Cedevita do pobjede u Novom Mestu u zadnjoj sekundi

Cedevita je u 24. kolu ABA lige gostovala kod Krke iz Novog Mesta, a pobjednički koš sekundu prije kraja utakmice zabio je Bracey Wright.

Novi trener, Jakša Vulić, nije mogao računati na Marka Tomasa koji je kažnjen zbog nesportskog ponašanja nakon završetka utakmice s Partizanom, a Vlado Ilievski zbog obnove ozljede bedrenog mišića također nije konkurirao za momčad.

U najavi utakmice, Vulić se osvrnuo na probleme s manjkom igrača i s njihovom energijom, te rekao kako će proširiti broj igrača koji će dobiti šansu na parketu, prvenstveno misleći na Luku Babića. Konačno je ostvarena pobjeda, očito je bila potrebna obrnuta situacija od prethodnih utakmica. Ovog puta, Cedevita je veći dio susreta provela u zaostatku da bi u zadnje dvije minute preuzela vodstvo i došla do vrijedne pobjede, 62:63.

Utakmica je počela dobro za momčad iz Zagreba koja je povela 6-0, međutim nakon par sterilnih napada, domaćini su se uspjeli vratiti i preokrenuti. Nakon prvih 10, neučinkovitih minuta, rezultat je 15:13 za domaćine. Kratak roster Cedevite, vidio se u tome što nisu uspjeli skupiti niti jedan ofenzivni skok u prvih 10 minuta, a slabiji su od protivnika bili i u obrambenim skokovima.

U drugoj četvrtini, Cedevita je dvije i pol minute bez koša, srećom pa domaćini također nisu previše efikasni, zabili su 3 koša u tom periodu, odnosno zabio je Jure Lalić, koji je bio egzekutor. Sjajno ga je pod košem s vrha reketa našao par puta Jakov Vladović.

Obzirom na 4/15 šut, rezultat je još bio jako povoljan za zagrebačku momčad – 18:15. Da domaćini nisu sredinom četvrtine vodili u izgubljenim loptama 8 naprama 3, što je značilo i par lakih koševa za Cedevitu, prednost bi sigurno bila i dosta veća.

Do prvog napadačkog skoka, košarkaši Cedevite, došli su dvije minute do kraja prve četvrtine. Nakon pomalo i sretnog koša Mateja Rojca, u zadnju minutu prvog poluvremena ulazi se s najvećom prednošću domaćina, 29:24. Na poluvrijeme se pak odlazi s 31:27, nakon što je Luka Babić s istekom vremena promašio tricu za smanjenje prednosti na minimalnih pola koša i tim promašajem zapečato poluvrijeme bez pogođenog šuta iza linije 6,75 za svoju momčad. Pokušaja je bilo čak 5, doduše i domaćini su zabili samo jednu tricu.

Slabo prvo poluvrijeme bilo je svojevrsni deja vú utakmice od prije dva tjedna kad je u Novom Mestu gostovala Crvena Zvezda pa također bila iznimno neučinkovita, zabivši 21 koš u prvih 20 minuta. Kao i Zvezda, Cedevita je uspjela preokrenuti i doći do pobjede.

Drugo poluvrijeme, nastavlja se u sporijem tempu, s tim da je sad i Cedeviti pala koncentracija, njeni igrači su također počeli gubiti lopte kao i domaćini u prvom dijelu što je dovelo do blagog povećanja prednosti domaćina na 42:34 nakon pet minuta igre u drugom dijelu.

Cedevita potom radi 5-0 seriju, no na tu prijetnju potpunog povratka, odgovara Erjon Kastrati tricom s preko 8 metara. Pred kraj četvrtine, mogli smo vidjeti i par koševa najstarijeg igrača Cedevite, Marina Baždarića – jedan lijepi ulaz s okretom i zabijanje pod faulom, koje nažalost nije bilo popraćeno realiziranim slobodnim bacanjem. U sljedećoj akciji, nakon isforsiranog šuta domaćina zbog dobre zonske obrane Cedevite, Marino je otrčao od koša do koša i položio. U zadnjoj minuti, još je zabio dva slobodna bacanja. Vrijedi spomenuti i da je u posljednjoj minuti Cedevita imala čak 17 slobodnih bacanja više, 7-24 su konkretne brojke.

Nakon pola sata, zakucavanjem Lalića u zadnjoj sekundi treće četvrtine, kojem je to bio sedamnaesti koš, rezultat je 51:49.

U posljednjoj četvrtini, u prvih minutu i pol opet nema koša. Domaćini nekako uspijevaju održati prednost veći dio četvrtine. Baždarić je zabio još jednu tricu za Cedevitu i time uz Miru Bilana postao najbolji strijelac, a ukupni je dojam da je bio najbolji pojedinac u momčadi. Potom se nakon isteka jednog napada herojski bacio na loptu i osvojio ponovni napad koji nažalost nije bio realiziran.

Dok se Baždarić neočekivano ukazao kao junak, Wright je odigrao katastrofalno – iako je na kraju bio junak, dugo vremena mu je šut bio 2/6 uz 4 izgubljene lopte, Predrag Šuput je također bio ispod svoje standardne razine, doduše zabio je jednu tricu u pravom trenutku, za 58:57.

Tko drugi nego Baždarić je doveo Cedeivitu u vodstvu prvi put nakon prve četvrtine. U posljednju minutu ulazi se s vodstvom Cedevite 60:61 i napadom koji je odigran jako loše, isteklo je vrijeme. Lalić, najbolji igrač domaćina, zaradio je petu osobnu.  Vladović je u predzadnjem napadu lukavo iznudio dva bacanja, zabio svoja prva dva koša za 62:61. Cedevita 10 sekundi do kraja ima napad za pobjedu. Ide se na Wrighta koji dugo vodi loptu, prolazi pokraj sporijeg Smodiša i polaže 8 desetinki sekunde prije kraja za pobjedu 62:63. Prije toga, šutirao je 2/8.

Najbolji u redovima Cedevite bio je Baždarić  13 poena i šest skokova dok je Šuput zabio 11 i pet je puta uspješno skočio. Wright koji je zabio pobjednički koš na kraju se zausavio na 10 poena, ali uz šut iz igre 3-9, a imao je i četiri skoka, tri asistencije te četiri izgubljene lopte.

Kod Krke naš Lalić najbolji s 17 koševa i pet skokova dok je Lorbek postigao 16 uz četiri asista.