Cedevita se od Eurolige oprostila pobjedom u Berlinu

Iako je već ranije izgubila i teoretske šanse da uđe u Top 16, Cedevita se od Eurolige oprostila pobjedom. Unatoč tome što su Nijemci žarko željeli pobjedu jer im je trebala za osvajanje trećeg mjesta, u 10. kolu B skupine momčad Jasmina Repeše u Berlinu je svladala Albu sa 70:67.

Nakon prvog poluvremena s 32:23 vodila je Alba, a to za Cedevitu čak i nije bio toliko loš rezultat, s obzirom da je u tih 20 minuta Repešina momčad za dva šutirala 5/18, a za tri 2/9.

Domaćini su nakon toga zadržali vodstvo i kroz treću četvrtinu. U posljednjih 10 minuta ušli su sa 51:43, no Zagrepčani su četvrti period otvorili s velikom serijom 13-2. Na nešto više od šest minuta do kraja tricom ju je zaključio Luka Babić. Cedevita je tako povela s 56:53, što je ujedno bilo i prvo vodstvo gostiju na utakmici.

Alba je koševima Cliffa Hammondsa i Alexa Renfroea ponovno vratila prednost i otišla na 62:58. No, Roko Ukić floaterom je započeo, a dalekom dvicom (nagazio liniju trice) završio seriju 7-0, kojom je Cedevita na manje od dvije i pol minute do kraja otišla na 65:62.

Alba je imala šansu da preokrene. Prvo su se domaćini vratili na -1, a onda je poslije koraka Ukića Renfroe promašio otvorenu tricu za vodstvo. Bio je to ključan trenutak jer je nakon toga na 47 sekundi Renfroe napravio faul na Nemanji Gordiću, koji je pogodio oba slobodna bacanja za vodstvo Cedevite 67:64.

Istina, Renfroe je bio uspješniji nešto kasnije i zabio je tricu za -1 Albe (67:68) na 7.8 sekundi do posljednjeg zvuka sirene. No, nakon timeouta Repeše faul je napravljen na preciznom Franu Pilepiću (pogodio oba bacanja), a na pet sekundi do završetka Niels Giffey kod -3 svoje Albe promašio je oba slobodnjaka.

“Ovo je važna pobjeda iz milijun razloga”, rekao je trener Cedevite Jasmin Repeša: “Htjeli smo se oprostiti Eurolige pobjedom baš ovdje protiv ekipe koja nas je dobila u Zagrebu. Nismo bili dobri u prvom poluvremenu. Na njihovu agresiju nismo najbolje odgovorili i nismo kontrolirali skok. Međutim, moramo priznati da smo imali jedan dobar rezultat, s obzirom na odnos snaga i na ono što je pokazivao indeks nakon prvog poluvremena. Drugo poluvrijeme smo odigrali dobro, jako dobro. Defanzivno smo odigrali možda i najbolju utakmicu ove godine i raduje me da smo pokazali da možemo igrati na ovom nivou. Raduje me što su mladi igrači u drugom poluvremenu svi odigrali jako dobro, za razliku od prvog u kojem su odigrali jako loše. Veseli me i što je ekipa do zadnjeg trenutka vjerovala da može dobiti i što je dobila.”

Nakon tri poraza u nizu, Cedevita je tako zaredala dvije gostujuće pobjede. I to protiv renomiranih protivnika, Budućnosti i Albe.

“Onoga momenta kad smo dobili dan-dva da napravimo dva-tri treninga sve se promijenilo. To je takva ekipa koja mora svakodnevno biti u treningu. Put u Moskvu, povratak bez treninga i cjelodnevna putovanja su nas malo izbacila iz takta i napravila svoje. Ne treba tražiti nikakav alibi, niti on smije postojati, ali treba biti objektivan i reći što je istina”, dodao je Repeša.

Tomislav Zubčić nadovezao se na slavlje u Berlinu: “Sigurno da je ovo fantastična pobjeda. Pogotovo protiv Albe, koja ide u Top 16. Oni su bili naš izravni konkurent za prolazak dalje i mi smo tu došli s jednom željom da pokažemo da ipak možemo pobijediti ekipu koja igra Top 16. Igrali smo do samog kraja i pobijedili.”

Cedevita je tako skupinu B završila na petom mjestu s tri pobjede i sedam poraza, a svoj europski put nastaviti će u Eurokupu, gdje će u Last 32 fazi igrati u skupini I zajedno s talijanskom Virtus Romom, ruskim Crvenim oktobrom i španjolskom CAI Zaragozom.

“Nadamo se da ćemo ostati konkurentni i u Eurokupu. Držali smo se skupa i to je recept kako moramo dalje”, rekao je Zubčić, koji je protiv Albe upisao osam poena i sedam skokova.

Od njegovih suigrača Miro Bilan ubilježio je 12 poena i šest skokova, a Luka Babić 10 poena i pet skokova, dok su domaćine predvodili Jamel McLean (16 poena, 7 skokova i 5 asistencija) te Renfroe (13 poena, 5 skokova i 7 asistencija).