Cedevita izgubila utakmicu i trenera

Biti ili ne biti za jedne i druge, tako se opisivala i najavljivala ova utakmica, ogled Cedevite i Partizana u 23. kolu ABA lige.

Doduše i Cedevitine utakmice protiv MZT-a i Szolnokija, bile su etiketirane kao takve, no uoči ove voda je došla do grla Vitaminima, a i Crno-belima koji su neočekivanim porazom od Olimpije u Pioniru ostavili tračak nade za plasman zagrebačke momčadi na Final Four. Naravno, Cedevita ima imperativ pobjeda do kraja prvensta, a još joj se moraju poklopiti i rezultati direktnih konkurenata.

Kao i Cibona, zadnje utakmice, Cedevita je izgubila nakon što je u zadnjoj dionici imala dvoznamnekastu prednost. Da u slučaju izjednačenog omjera prestignu Partizan, Cedeviti je trebala pobjeda s više od 3 koša prednosti. Ovaj scenarij bio je izgledan čak i u posljednjoj minuti u koju su ušli domaćini s 4 koša prednosti, no to opet nije bilo dovoljno.

U zadnjim sekundama, dvije su sporne situacije otišle na ruku Partizanu, upitno je da li je Leo Westermann krivo vodio loptu prije polaganja te je li Bracey Wright bio pod faulom dok je pucao tricu za pobjedu. Suci su ostali nijemi u obje situacije, a gosti zabilježili pobjedu 76:77. Iako su cijelu utakmicu bili lošiji, u igri ih je često sporadičnim tricama držao Davis Bertans.

Početna petorka s kojom je Aleksandar Petrović odlučio ući u ovu utakmicu, bila je: Derwin Kitchen, Bracey Wright, Marko Tomas, Predrag Šuput i Miro Bilan.

Važnost utakmice vidjela se u nervozi igrača koja se pak očitovala u gotovo tri i pol minute bez koša, promašivalo se iz svih pozicija. Kitchen zabija tricu iz kuta, a Duško Vujošević već radi prve izmjene, izlaze Dejan Musli i Nemanja Gordić, a ulaze Đorđe Gagić i Leo Westermann. Gagić je taj koji zabija prve koševe gostiju nakon gotovo pet minuta igre. Musli i Gagić brzo su izmorili Bilana koji nakon pet i pol minuta igre traži izmjenu te u igru ulazi Predrag Šuput. Partizan u otvaranju utakmice nema vanjskog šuta, sve lopte spuštaju centrima.

Košem Wrighta, Cedevita ima vodstvo 10:5, svih 5 koševa Partizana zabio je centar Gagić.

Nakon minute odmora, prvu tricu gostiju zabija Vladimir Lučić. Cedevita ipak drži prednost, imali su posljednji napad, no nisu uspjeli zabiti za povećanje vodstva, nakon prve dionice, rezultat je 14:10.

Tricom Tomasa, Cedevita ima 17:10, no onda na scenu stupa Bertans koji tricom i košem pod faulom te pogođenim slobodnim bacanjem gotovo u potpunosti vraća goste. Za Cedevitu je u igru ušao i Ante Mašić, a gosti su prešli u vodstvo po prvi put u utakmici.

U početnim minutama, poene na konto Cedevite stavljaju uglavnom Wright i Tomas. Cedevita igra sjajnu, mobilnu i dosta agresivnu zonsku obranu.

Aco Petrović dobio je tehničku nakon što je skočio na izostanak sudačkog zvižduka kod lopte koja je u nogu pogodila Bertansa te je Partizan nakon slobodnog bacanja i napada koji je uslijedio u vodstvu 25:26.

Cedevita igra nedvojbeno bolje cijelo prvo poluvrijeme. U napadu ima više kretanja i dinamike, što vrijedi zahvaliti Kitchenu i Wrightu. Gosti su slabi u većini segmenata igre, ulazak Bertansa ih je malo probudio. Suton pa Tomas zabijaju trice za 33:26, trica Cedevite je na 5/9, a do poluvremena su domaćini zabili još dva koša za +9 uoči predaha.

Nakon minutu igre u drugom poluvremenu Bilan je zaradio dvije osobne, jednu u obrani, drugu u napadu pa je Aco prisiljen ranije nego planirano uvesti Šuputa.

Marko Tomas zabija svoju četvrtu tricu iz isto toliko pokušaja, a na drugoj strani uzvraća Bertans. Nakon 3 minute, rezultat je 40:36.

Gosti su nakon 4 i pol minute na -1. U tim trenucima vidi se da obje momčadi imaju nekoliko igrača koji kao da nisu u utakmici, srećom, više ih je kod gostiju (Musli, Dragan Milosavljević, Bogdan Bogdanović, Drew Gordon).

Šuput igra izvrsno, unatoč ozljedi i bolesti, zabio je što je mogao. Gosti nemaju odgovor na zonsku obranu Cedevite te se previše uzdaju u šut za tri poena. Četvrtina je završena objektivnim rezultatom 54:48.

Košem Wrighta u napadu koji je uslijedio nakon nesportske Bertansa na Kitchenu, Cedevita ima najveću prednost, 59:49. Međutim, Suton je zaradio petu osobnu grešku te je u igru ušao Bilan koji je na četiri. Cedevita je bonus iskoristila nakon samo tri minute, a nakon točno četiri minute i Bilan je dobio isključujuću osobnu grešku.

Ipak, gosti deficit Cedevite na visokim pozicijama ne uspijevaju iskoristiti. Pet minuta do kraja Cedevita ponovno ima 11 koševa prednosti, u završnicu ulaze s velikim kapitalom, slično kao i u prethodnim utakmicama.

Prednost se istopila na 3-4 koša, a trice izmjenjuju Tomas i Bertans. U zadnju minutu ulazi se sa 76:72. Tomas radi prekršaj u napadu, to mu je peta osobna. Gosti prvo zabijaju tricu za 76:75. Baždarić gubi loptu u idućem napadu Cedevite, a potom Milosavljević polaže za 76:77 dvije sekunde do kraja. U zadnjem napadu ide se na Wrighta koji šutira tricu, vjerojatno pod faulom, naskočila su na njega dvojica igrača. Promašio je, suci se nisu oglasili, a nije bilo niti ponovljene snimke sporne situacije.

U dresu Cedevite, Tomas je upisao 26 koševa (šut za dva 4/5, šut za tri 5/5, slobodna bacanja 3/3). Wright je zabio 14 poena, a Suton 13, dok su po 18 na drugoj strani ubacili Bertans i Lučić.

Nakon utakmice i izgubljene šanse za plasmanom na final four, Cedevita je ostala i bez trenera Ace Petrovića koji je podnio ostavku.