Cedevita povela u finalu

U prvom susretu finalne serije doigravanja za prvaka Hrvatske Cedevita je u Domu sportova pobijedila Cibonu sa 84:76. Bila je to utakmica dostojna finala, puna napetosti i tenzija, koje su rezultirale i dosuđenim tehničkim pogreškama.

Cedevita – Cibona 84:76 (26:13; 50:31; 65:60)

Cedevita: Mazalin, Zubčić 7, Ramljak 7, Babić 6, Delaš 9, Smith 17, Ray, Suton 10, Bilan 15, Nurkić 6, Baltić, Baždarić 7.
Cibona: Kus 13, Planinić 3, Blassingame 11, Demo, Šarić 24, Rozić 5, Jagodić-Kuridža 3, Junaković, Mavra, Arapović 11, Siriščević 6, Krušlin.

Cedevita je vodila većim dijelom i zasluženo slavila. U prvom su poluvremenu domaćini dominirali i u drugo ušli s 50:31. Cibona je potom na krilima sjajnog Darija Šarića odigrala fantastičnu treću četvrtinu, u kojoj je zabila tek poen manje nego u prethodnih 20 minuta. No, na manje od -5, koliko je bilo nakon 30 minuta igre, gosti više nisu došli.

Ja osobno mislim da smo utakmicu trebali zaključiti u prvom poluvremenu. Imali smo za to priliku . U 17. minuti bilo je 24 razlike. Dvojica-trojica igrača s klupe Cibone su bila na parketu, no mi smo bez ikakvog razloga prebacili u brzinu niže i Cibona je na kraju prvog poluvremena imala odličan rezultat, mada je i 19 razlike puno, izjavio je trener Cedevite Jasmin Repeša.

Posljednju četvrtinu tricom s lijeve strane za 68:60 otvorio je Goran Suton, a kasnije je tešku tricu sa istekom napada za 71:61 na 7:15 min. do završetka zabio i Nolan Smith. Bili su to možda i presudni ubačaji.

Trebalo ih je na početku četvrte četvrtine s penalima spriječit da ne pronađu ritam. No, mislim da Cedevitina pobjeda zapravo nije dolazila u pitanje. Oni su držali desetak razlike i mi to nismo uspjeli dovesti do egal završnice, rekao je poslije poraza strateg Cibone Slaven Rimac, koji je ponudio i odgovor zašto njegova momčad nije nastavila igrati u ritmu iz treće četvrtine. Nije tu bila problem samo snaga, nego i koncentracija. To je posljedica toga kad uđeš u neki umor.

Tu treću četvrtinu Repeša je vidio na svoj način: Ono što je bilo ključno je da naš povratak u obranu nije bio ni blizu onome kakav je bio u prvom poluvremenu, odnosno u prvih 17 minuta. Primili smo neke kontre, oni su zabili lagane koševe, a razigrao se i Dario, koji je odigrao odlično. Međutim, evidentno je da je kod njega došlo do zamora i bilo je teško da u tom ritmu odigra cijelo drugo poluvrijeme.

U dresu pobjednika Smith je upisao 17 poena i pet asistencija. Bilan je utakmicu završio s double-double učinkom od 15 poena i 10 skokova. Suton, koji je početkom četvrte četvrtine napustio igru zbog pete osobne, je skupio 10 poena, a Ante Delaš je zabio devet.

Čestitam suigračima. Vodimo 1-0 u seriji. No, trebaju nam tri pobjede. Opet je, kao i u prošloj utakmici, presudilo što smo ušli čvrsto i muški. Kad im tako odgovorimo mislim da smo favoriti, izjavio je Delaš nakon pobjede.

Na strani Cibone Šarić je utakmicu završio s 24 poena i 11 skokova, a po 11 poena zabili su Blassingame i mladi Marko Arapović, koji je danas bio ugodno iznenađenje Cibone.

Spomenimo i da je u zadnjoj minuti utakmice Filip Krušlin zaradio isključenje zbog udaranja Smitha, koji je pak dobio tehničku, dok su prije samog početka pljeskom pozdravljeni juniori Cedevite koji su nedavno osvojili naslov prvaka Hrvatske.