Le Mans iznenadio Unics, za Euroligu protiv Cantua

Danas se igraju polufinala kvalifikacijskog turnira za popunu jednog preostalog mjesta u Euroligi. U prvoj utakmici Cantu je svladao CEZ Nymburk, a u sutrašnjem finalu protivnik će im biti Le Mans koji je danas svladao favorizirani Unics.

Pallacanestro Cantu – CEZ Nymburk 89:83 (23:17,43:44,68:57)

Cantu: Aradori 19, Smith 16, Brooks 13, Leunen 9, Markoishvili 8, Mazzarino 8, Cusin 8, Tabu-Eboma 6, Tyus-Cecchini 2
Nymburk: Abrams 16, Taylor 16, Palyza 13, Naymick 12, Tapoutos 12, Benda 6, Hruban 6, Houska 2

Utakmica je bila neizvjesna, no ipak je Cantu veći dio susreta držao prednost u svojim rukama i uspio izboriti plasman u finale, odnosno borbu za Euroligu, a sutra će se za nastup u najelitnijem europskom natjecanju boriti protiv francuskog Le Mansa.

Igrači Cantua bolje su otvorili susret te su iz minute u minutu dizali svoju prednost da bi prije isteka prvih 10 minuta Nymburk koševima Tapoutosa i Taylora smanjio zaostatak na 17:23. Ponovno Cantu bolje ulazi u četvrtinu, no nisu uspjeli napraviti dvoznamenkastu prednost i odvojiti se na nešto veću razliku. Štoviše, momčad iz Češke počinje pogađati šuteve i do poluvremena uspijevaju preuzeti vodstvo i na isteku 20 minuta semafor je pokazivao 44:43 za Nymburk.

Ponavlja se priča iz prva dva perioda, igrači iz talijanske momčadi bolje otvaraju četvrtinu i vraćaju se u prednost, ali do kraja trećeg dijela se igra u egalu. Na kraju četvrtine Brooks i Leunen pogađaju nekoliko šuteva i s 68:57 za Cantu se ulazi u posljednju četvrtinu. Nastavili su s dobrom igrom i u posljednjem periodu te tricama Leunena i Mazzarina dolaze do serije 13-0 i prednosti koju više nisu ispuštali do kraja susreta. Pokušali su Česi sve kako bi se vratili u utakmici, ali prednost je bila prevelika i nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti do kraja utakmice te Cantu slavi rezultatom 89:83.

Pobjedničku je momčad s 19 poena predvodio Pietro Aradori, dok je 16 poena ubacio Jerry Smith. Kod Nymburka su petorica igrača postigla dvoznamenkast broj poena, ali to ipak nije bilo dovoljno. Po 16 poena postigli su Abrams i Taylor, a 13 poena djelo je Lukasa Palyze.

Unics Kazan – Le Mans Sarthe 78:86 (20:22, 38:42, 61:58)

Unics: Kaimakoglou 20, Lyday 18, Chatman 13, Vougioukas 12, Veremeenko 6, Eidson 5, Dedushkin 2, Zamanskiy 2
Le Mans
: Batista 20, Cuthbert 15, Kahudi C. 13, El-Amin 12, Long 12, Sy 7, Kahudi H. 4, Koffi 2, Issa 1

Prvu četvrtinu su igrači Le Mansa odigrali puno bolje nego favorizirani Unics. Konstantno su bili u vodstvu, a igrači Unicsa radili su dječje pogreške – prelako gubili lopte i nisu uspjeli šutirati na koš jer nisu znali da završava napad. Igrači Le Mansa to su iskoristili i imali su između 6 i 8 koševa prednosti, sve do minutu prije kraja četvrtine, a onda su dopustili protivnicima iz Kazana da se potpuno vrate u utakmicu i košem sa zvukom sirene Veremeenka smanje na samo minus 2.

Druga četvrtina, ista priča. Tijekom cijele druge četvrtine igrači Le Mansa pogađali su šuteve i održavali prednost između 2 i 5 poena razlike, imali su 42% šuta za tri poena i čak 66% za dva. Unics je i ovu utakmicu igrao bez našeg Marka Banića koji je ozlijeđen, a samo dvojica igrača bila su raspoložena u prvih 20 minuta i to pojačanja iz Panathinaikosa, Kaimakogolu s 10 poena i Vougioukas s 8. Kod Le Mansa Batista 10 poena, Cuthbert 9 i četvorica igrača s po 5 poena.

Vodio je Le Mans i tijekom cijele treće četvrtine, a minutu i pol do kraja polaganjem Couthberta imaju 5 poena razlike, a onda je krenula serija 10-2 Unicsa koju je zaključio s 2 bacanja i tricom u posljednjoj sekundi četvrtine Lyday. Lyday je u toj trećoj četvrtini zabio 13 poena, dok je u cijelom prvom poluvremenu zabio 5 koševa. Unics je tako nakon 30 minuta prešao u vodstvo od 3 koša razlike.

Izgledalo je da će Unics u posljednjih 10 minuta riješiti utakmicu u svoju korist. Bilo je tako sve do 3 minute do kraja utakmice kada bivši Cibos El-Amin pogađa tricu kojom poravnava rezultat na 76:76. Sljedeći napad Batista postiže dvicu za 76:78 Le Mansa, Chatman na drugoj strani gubi loptu, a Sy pogađa dvicu za 76:80 nešto manje od dvije minute do kraja. Kaimakoglou promašuje dva slobodna bacanja, a Sy postiže još jednu dvicu za 76:82 i postaje junak Le Mansa. Unics se do kraja više nije uspio približiti, završilo je 78:86, a Le Mans je zasluženo izborio sutrašnje finale kvalifikacija protiv Cantua.

Kod pobjednika čak 5 dvoznamenkastih igrača, a posebno se istaknuo Batista s 20 poena i 10 skokova, dok je Cuthbert dodao 15. Kod poraženog Unicsa Kaimakoglou 20 poena, Lyday 18.