Cedevita slavila u Belgiji i otvorila vrata drugog kruga

U sedmom kolu B skupine Eurokupa Cedevita je u gostima pobijedila Belgacom Spirou Charleroi sa 72:64. Ovo je za Zagrepčane u Europi druga pobjeda na gostovanju i ujedno peta ukupno. U Belgiji su vodili većim dijelom utakmice i pokazali da su bolja momčad, no u zadnjoj četvrtini situacija se sasvim zakomplicirala.

Naime, nakon dvije minute igre u drugom poluvremenu, Cedevita je bila na 12 poena prednosti (29:41). U posljednju četvrtinu ušlo se sa 49:53, da bi Joseph Trapani sredinom spomenutog perioda s dva slobodna bacanja za 58:56 domaćinima donio prvo vodstvo još otkad su pred kraj prve četvrtine bili na 17:15.

Međutim, do kraja utakmice Nolan Smith zabio je 10 poena. Najvažnija je bila trica za 64:68, kojom je Charleroi na 26 sekundi do završetka stavio u vrlo tešku poziciju, a prije toga u trenucima kad je svaki koš bio od presudne važnosti iskazao se ujedno Ivan Ramljak. On je na 4:40 min. u polukontri poentirao za 61:61, a na 3:02 min. zabio je za 63:65.

Nisam zadovoljan s početkom zadnje četvrtine. Mislim da smo utakmicu trebali puno lakše dobiti. Sigurno da su to dva važna boda. Međutim, mislim da smo sami sebe doveli u probleme. Kad su oni spustili i počeli igrati s četiri vanjska igrača tu smo odgovorili vrlo loše defanzivno. Nismo u napadu imali potreban protok lopte i mislim da su to greške koje moramo ispraviti. Još jednom ponavljam, bitno je da smo dobili i da sami odlučujemo o svojoj sudbini i o prolazu u sljedeći krug, rekao je nakon pobjede trener Cedevite Jasmin Repeša.

Nakon što je prva četvrtina završena sa 17:17, poluvrijeme je zaključeno u korist Cedevite sa 29:35. Zagrepčani su u prvih 20 minuta za dva šutirali samo 10/27, no iskoristili su situaciju u kojoj je Charleroi imao 11, a Cedevita četiri izgubljene lopte.

U dresu Cedevite Smith je upisao 23 poena, četiri skoka i tri asistencije. Ramljak je dodao 16 poena i pet skokova, a Jusuf Nurkić je uknjižio 13 poena i pet skokova.

Ovo je velika stvar za nas. Ovom pobjedom korak smo bliže prolazu u drugi krug, što je i bio cilj prije početka sezone. Znali smo da će bit teška utakmica. Oni su već ispali iz Eurokupa i nisu imali šanse za prolazak u drugi krug, ali radi svojih navijača i ponosa odigrali su dobru utakmicu. Mislim da smo mogli utakmicu prije riješiti u svoju korist u trećoj četvrtini kad smo vodili 12 razlike. No, napravili smo dvije-tri gluposti, uveli smo Maletta u igru i vratili su se u egal. Na kraju, pobjeda je najvažnija i idemo dalje, izjavio je Ramljak nakon što je odigrao svoju ponajbolju partiju otkad je došao u Cedevitu.

Goste su s po 13 koševa predvodili Devin Green (13 skokova) i Mohamed Abukar.