Cedevita poražena u derbiju

U 9. kolu ABA lige Cedevita je na domaćem parketu poražena od Crvene zvezde sa 88:87. Sve je odlučeno u napetoj završnici. Nakon što je prvo poluvrijeme završeno s dva poena prednosti Cedevite, Zvezda je drugo otvorila serijom 12-2, a treću četvrtinu zaključila s dvije trice Nikole Kalinića i Jake Blažiča za vodstvo 67:57 uoči posljednjih 10 minuta.

Blažič je na početku četvrte četvrtine zabio još jednu tricu za +13. No, Cedevita se uspjela sasvim vratiti na krilima Frana Pilepića i Ante Delaša. Na 1:50 min. do kraja Delaš je zabio tricu za 83:85, a nakon što je Marcus Williams promašio na drugoj strani, Miro Bilan pogodio je koš i promašio dodatno bacanje za 85:85 na 77 sekundi do završetka.

Blažič je nakon toga promašio tricu, a Ante Delaš u kontri je pogodio za vodstvo Cedevite 87:85. Poslije timeouta gostiju Maik Zirbes na 43.1 sekundu do završetka pogodio je jedno od dva slobodna bacanja za minimalni zaostatak Zvezde (Pilepiću je pritom dosuđena peta osobna), a nakon što je Ante Delaš na 24 sekunde promašio tricu s lijeve strane, Ukiću je na 5.5 sekundi suđen dvojben faul na Blažiču. Ovaj je pogodio oba slobodnjaka, a Ante Delaš nije poslije timeouta realizirao zadnji napad.

“Čestitam Zvezdi na pobjedi i svojim dečkima što su se borili do kraja. Imali smo slab početak prvog i drugog poluvremena i u oba navrata sam tražio timeout, a što se tiče Ramljaka, on se poslije izlaska u drugoj četvrtini više nije vraćao u igru jer je dobio udarac i nije mogao nastaviti. Kad zabijemo ovoliko koševa, moramo dobiti utakmicu, no nismo ispoštovali ono što smo se dogovorili. Htjeli smo spriječiti dubinski pas Williamsa pod cijenu da nam zabiju neke trice izvana, a mislim da su nam iz njegovog pasa u dubinu zabili 20 poena”, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša.

Prvo poluvrijeme Cedevita je dobila s 38:36, no gosti su puno bolje otvorili. U startu su poveli s 11:0, trener Zagrepčana je već poslije nešto više od tri minute igre kod šest razlike za Zvezdu pozvao timeout, a posebne je probleme u reketu domaćinima radio centar Boban Marjanović.

Prvi koš Cedevita je zabila tek kad je Marko Aarapović na 6:18 min. do isteka prve četvrtine iz lijevog kuta pogodio tricu. Bio je to početak Cedevitine serije 6-0 (6:11), no Zagrepčani su uspjeli izjednačiti tek u samoj završnici prve dionice.

Naime, kod rezultata 17:12 za Zvezdu na 28.5 sekundi do isteka 10. minute suđen je faul Luke Mitrovića na Miri Bilanu. Trener gostiju Dejan Radonjić na to se veoma naljutio i dobio tehničku. Cedevita je tako prvu četvrtinu zaključila s 5-0 za 17:17, a od tih 17 poena osam je uz dvije ubačene trice zabio Fran Pilepić.

Na otvaranju druge dionice Tomislav Zubčić zabio je za prvo vodstvo Cedevite na utakmici (19:17), a kad je isti igrač na asistenciju Luke Babića i zakucao u kontri za 21:17, Radonjić je pozvao timeout.

Nešto kasnije, sredinom druge četvrtine Branko Lazić grubo je kod kontre Cedevite ušao u Ivana Ramljaka. Ovaj je nakon toga pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 24:24, no uskoro je šepajući izašao iz igre, a prije odlaska na veliki odmor još jednu tehničku iz tabora Zvezde zaradio je Marjanović.

Cedevita je bila bez ozlijeđenih Lovre Mazalina i Marka Tomasa. Prvi strijelac Zagrepčana s 21 poenom uz šut za tricu 5/8 bio je Pilepić: “Utakmica je bila zaista napeta. Mislim da je publika danas mogla uživati što se tiče rezultatske neizvjesnosti. No, krajnji rezultat ne daje nam razloga za preveliku sreću. Danas smo definitivno išli na pobjedu. Znamo da je Zvezda vjerojatno najkvalitetnija ekipa u ligi, no igrali smo na domaćem terenu i htjeli smo pobjedu. Failo nam je malo, a ključ je bio start utakmice i treća četvrtina kad su oni otišli na 10 razlike. U utakmici protiv euroligaške ekipe ne možeš si dozvoliti rupe kao što smo mi imali na početku utakmice i drugog poluvremena.”

Od ostalih Cedevitaša Bilan je upisao 13 poena i šest skokova, Ante Delaš je dodao 12 poena, a Mario Delaš 10.

Kod gostiju je Jaka Blažič zabio 20 koševa. Sjajni playmaker Williams uz 11 poena podijelio je čak 12 asistencija i izgubio samo jednu loptu, a na konferenciju za novinare došao je kapetan Beograđana Branko Lazić (6 poena), koji je utakmicu posvetio preminulom navijaču Zvezde: “Prije svega želim izjaviti sućut obitelji tragično preminulog Marka. Jako mi je žao što se to dogodilo. Večeras ovu pobjedu posvećujemo njemu, njegovoj obitelji i prijateljima. Što se tiče utakmice, bilo je teško i neizvjesno do kraja. U prvom dijelu smo manje-više imali neku kontrolu, iako smo pravili dosta grešaka. No, uspjeli smo na kraju iskontrolirati utakmicu i privesti je u našu korist.”

Trener Zvezde Dejan Radonjić složio se s Lazićem: “Kao što je rekao Branko, ovu pobjedu posvećujemo našem Marku. Tragedija koja se dogodila u Istanbulu na nas je ostavila jedan ogroman trag. Došli smo iz Istanbula poslije teške utakmice i dva produžetka i kad smo čuli da se to dogodilo to je za nas bilo nešto o čemu smo, naravno, razmišljali ovih dana. Tako da je utakmica s Cedevitom u neku ruku bila u drugom planu. Pokušali smo se pripremiti što bolje možemo. Očekivao sam da će biti oscilacija i pokušao sam iskontrolirati događanja tijekom utakmice da se naša nervoza smanji na najmanju moguću razinu. Slavili smo, ali sve je to u sjeni onoga što se desilo.”