Izvrstan Popović u uvjerljivoj pobjedi nad nemoćnom Cedevitom

Visokih 28 poena. Na  kraju obzirom na viđeno i prihvatljivo. Unatoč konstantnoj aktivnosti trenera Žalgirisa, Joana Plaze, Maljkovićeva asistenta u Real Madridu, njegovi igrači malo su u završnoj četvrtini popustili, no Cedevita je zabila samo 9 koševa u zadnjih 10 minuta. Plaza je, naime, želio da njegovi igrači daju maksimalni obol iako je  utakmica bila riješena odavno, svjestan da bi u  raspletu ovakve skupine mogla ulogu igrati i koš razlika.

U prvoj četvrtini se Cedevita koliko-toliko držala u igri, obrana još nije bila toliko propusna koliko u kasnijoj fazi utakmice, a u prvih par minuta bilo je nekoliko olako izgubljenih, odnosno poklonjenih lopti domaćoj momčadi kao i nepotrebnih osobnih pogrešaka. Kao olakotna okolnost, ne može dodati i neka  impresioniranost ambijentom, budući da su Green, Wright, Gelabale, Šuput i Andrić, startna petorka Cedevite dosta iskusni te su odigrali određen broj velikih utakmica. Problem je, što Maljković “trubi” kad god stigne, neuigranost te momčadi velikog individualnog kvaliteta, odnosno kratko vrijeme koje su skupa. Upravo je njihova kvaliteta neke taktičke nedostatke mogla sakriti u utakmicama ABA lige, dok je u Kaunasu sve izašlo na vidjelo.

U prvom posjedu lopte, nakon što je prvi napad Žalgirisa okončan tricom Jankunasa, Gelabale i Green ne uspijevaju izvesti loptu nakon outa u zato predviđenih pet sekundi te automatski gube posjed. Dobrom obranom zatim Andrić zaustavlja Jankunasa da bi Wright promašio tricu pa se u napadu poslije spetljao i izgubio loptu. Prve poene za Cedevitu ostavruje Andrić snažnim zakucavanjem nakon istrčavanja kontre proizašle iz izgubljene lopte Marka Popovića. Jankunas zabija još tri koša, no ovaj put ne tricom već košem pod faulom kojeg je napravio Šuput i pogođenim slobodnim bacanjem, domaći imaju 6:2. U prve dvije minute igre, obje strane imale su po dvije izgubljene lopte. Cedevita odgovara miniserijom.

Dalekim košem za dva Gelabalea, zatim  Andrićevim poslije sjajno spuštene lopte Greena u reket te Šuputove trice, dolazi u prvo vodstvo – 8:9. U sljedećim minutama, igra se koš za koš, Šuput je nakon pet minuta napravio i treću osobnu, zamijenio ga Suton, kod Cedevite je u napadu najbolji Wright, Greena ne ide šut, Gelabale se ne otvara, ali on se jako troši u obrani.

Lavrinovič pokazuje da litavski centri koji gađaju trice nisu izumrla vrsta te Žalgiris ima 18: 15, Suton radi faul u napadu, potom Popović izlazi iz igre, ulazi Rimantas Kaukenas, Lavrinovič pogađa oba slobodna za 20:15. Nesporazumom Sutona i Andrića, gubi se lopta, no pomalo neočekivano domaćini to ne uspijevaju iskoristiti jer im istječe vrijeme za napad, Cedevita je odigrala dobru obranu. To nažalost ne donosi nikakvo buđenje u napadu Cedevite, Gelabale gubi loptu, Suton u napadu poslije radi drugi faul u napadu, a pošto su već debelo izašli iz bonusa, Jankunas ima dva slobodna, koja pogađa. Do kraja četvrtine, ušao je Vlado Ilievski, za Žalgiris Darden i Mario Delaš koji svojom tricom zaključuje prvu četvrtinu rezultatom 27:20

Nakon prve četvrtine, uvjerljivo najbolji strijelac bio je Jankunas kod domaćih, Darjuš Lavrinovič imao je 5 koševa, kod Cedevite najbolji je bio Andrić sa 6 koševa, a slijedili su ga Gelabale i Wright sa po 4 koša.

Druga četvrtina započinje osobnom Juškevičiusa na Ilievskom. Prve koševe ipak postižu domaćini u sljedećem napadu, slobodnim bacanjima Kšištofa Lavrinoviča nakon treće osobne Sutona. Cedevitini krilni centri su nakon 10 i pol minuta igre imali po 3 osobne. Reagira Maljković i radi dvostruku izmjenu – izlaze Suton i Gelabale, koji je odigrao cijelu prvu četvrtinu, a ulaze Luka Babić i Ivan Buva.  Babić odma pogađa tricu, a u sljedeća dva nema koševa jer su centri obje momčadi prekršil pravilo 3 sekunde – prvo Lavrinovič pa Andrić. Lavrinovič se iskupljuje i svojim koševima dovodi Žalgiris na +10, dosad najveću prednost. Uzvraća Ilievski, a zatim kreće možda i prijelomna minuta i pol u utakmici. Marko Popović, zabija prvu od svoje 3 trice u nizu, u međuvremenu je za Cedevitu zabio samo Wright, a nakon treće trice, Popović zabija iz poludistance za 44:27, dakle  zabio je 11 koševa u malo manje od dvije minute. Kod igrča Cedevite raste nervoza, u završnici ima dosta slobodnih bacanja na obje strane, primjerice Buva je imao čak četiri slobodna u periodu do kraja poluvremena, Lipkevičius je dva promašio, Jankunas je svoja zabio, kao i Popović koji je na poluvremenu imao 15 koševa. Sekundu prije kraja četvrtine, Gelebale radi svoju prvu osobnu na Kšištofu Lavrinoviču, ovaj pogađa jedno slobodno, rezultat na poluvremenu je 55: 38.

Prve koševe u drugom dijelu opet postižu gosti i to nakon koš-faula i pogođenog slobodnog bacanja Kšištofa Lavrinoviča. Počinitelj faula, bio je po četvrti put Predrag Šuput. Uskoro je svoju nervozu počeo i otvoreno pokazivati, buio se protiv jedne odluke sudaca, u jednom od narednih napada je opet napravio korake. Kod Cedevite i dalje prednjači Wright, a u stopu ga prati Andrić. Tu je i u obrani izrazito aktivan, u napadu pasivan Gelabale koji je ipak do kraja utakmice skupio 14 koševa. Sredinom četvrtine, Vlado Ilievski pogađa tricu, Green je isto forsirao dok je bio u igri, no nije ga išlo. Domaćini drže prednost na + 20, često se rotiraju braća Lavrinovič, kod Cedevite su u igru umjesto Wrighta ulazili i Car i Baždarić. Kod domaćina se još istaknuo i Oliver Lafayette, no ipak je ostao u sjeni Popovića. Najatraktivniji napački potez,  zbio se par minuta prije kraja isteka tridesete, kad je Mario Delaš zakucao preko Gelabalea. Do kraja treće četvrtine, prednost domaćina se penje na +26, uoči posljednjih 10 minuta, rezultat je 79:53.

U posljednjoj četvrtini, prvih minutu i pol nema koša, gube se lopte i griješi se na obje strane, prve koševe postiže Gelabale, kod gostiju u igri veći faktor postaje Kaukenas, a uskoro ulazi i Jeff Foote, centar koji je doveden kao zamjena za ozlijeđenog Robertasa Javtokasa koji utakmicu promatra u blizini Žalgirisove klupe. Wright zabija svoju prvu tricu za 81:58, kod gostiju Lafayette pokušava kopirati Popovića, u dva napada zaredom zabija trice ze dovodi svoju momčad na 87:58, no ipak je treću tricu promašio. Suton pred sam kraj zabija svoja prva dva koša za 87:60. Do kraja je za goste Lafayette zabio još jednu tricu, Buva je zabio prva dva koša iz igre, stigavši tako na 5 koševa. Došao bi i do 7, da ga sekudu prije kraja Lipkevičius nije blokirao. Na semaforu je nakon 40 minuta stajalo 90:62, u prosjeku je Cedevita gubila 7 koševa po četvrtini, a zanimljivo je da su po broju izgubljenih lopti dvije momčadi bile gotovo izjednačene.

Božidar Maljković je zadnje dvije četvrtine bio prilično miran, nije se činio previše razočaran ovakvim porazom. Rekao je da ako žele pobijediti, moraju igrati jedno osam puta nego u Splitu, no teško da su ovu utakmicu odigrali imalo bolje nego na Gripama. Momčad nije bila šuterski raspoložena, osim Wrighta. Green je forsirao tricu i dalekometne šuteve, a gotovo ništa mu nije ulazilo, Suton i Šuput su veoma brzo nakupili tri osobne svaki, postali su nervozni, domaćini su to znalački iskoristili.  Andrić je u napadu bio solidan, u obrani slabiji, dok je Gelabale bio obrambeno najbolji Cedevitin individualac, puno se kretao, preuzimao je koga god je trebalo, pokazao je svoju lateralnu brzinu, kraj njega se nije moglo proći. Ipak, takva požrtvovna i mahnita, intenzivna obrana, uzela je svoj danak u njegovom napadu, koji je odigrao isuviše pasivno. Tu je bio mnogo sporiji, tromiji, nije se nudio, nije trčao bez lopte, pokušao je koji put odigrati postavljao je pickove Greenu, no uglavnom bezuspješno, kad je i dobivao loptu, oklijevao je sa šutiranjem, veliku većinu svojih koševa zabio je iz prodora ili iz slobodnih bacanja nakon iznuđenog nedozvoljenog kontakta. Falilo mu je prgavosti i drskosti u napadu kakvu su stalno pokazivali domaći igrači.
Ilievski je odigrao prosječno, razigravao je, no dosta napada je izgledalo bezlično, bezidejno, kao i Green, pokušao je s dalekometnim šutevima, pogodio je jednu tricu. Morao je bolje. Buva, Baždarić i Car igrali su premalo da bi ih se moglo ocijeniti, a Bilan uopće nije ulazio u igru.

Za osam dana, Cedevita dočekuje EA7 Emporio Armani u kojem igra naš Rok Stipčević. Igra se kod kuće, teško da će Vitamini imati podršku 13 000 fanatičnih navijača kao Žalgiris, no protiv Talijana se očekuje napredak, da li će to biti podnošljiviji poraz ili izjednačenija utakmica, teško je prognozirati, no svakako će trebati igrati agresivnije, “na nož”, tražiti tu prvu pobjedu u Euroligi, da se ne ponovi Cibona od prije dvije godine.