovo pola utakmice, zabio 7 koševa, a posljednja dva odlučila su utakmicu. Riječ je o Fernandu San Emeteriu koji je s istekom vremena za napad svoje momčadi počeo dribling prema košu, napravio nekoliko cutova i atraktivno ubacio pri gotovo punoj brzini za 70:71.

Domaćini u posljednjih 8 sekundi utakmice nisu uspjeli u plan sprovesti svoju pobjedničku akciju tako da je rezultat ostao na konačnih 70:71 za goste iz Vitorije.