A2 sjever – Čakovcu i Međimurju derbiji, Rudaru prva pobjeda

Derbi kola igran je u Ludbregu gdje je domaći Grafičar pretrpio težak poraz od Čakovca i nakon sedmog kola više nije vodeći na ljestvici. Međimurje je u drugom derbiju iznenadilo iskusniji Podravac i sada zajedno s Čakovcem i Mladosti drže vodeću poziciju s po 6 pobjeda i porazom. Rudar Cimper nakon 6 poraza iako opet znatno oslabljen, bez cijele centarske linije, slavio je s košem prednosti protiv Petra Zrinskog iz Vrbovca. Đurđevačka Mladost bila je uvjerljiva na uvijek neugodnom gostovanju u Varaždinu. Koprivnica je doživjela novi uvjerljiv poraz, ovaj puta od Radnika u Križevcima i jedina su momčad bez pobjede. Bjelovar je na domaćem terenu bio bolji od Ivančice iz Ivanca s 10 poena razlike.

Grafičar-Čakovec 57:90 (15:19; 6:29; 20:23; 16:19)

Drugi susret između ova dva suparnika u dva tjedna. Onaj prvi u finalu kupa regije sjever pripao je Grafičaru, a ovaj bitniji, prvenstveni pripao je Čakovcu i to s uvjerljiva 33 poena razlike pred 200 gledatelja. Grafičar bez bolesnog Maria Novaka-Mede nije imao šansi protiv motiviranog Čakovca koji prvu četvrtinu rješava u svoju korist s 4 koša prednosti. Utakmica je bila riješena u drugoj četvrtini koju je Čakovec dobio s čak 23 poena razlike, a domaćem su Grafičaru dopustili samo 6 postignutih poena. Nisu se igrači Čakovca opustili niti u drugom poluvremenu. Treću i četvrtu četvrtinu dobili su s po 3 poena razlike i na kraju uvjerljivo slavili s čak 33 koša razlike.

Ovome se prije utakmice nitko nije nadao. Iako prije 2 kola situacija za Čakovec nije izgledala dobro, sada je sve na njihovoj strani. Oni su svoje protiv skoro svih najboljih momčadi izuzev Međimurja odradili na gostovanju (Podravac, Grafičar, Mladost) od toga su dvije utakmice dobili i jednu izgubili, onu od Podravca u Virju. Protiv Međimurja igraju u posljednjem kolu prvog dijela također na “gostovanju“. Drugi dio sezone Čakovec sa svim protivnicima s kojima se bori za naslov igra na domaćem terenu. Iako je izostao bratski dvoboj, mlađeg Medu iz redova Čakovca, Matiju Novaka to nije zasmetalo i Grafičaru je zabio 28 poena, Stjepan Kranjčec dodao je 16 koševa. Kod Grafičara, Jakša Petrović 13, Manuel Novak 12 poena. Grafičar u srijedu igra kup “Krešimira Ćosića“ na domaćem terenu u Ludbregu protiv člana A-2 lige centar Samobora. Utakmica počinje u 18 sati, a iz uprave kluba pozivaju navijače da ih dođu bodriti u velikom broju kao i do sada.

Međimurje-Podravac 80:75 (23:29; 18:14; 16:18; 23:14)

Bio je ovo još jedan u nizu derbija između ova dva sastava. Iskusniji Podravac ovoga je puta za razliku od prošlih sezona bio favorit protiv pomlađenog Međimurja, ali je i pritisak bio veći kod njih. Kao što je poznato, Podravac je do utakmice s Međimurjem već doživio 2 poraza i treći bi ih znatno udaljio od borbe za naslov, ali upravo se to i desilo. Bolje su krenuli u utakmicu gosti iz Virja i dobili prvu četvrtinu sa 6 poena razlike. Međimurje je do poluvremena smanjilo na -2, a neizvjesna utakmica nastavila se i u trećoj četvrtini koju je dobio Podravac s 2 koša viška i u posljednji dio ulazi s +4. Očekivalo se da će Podravac svojim iskustvom mirno privesti utakmicu kraju, ali previše su akcija rješavali brzopleto što Međimurje na krilima Maria Novaka Mareka i Danijela Krajačića kažnjava, preokreće rezultat i na kraju slavi pobjedu s 5 poena razlike. Nanijeli su tako Podravcu već treći poraz u sezoni i dodatno ih udaljili od borbe za naslov.

Međimurje sada dijeli prvo mjesto s Čakovcem i Mladosti iz Đurđevca sa 6 pobjeda i porazom, ali valja spomenuti da je ovo Međimurju bila tek prva utakmica s nekim od favorita za naslov. Njima tek slijede utakmice protiv Mladosti, Grafičara i Čakovca, a biti će zanimljivo vidjeti kako će odraditi to s obzirom da za razliku od prošlih sezona u te utakmice ne ulaze kao favoriti nego rasterećeni, što bi mogao biti plus u njihovu korist. Danijel Krajačić s 27 koševa i Mario Novak Marek s 24 najzaslužniji za pobjedu Međimurja, a dobar je bio i Patrik Jambrović s 10 poena. Kod Podravca Halusek 14, Nikolić 13 koševa.

Rudar Cimper-Petar Zrinski 61:60 (18:15; 19:13; 12:8; 12:24)

Dočekali smo i prvu pobjedu Rudar Cimpera koji je iznenadio goste iz Vrbovca. Utakmica odlučena na samom kraju u ruletu slobodnih bacanja isto kao i prošle sezone u susretu ove dvije momčadi. Onda je Hrandek kod +1 za Rudar 2 sekunde do kraja imao dva slobodna bacanja i promašio oba. Sada je 0,7 stotinki do kraja kod +2 za Rudar također imao dva bacanja i opet je ruka zadrhtala. Promašio je prvo, a pogodio drugo i slavlje igrača i navijača Rudara je moglo početi. Treba spomenuti odličnu obranu igrača Rudara koji su nakon 3 četvrtine primili samo 36 poena i cijelu su utakmicu osim prvih par minuta na početku bili u vodstvu. Vrbovec je u posljednjoj četvrtini u igru vratio Nushi s 3 pogođene trice u nizu, ali mirnoća je dramatičnoj završnici bila na strani domaćih koji su opet bili bez kompletne centarske linije SrnecMikulajFrančićBogdan sa samo jednim visokim igračem, Tkalecom. Gosti koji su imali prednost u visini to nisu iskoristili, a cijelu utakmicu nisu imali rješenja na zonu domaćeg sastava.

Rudar je do pobjede predvodio kapetan Mladen Tkalec koji je podsjetio na svoje najbolje dane s 4 pogođene trice u nizu u drugoj četvrtini, a postigao je 21 koš. Treba spomenuti i Radikovića s 18 poena, dok je Varga dodao 11.  Hrandek 18, Nushi 14 kod Petra Zrinskog. Igrači Rudara pobjedu su posvetili klupskoj liječnici mr. sc. Mireli Štefe dr. med. spec, kojoj žele brzi oporavak i povratak na klupu.

Vindija-Mladost 77:95 (14:25; 14:28; 29:22; 20:20)

Mladost je prošla neokrznuta na gostovanju kod uvijek neugodnog sastava Vindije iz Varaždina. Odlučno su gosti iz Đurđevca ušli u utakmicu u namjeri da ne dopuste domaćinima da se raspucaju jer onda znaju biti izuzetno opasni. Pošlo im je to za rukom jer su prvu četvrtinu dobili s 11 poena razlike. Drugi su period bili još uvjerljiviji i dobili ga s 14 poena viška i na poluvrijeme otišli s visokih +25. Utakmica je tu bila riješena. Smanjili su igrači Vindije nakon treće četvrtine na -18, ali na tome je ostalo. Posljednja četvrtina završila je neriješeno, a Mladost je na kraju slavila s 18 pogodaka viška. Krajinović 19 koševa, Buković 17 kod Mladosti. Štefan 19, Novak 17 koševa kod poražene Vindije.

Radnik-Koprivnica 104:71 (27:14; 30:18; 23:20; 24:19)

Pitanje pobjednika u ovoj utakmici bilo je riješeno do poluvremena. Već nakon prve četvrtine bilo je +13. Radnik je povisio prednost do poluvremena na +25, a u prvih su 20 minuta Koprivnici zabili čak 57 koševa. Drugo poluvrijeme izjednačenije, ali opet je Radnik bio bolji dobivši treći period s 3 poena razlike, a posljednji s 5. Pobjeda na kraju od 33 koša razlike za Radnik, a to im je treća u prvenstvu. Koprivnica s druge strane jedina još uvijek bez pobjede. Od čak šest dvoznamenkastih strijelaca u redovima Radnika, izdvajamo Samardžiju s 27 poena i Jerichu s 18. Kod Koprivnice Nenad Zlatar 31 poen, a on je ujedno bio i najbolji strijelac 7. kola.

Bjelovar-Ivančica 77:67 (18:12; 17:17; 16:16; 16:22)

Iako se po rezultatu po četvrtinama da zaključiti da je utakmica završila produžetkom, nije. Nekome se potkrala greška nenamjerno pa nemamo točan rezultat po četvrtinama, ali završilo je s 10 poena razlike za Bjelovar, konačan rezultat je točan. Ivančica je igrala bez ponajboljeg igrača Lukinića. Bjelovaru je ovo treća pobjeda do koje su je predvodili Vrinjanin s 24 i kadetski reprezentativac Božić s 23 poena. Kod Ivančice Mikac 24 poena, Skupnjak 12.

A2 Stat

Poredak | Najbolji strijelci lige | Najbolji strijelci kola | Sljedeće kolo

Sjever predvode Čakovec, Međimurje i Mladost s šest pobjeda i jednim porazom, treći je Grafičar s 5-2, a Podravac i Bjelovar imaju 4-3. Koprivnica je na začelju bez pobjede.

Šesnaestgodišnji Luka Božić ponovno je prvi na Listi strijelaca, postigao je 171 poen – 24,4 po utakmici. Drugi je njegov suigrač Bruno Virnjanin (23,3), dalje slijede Željko Novak iz Varaždina s 22,9, Novak Marek Mario iz Međimurja s 22. a peti je Matija Jericha iz Radnika sa 19,6 koševa po utakmici. Najbolji strijelci 7. kola bili su Nenad Zlatar iz Koprivnice s 31 poenom i Matija Novak iz Čakovca s 28.

Sljedeće 8. kolo donosi nam derbi između Mladosti i Međimurja. Utakmica se igra u Đurđevcu. Parovi 8. kola: Čakovec-Petar Zrinski, Ivančica-Rudar Cimper, Koprivnica-Bjelovar, Podravac-Radnik, Mladost-Međimurje, Grafičar-Vindija.