Cedevita poražena od Bešiktaša

Cedevita je u trećem kolu P skupine druge faze Eurokupa izgubila kod kuće od Bešiktaša sa 71:69. Zagrepčani su tako ponovili poraz od Lieutovos Rytasa u prethodnom kolu. I ovog puta imali su dvocifrenu prednost i zadnji napad za pobjedu, no teren su napustili pognutih glava.

Nakon što je na 74 sekunde do kraja utakmice bio timeout Bešiktaša, Chris Lofton zabio je na 64 sekunde tricu za minimalno vodstvo gostiju 67:68, a Allan Ray u ulazu je devet sekundi kasnije ponovno Cedevitu doveo u prednost (69:68).

Poslije Bešiktašovog skoka u napadu svoje jedine poene na utakmici tricom iz desnog kuta na 24.5 sekunde upisao je Muratcan Guler, na što je Jasmin Repeša očekivano pozvao timeout. S obzirom da gosti nisu bili u bonusu, prvo su napravili faul na Allanu Rayu. Na 6,7 sekundi Nolan Smith je blokiran, a isti igrač na tri sekunde do kraja promašio je i s dva metra nakon što mu je dodao Ray. Marino Baždarić skočio je u napadu, no morao je šutnuti ishitreno i van balansa i poraz Cedevite je potvrđen.

Dogovor je bio da se igra pick and pop na Sutona i iskoristi matchup s Buckmanom. No, oni su u obrani na Sutona stavili Broekhoffa, koji je manji igrač i može istrčati taj matchup i tu je kod nas došlo do neprepoznavanja. Trebao je Zubčić istrčati i on uzeti loptu, izjavio je trener Cedevite.

Ray se na konferenciji za novinare osvrnuo na ključni napad kad je dodao loptu samom Smithu: Slična situacija je bila i protiv Krke kad sam krenuo prema košu. Vidio sam danas da idu u pomaganje i znao sam da je netko otvoren. Smith je bio otvoren i dodao sam mu.

Cedevita je imala i peh što se odmah na početku četvrte četvrtine ozlijedio Josh Selby, koji je odigrao sjajno u drugoj četvrtini.

On je dobio ozbiljan udarac. Morat će na slikanje. Govori da ga boli kuk, no možda je ozlijeđeno i rebro, rekao je Repeša.

Cedevita je prvu četvrtinu dobila 19:12, a indeks korisnosti je nakon 10 minuta igre bio 27-6 za domaćine.

Selby je za 9:12 min. u prvom poluvremenu uz šut iz igre 4/5 zabio 11 poena. Iako je on iz igre izašao prije nego što je Miro Bilan poentirao za +11 Zagrepčana (34:23), upravo je Selby bio najzaslužniji za “odvajanje” domaćina u drugoj dionici. Međutim, Cedevita tu nije uspjela prelomiti utakmicu. Gosti su u trenucima dok se Selby odmarao napravili seriju 10-0 i približili se na samo jedan poen zaostataka, a najviše je štete pritom domaćoj obrani radio Ryan Broekhoff.

Post domaćeg napada naposljetku je na dvije minute do odlaska u svlačionicu tricom za 37:33 prekinuo Zubčić, a onda je u sljedećem napadu i Luka Babić zakucao u kontri. Zagrepčani su tako otišli na komotnijih 39:33 i poluvrijeme zaključili sa 44:37.

U dobroj poziciji Cedevita je bila i kod 48:39 sredinom treće četvrtine. No, Lofton je onda potpuno “poludio”. U seriji 14-2 zabio je 10 poena. Zaključio ju je tricom na 50:53 24 sekunde prije završetka treće četvrtine, a u posljednju dionicu ušlo se sa 52:53.

Cedevita je sada na 1-2 u grupi, no isti omjer imaju i CAI Zaragoza i Lietuvos Rytas.

Mi evidentno možemo dobiti svakoga i izgubiti od svakoga. Nećemo se predati. Međutim, situacija je sada puno kompleksnija nego što je bila prije dva kola. Nova utakmica je već u srijedu. Tu imamo priliku za popravni, no situacija je objektivno puno teža, rekao je Repeša.

Problemi s prelamanjem utakmica i ispuštanjem vodstva se nastavljaju.

Mislim da naše samopouzdanje neće pasti. Mi izađemo na teren, dođemo do deset poena prednosti, no onda to prospemo. Moramo naučiti kako da održimo vodstvo. To nam je najveći problem. Protivnicima ne smijemo dozvoliti da se vrate u utakmicu, rekao je Ray, koji je sa 17 poena uz šut iz igre 6/9 danas bio prvi strijelac Cedevite.

U taboru gostiju potpuno je drugačije raspoloženje. Bešiktaš sada ima tri pobjede i veliku prednost u odnosu na ostale momčadi.

Mislim da svaka momčad u ovoj grupi može pobijediti kod kuće i u gostima. Mi imamo dobru prednost, no mislim da još uvijek nismo osigurali osminu finala. Jasmin Repeša je trener kojeg mnogo respektiram. Sjećam ga se još iz Turske, kada su se naše momčadi međusobno susretale. Svi znaju da njegove ekipe igraju timsku košarku i imaju prepoznatljiv sustav igre. Mi danas nismo htjeli Cedeviti dozvoliti da igra svoj stil košarke. Odigrali smo dobru obranu u drugom poluvremenu i uspjeli smo izvući pobjedu, izjavio je trener gostiju Ahmet Kandemir.

S 20 koševa prvi strijelac Bešiktaša bio je Lofton.