Cedevita osvojila Kup Krešimira Čosića

Cedevita je u uzbudljivom dvoboju vrijednog finala slavila nad Zadrom 86:82. Potvrdila je tako Cedevita prošlogodišnji naslov osvajača Kupa Krešimira Čosića i obogatila svoju kolekciju trofeja trećim osvajanjem kupa.

Pomalo nervozno oba su sastava ušla u utakmicu pa se na prvi pogodak čekalo minutu i pol. Ive Ivanov iz napadačkog skoka ubacuje loptu u obruč, a Marko Ramljak napad kasnije zabija za početnu prednost Zadra od četiri koša. Tu su prednost Zadrani držali gotovo cijelu četvrtinu. Cedevita se približavala, no nikako nije uspijevala u potpunosti stići Zadar koji krajem četvrtine koševima Jamesa Florencea i Franka Šange dolazi na +6.

Bolji dojam i tečnu igru iz prve Zadrani su pokazali i na početku druge četvrtine. Vrlo brzo se Zadar na krilima fenomenalnog Florencea odvaja na još veću razliku. Florence je u kratkom razdoblju pogodio 4 trice, od kojih je jedna bila pod prekršajem tako da je Zadar do polovice druge četvrtine imao +19 – 44:25.

Nije ta prednost dugo potrajala. Sve na što je Vladimir Nazor upozoravao svoje dečke na minuti odmora ostvarilo se, a Cedevita u 90 sekundi radi mini seriju 6:0 što tjera Nazora na još jednu minutu odmora.

Ni nakon tog predaha zagrebačka momčad nije stala, Fran Pilepić probija i servira loptu Miri Bilanu koji zabija lagani koš i smanjuje prednost Zadra. Opet je isti dvojac bio u glavnim ulogama sljedeći napad, no ovoga puta u obrnutim ulogama. Bilan pronalazi samog Pilepića na trici koji takve šuteve rijetko promašuje.

Zatim igru malo preuzima Nemanja Gordić pa Cedevita s njegovih 5 uzastopnih koševa u potpunosti hvata priključak. Do kraja poluvremena Cedevita dolazi na -1, no koševima Josipa Sobina, prvo iz slobodnog bacanja, a zatim i iz igre, Zadar na veliki odmor odlazi sa +4.

U drugom poluvremenu vidljive su promjene u igri Cedevite. Puno čvršća obrana i fauliranje protivničkih igrača kada im se otvarala prilika za kontru ili polu-kontru nije dopuštala Zadranima da se razigraju.

Odlično su Gordić i Bilan odigravali pick ‘n’ roll akcije koje su uglavnom rezultirale lakim koševima Bilana. Jednom takvom akcijom Cedevita preuzima vodstvo (57:56), no Ivanov zabija brzu tricu i vraća prednost Zadru. Tad se utakmica malo usporila i igralo se koš za koš sve do samog kraja četvrtine.

U posljednjoj dionici Bilan i Roko Ukić dovode Cedevitu u prednost. Zagrepčani igraju dobru obranu što je glavni razlog za četiri i pol minute igre bez zadarskog koša.

Henrik Širko tricom budi Zadrane. Pridružuje mu se Boris Barać, zakucava, a zatim i zabija tricu za 77:80 te vraća Zadar u život. Zadnje dvije minute prepune su grešaka na jednoj i drugoj strani, no Zadrani ipak uspijevaju poravnati rezultat pola minute prije kraja utakmice.

Gordić vodi zadnji napad Cedevite, diže se na trici i zabija preko Sobina nešto malo manje od 8 sekundi prije kraja što je ostavilo Zadru i više nego dovoljno vremena za neki smisleni napad, ali Marko Ramljak trči prema košu Cedevite i 4 sekunde prije kraja iz koraka bezuspješno pokušava tricu. Odbijenu loptu hvata Pilepić koji iz slobodnih bacanja stavlja konačnu točku na utakmicu.

Zadranima može biti žao za zadnji napad, no u drugom poluvremenu je totalno stao Florence. Prvo poluvrijeme je završio s 21 poenom, a u drugom je ubacio samo jednu tricu za ukupno 24 koša.

Ovo je definitivno bilo jedno od zanimljivijih utakmica u finalu Kupa Krešimira Ćosića. “Završilo je s našom pobjedom, no mogli je otići i na stranu Zadra“, izjavio je Jasmin Repeša nakon utakmice. “Utakmica je bila s dosta oscilacija i mislim da nam na -19 nitko nije davao nikakve šanse. Ja sam već prije utakmice ukazivao na Florencea i njegova današnja utakmica podsjeća na onu kako je igrao u Valjevu. On kad je vruć šutira s neviđenim samopouzdanjem. Međutim, uspjeli smo prije svega konsolidirati obranu da dođemo do laganih poena kroz dotrčavanje. Unatoč grešci Pilepića poslije zadnjeg timeouta na kraju prvog poluvremena, rezultat nakon 20 minuta je bio sjajan, s obzirom na to kako su stajale stvari na terenu. U četvrtoj četvrtini kad smo otišli na devet razlike smo bez razloga napravili nekoliko ishitrenih grešaka. Malo je pomogla i sreća, no mislim da smo zaslužili. Ponosan sam. Čestitam svim Cedevitašima što su u velikom broju bili ovdje, kao i svojim igračima i mislim da će nam ovo biti dobar podstreg za nastavak sezone.

Čestitam prije svega svojoj ekipi što smo uspjeli izvući i osvojiti trofej, ali isto tako i Zadru koji je bio izvrstan protivnik danas. Sigurno da nismo bili u perfektnom stanju prije Kupa. Imali smo dosta ozljeda, putovanja i dosta smo izraubani u svakom pogledu. Imali smo jako tešku situaciju u drugoj četvrtini i mislim da smo se na vrijeme vratili u utakmicu. To je bilo ključno jer da su otišli s onako velikom prednošću na poluvrijeme teško bi se vratili. Drugo poluvrijeme smo igrali puno bolje defanzivno i utakmica je bila više u našem ritmu. Da nismo imali nekoliko nezrelih reakcija u napadu i obrani, mogli smo i bez ovog stresa ranije dobiti utakmicu“, kazao je kapetan Cedevite Roko Ukić.

Trener Zadra Ante Nazor istaknuo je da se nadao da će utakmica biti na jednu loptu i da ništa ne zamjera svojim igračima: “Ne preostaje mi ništa drugo nego da čestitam Cedeviti, koja je zasluženo pobijedila. Mi smo znali da je protivnik po rosteru dosta kvalitetniji od nas i možda nam je na neki način ona prednost od 19 razlike došla prerano. Odvela nas je u euforiju, gdje se nismo uspjeli iskontrolirati nego smo dali Cedeviti da se vrati u egal na jednu loptu. U toj igri je došla do izražaja kvaliteta Cedevite, no ja nemam što zamjeriti svojim momcima jer smo planirali da ova utakmica bude na jednu loptu i tako je i bilo. Vrlo je bitno za moju momčad da iz ovog susreta izvuče pouke da sve u košarci ima svoje zakonitosti, da se mora igrati srcem, ali i pameću. Ujedno bih se zahvalio organizatoru, Gradu Vukovaru, kao i našim navijačima i navijačima Cedevite na prekrasnom ambijentu. Obje ekipe su odigrale jako atraktivnu i vrhunsku partiju, što je na neki način u zadnje vrijeme raritet u finalu.

Kapetan Zadra Ive Ivanov u finalu je igrao odlično, no to ipak nije bilo dovoljno za pobjedu njegove momčadi: “Čestitam Cedeviti na pobjedi. Danas su bili bolji od nas. Prvo poluvrijeme smo imali dosta uspona i padova. Otišli smo na 19 razlike, no tu prednost smo brzo prosuli. U drugo poluvrijeme smo ušli s vodstvom od četiri razlike. Cijelo to poluvrijeme je bilo koš na koš. Dali smo sve od sebe, no Cedevita je večeras bila bolji protivnik.