Cedevita izborila majstoricu

Košarkaši Cedevite pobijedili su u četvrtoj utakmici polufinalne serije ABA lige podgoričku Budućnost VOLI sa 88:85, pa su izjednačili ukupan omjer na 2-2 i izborili odlučujuću, petu utakmicu.

Hrvatski prvak je u četvrtu utakmicu krenuo slično kao i u treću dan ranije, pa su gosti nakon prve tri minute imali prednost od 0:8. Ipak, tada je stvar u svoje ruke uzeo iskusni Roko-Leni Ukić, koji je pogodio tricu, pa ulaz i tako je smirio suigrače, pa je Cedevita već u osmoj minuti imala prednost od 16:12.

Cedevita je kontrolu rezultata preuzela u drugoj četvrtini, te vodstvo više nije ispuštala do kraja. Impuls je dao Nemanja Gordić s tri trice, a Stanko Barać je pogađao ispod samog obruča, pa su Zagrepčani u nekoliko navrata imali po šest koševa razlike (33:27, 37:31, 40:34).

Treća četvrtine protekla je u stalnom vodstvu Cedevite od šest do 11 razlike, a činilo se kako je utakmica “prelomljena” početkom četvrte četvrtine, koju je Cedevita započela serijom 7-0 tricom Zubčića, ulazom Gordića i polaganjem Baraća za maksimalnu prednost od 70:55.

No uslijedio je pad koncentracije u obrani, što su gosti iskoristili za seriju 10-2 i približavanje na 72:65 pet minuta prije kraja. Tada je Tomislav Zubčić pogodio sretnu tricu (lopta se odbila od obruča metar u zrak, a zatim prošla kroz mrežicu) za 75:65. Bio je to samo jedan sretan trenutak u kriznim minutama Cedevite, jer je Budućnost još jednim udarom stigla na samo 77:73 dvije minute prije kraja. U tom trenutku ponovno se ukazao Ukić, koji je tricom 1:39 minuta prije kraja povisio na 80:73.

Gosti iz Podgorice u završnici su uspjeli unijeti nervozu osobnim pogreškama i svađama, pa su se 19 sekundi prije kraja primaknuli na 85:83. Gordić je pogodio tri od četiri slobodna bacanja koja je imao u završnici, pa je Budućnost dobila loptu 5.7 sekundi prije kraja kod rezultata 88:85. Ukić je zaustavio Ivanovića prekršajem 1.8 sekundi prije kraja, branič Budućnosti promašio je oba slobodna bacanja, ali uspio je skočiti u napadu i sa sirenom uputiti očajnički šut za tricu, srećom nije bio precizan.

Najbolji kod pobjednika bili su Nemanja Gordić i Ukić s po 16 poena, a 14 koševa dodao je Stanko Barać. Na drugoj strani Darko Planinić i J.R. Reynolds zabili su po 13 koševa.

Budućnost ima prednost domaćeg parketa u ovoj seriji, pa su prva dva dvoboja odigrana u Podgorici, što su Crnogorci iskoristili za dvije uvodne pobjede i vodstvo 2-0. Tako su Repešini momci uoči dva zagrebačka ogleda bili u teškoj poziciji, bez prava na krivi korak, no izdržali su pritisak i izjednačili omjer na 2-2, izborivši još jedno putovanje u Crnu Goru.