A2 Sjever: Čakovec blizu cilja

Porazom Grafičara na gostovanju u Virju i pobjedom Čakovca protiv Mladosti, situacija na ljestvici za sastav Čakovca ne može biti bolja. Čakovec sada svojim glavnim konkurentima bježi za čak dvije pobjede, a u posljednjih bi šest kola trebali izgubiti čak tri ili četiri puta da bi ih Mladost ili Grafičar prestigli, što je teško moguće.

U ostalim susretima, Međimurje je bez većih problema slavilo u Ivancu kod Ivančice, Vindija je bila uvjerljivo bolja od Koprivnice na njihovom terenu, Bjelovar je fantastičnom igrom Luke Božića slavio na neugodnom gostovanju u Murskom Središću protiv Rudar Cimpera, a Petar Zrinski odnio je uvjerljivu pobjedu s gostovanja u Križevcima kod Radnika.

Najbolji strijelac kola bio je Luka Božić koji je postigao 35 poena protiv Rudar Cimpera, a Danijel Krajačić zabio je 31 u pobjedi njegovog Međimurja u Ivancu.

Čakovec – Mladost 75:66 (23:9, 38:21, 52:41)

Čakovec: Novak M. 19, Terek 17, Prprović 12, Momčilović 10, Novak N. 5, Biševac 5, Ostoja 4, Kostanjevec 3, Glumac, Pustić, Juras, Drk
Mladost: Krajinović 17, Jančijev 15, Beljan 14, Buković 7, Capek 4, Baković 4, Zadravec 3, Lovrek 2, Međurečan, Dautanec, Cenkovčan, Pušelj

Bila je ovo puno bitnija utakmica za košarkaše Mladosti koji su u prvom dijelu sezone izgubili od Čakovca na svom terenu u Đurđevcu. Još jednim porazom od Čakovca oprostili bi se od borbe za naslov, a to se upravo i desilo. Čakovec sada ima dvije pobjede više i obadvije pobjede u međusobnim susretima što bi značilo da bi Mladost morala pobijediti svih šest utakmica do kraja prvenstva, a Čakovec izgubiti čak tri utakmice od posljednjih šest, a to je nemoguće iako treba sportski pričekati da se prvenstvo odigra do kraja.

Čakovec je utakmicu riješio u prvom poluvremenu koje su gostujući košarkaši odigrali u grču, nije ih služio vanjski šut, a promašili su i par čistih polaganja. Preiskusna je momčad Čakovca da to ne bi kaznila. Dobili su prvu četvrtinu s 14 poena razlike, a Mladost je u tom periodu postigla samo devet koševa. Digao je Čakovec prednost još malo do poluvremena koja je iznosila visokih +17, a Mladost je postigla svega 21 poen u prvih 20 minuta.

Dobili su igrači Mladosti drugo poluvrijeme, ali s nedovoljnih osam poena razlike što im je bilo dovoljno za ublažiti poraz. Završilo je rezultatom 75:66 za Čakovec, koji su do pobjede predvodili Matija Novak s 19 poena i Darko Terek s 17 postignutih koševa. Kod Mladosti, Dejan Krajinović 17 koševa, Zoran Jančijev 15.

Zoran Jančijev
Zoran Jančijev/Foto: Đuro Grčić

Podravac – Grafičar 75:63 (14:15, 34:27, 59:46)

Podravac: Nikolić 18, Šestak 18, Kenđelić 11, Tišljar 11, Hrženjak 8, Baruškin 5, Koščić 2, Halusek 2, Drljanovčan, Šiprak, Molnar, Arlović
Grafičar: Poljak 25, Bušić 13, Martinčević 8, Novak 8, Dijanušić 5, Siladić 2, Kokolek 2, Mihalić, Orban, Slatina

Bila je ovo još jedna jako bitna utakmica koja je odlučivala o poretku na vrhu ljestvice, Podravac je već ranije otpao iz borbe za naslov, a Grafičar se vrlo vjerojatno oprostio nakon ovog poraza. U ovoj se utakmici očekivao dvoboj dvije istinske košarkaške legende koje su kročile parketima sjeverne regije i šire, Ivana Šipraka u redovima Podravca i Maria Novaka-Mede iz redova Grafičara, ali na žalost ljubitelja košarke koji su lijepo popunili dvoranu u Virju, taj je dvoboj izostao.

Niti jedan od njih nije nastupio zbog zdravstvenih problema. Prva četvrtina bila je izjednačena, a Grafičar ju je dobio s minimalnih 14:15. Domaći su igrači zaigrali puno bolje u drugoj i trećoj četvrtini nakon kojih imaju uvjerljivo vodstvo od 13 poena razlike. Grafičar nije uspio u posljednjih 10 minuta zaprijetiti, dobili su taj period isto koliko i prvu četvrtinu, dovoljno za poraz od 12 poena razlike.

Kod Podravca najbolji Nikolić i Šestak s po 18 poena, a kod Grafičara je Poljak zabio 25 dok je Bušić dodao 13 koševa.

Koprivnica – Vindija 68:93 (13:23, 34:46, 48:70)

Koprivnica: Ivandić 18, Zlatar 15, Hrašćanec 8, Sabol 8, Špiranec 7, Grbeš 4, Klačinski 3, Šimunović 3, Horvat, Sikavica, Indir
Vindija: Novak 28, Šamarija 17, Štefan 16, Jakšić 14, Nakić 7, Mihalj 5, Filipović 4, Stanić 2, Skupnjak, Crnković

Očekivana pobjeda Vindije protiv posljednje Koprivnice koja drugi dio sezone igra pojačana za mladog i perspektivnog Leona Ivandića. Koprivnica se za razliku od prošlih susreta držala jako dobro do poluvremena na kojem su zaostajali 12 poena razlike. Vindija je nakon treće četvrtine povisila na nedostižna 22 poena razlike, a u posljednjih su deset minuta prednost još malo povećali, završilo je s 25 pogodaka razlike za goste iz Varaždina.

Željko Novak opet najbolji u redovima Vindije, postigao je 28 poena, a Kristijan Šamarija pripomogao je sa 17 ubačaja. Kod Koprivnice, Ivandić 18 koševa, Nenad Zlatar 15.

Ivančica – Međimurje 73:83 (21:26, 33:50, 54:64)

Ivančica: Skupnjak 21, Kapustić 14, Rožman 12, Morović 8, Rajh 6, Sayemeldahr 5, mikac 5, Bigec 2, Kišiček, Putarek J. Smontara, Putarek Lj.
Međimurje: Krajačić 31, Novak 18, Gašparić 14, Jambrović 7, Miko 6, Vrus 5, Pađan 2, Svaty, Ranteš, Martinović

Međimurje je kroz jako neugodno gostovanje u Ivancu, prošlo neokrznuto, čak su i relativno lako stigli do pobjede, za razliku od prošlih sezona kada su znali u puno jačem sastavu doživjeti i poraz ili se mučiti do samog kraja. Do poluvremena su košarkaši Međimurja došli do prednosti od 17 poena razlike koje su u drugom poluvremenu uspješno održavali. Ivančica je smanjila prednost Međimurja na deset poena razlike nakon treće četvrtine, ali bliže od toga nisu uspjeli doći.

Danijel Krajačić vodio je “konje” do pobjede s 31 postignutim košem, Mario Novak ugradio je u pobjedu svoje momčadi 18 poena. Kod poraženih domaćina, Dino Skupnjak 21 poen, a Kapustić je zabio 14.

Radnik – Petar Zrinski 61:92 (20:23, 36:52, 47:75)

Radnik: Nervo 15, Kirin 15, Jukić 9, Samardžija 7, Maksić 6, Kulko 1, Glamuzina, Pomper, Vragović, Serdarušić
Petar Zrinski: Drvenkar 21, Ljoljić 18, Tomić F. 14, Mikac 10, Popović 7, Hrandek 7, Nushi 6, Rogović 5, Tomić M. 2, Čulo, Fašaić

Novi poraz Radnika koji za pobjedu ne zna od sedmog kola prvenstva kada su na domaćem terenu dobili Koprivnicu. Igrači Radnika su u prvih sedam kola ostvarili sve tri pobjede koliko ih imaju i sada nakon 16 odigranih kola. Poraz protiv Petra Zrinskog bio im je deveti u nizu, a duži niz poraza u ovoj sezoni ima samo momčad Koprivnice koja nema niti jednu pobjedu. Igrali su križevački košarkaši oslabljeni neigranjem najboljeg igrača, Matije Jeriche, a i to je jedan od razloga tolikih poraza jer Matija je propustio puno utakmica ove sezone.

Domaći su košarkaši pružali više nego dobar otpor u prvoj četvrtini koju Petar Zrinski dobiva s 3 poena viška. Do poluvremena utakmice ta je prednost narasla na 16 poena razlike. Nakon tri odigrane četvrtine, Vrbovčani su bili na +28.

Završilo je s +31 za goste koje su do pobjede predvodili Drvenkar s 21 i Ljoljić s 18 postignutih koševa. Nervo i Kirin postigli su po 15 u redovima Radnika.

Rudar Cimper – Bjelovar 77:90 (24:18, 33:41, 43:68)

Rudar Cimper: Hrkač 20, Srnec 12, Radiković 12, Perčić 10, Tkalec 8, Varga 5, Korbelj 4, Dodlek 4, Bedi 2, Brodar, Vinko Novak, Cilar
Bjelovar: Božić 35, Vrinjanin 27, Cukrov 19, Pavičić 6, Oremović 3, Krpan D., Ljubičić, Vlahović, Krpan I., Bušić, Malčić

Rudar Cimper je konačno u kompletnom sastavu odigrao jednu utakmicu (falio samo Bogdan koji propušta cijelu sezonu zbog operacije leđa). Bjelovar je igrao bez bitnog igrača, Zadravca i sve to davalo je domaćinima iz Murskog Središća nadu da mogu do druge uzastopne pobjede. Dobio je Rudar prvu četvrtinu sa 6 poena razlike i sve je funkcioniralo dobro dok su domaći košarkaši slušali svog trenera koji je tražio da se igraju duži napadi bez brzopletih šuteva jer uđeš li s Bjelovarom u natrčavanje i nerezonske šuteve, tu su jači od svakoga u ligi.

Upravo to se i desilo od druge četvrtine pa na dalje. Domaći su košarkaši prestali igrati duže napade, počelo se šutirati iz vanjskih pozicija, neuspješno, a gosti su to koristili i s fenomenalnim Lukom Božićem su bez respekta zatrpavali Rudarov koš.

Iako je na poluvremenu bilo dostižnih 8 poena prednosti za Bjelovar, domaći su se košarkaši predali i prestali se truditi i u obrani na veliko razočaranje opet brojnih navijača na tribinama. Bjelovar je u trećoj četvrtini otišao na visokih 25 poena razlike, a Rudar je do kraja samo uspio smanjiti na podnošljivih 13 poena minusa. Dvije minute do kraja utakmice, trener Bjelovara povukao je na klupu najboljeg igrača Božića koji je dobio veliki pljesak za prikazanu igru od svih u dvorani.

Božić je postigao 35 koševa, a Bruno Vrinjanin je zabio 27. Kod Rudar Cimpera, Nikola Hrkač zabio najviše, 20 poena, ali i on i svi drugi odigrali su jako lošu utakmicu. Valja pohvaliti juniora Tomislava Perčića koji je zabio 10 poena, a imao je i dosta skokova u napadu. Alen Varga i Tomislav Radiković posebno, nastavljaju s jako lošim igrama, niti blizu onoj razini iz prvog dijela sezone.