Cedevita slavila u trileru s dva produžetka

Nakon povijesne utakmice s Cajom Laboral, u kojoj je Cedevita ostvarila prvu pobjedu u Euroligi, u KC Dražen Petrović došao je neporaženi Žalgiris Kaunas. U iscrpljujućoj utakmici, nakon dva produžetka, Zagrepčani su uspjeli izvući svoju drugu pobjedu i time ostali u konkurenciji za najboljih 16. Rezultat je bio visokih 108:106.

Cedevita – Žalgiris 108:106 (17:28, 39:40, 63:60, 85:85, 100:100)

Utakmica je krenula u brzom tempu. Nakon što je Darjuš Lavrinovič postigao prve poene na utakmici,  padao je koš za košem i kod obje ekipe se imalo što za vidjeti. Naime, u sedmoj minuti utakmice Cedevita je lagano izgubila koncentraciju i nisu imali odgovor na pressing Žalgirisa. Litvanci lako dolaze do lopte i rade seriju od 10 uzastopnih poena. Cedevita u drugu četvrtinu odlazi s pet izgubljenih lopti i zaostatkom od devet poena.

U drugoj četvrtini domaćini se bude te nakon nekoliko odličnih poteza Lukše Andrića uspijevaju smanjiti zaostatak. Na krilima Mickaela Gelabalea, u zadnjoj minuti prije odmora ekipa Božidara Maljkovića  izjednačuje rezultat na 38:38 i nakon slobodnih bacanja Braceyja Wrighta prelazi u vodstvo. Zadnji napad u četvrtini pripao je Žalgirisu, a zakucavanjem Lavrinoviča gosti odlaze na poluvrijeme s minimalnim vodstvom od 39:40.

Treća četvrtina nije donijela neke velike promjene. Gosti su igrali sigurno na obje strane terena i uspjeli su prvi dio četvrtine držati prednost. Unatoč tomu, Cedevita je krenula odlučnije i s tri uzastopne trice naša momčad prelazi u najveće vodstvo na utakmici od šest poena razlike, a tu prednost nisu ispustili do kraja ovog perioda.

Zadnja dionica donijela je puno uzbuđenja. Gelabale je nastavio u svom ritmu, ali do tada neprimjetni Marko Popović pogađa nekoliko trica i smanjuje rezultat na samo pola koša razlike. S druge strane odgovara Predrag Šuput s četiri uzastopna poena i Zagrepčani se 4 minute prije kraja vraćaju na šest koševa prednosti. Gosti traže time out i preko Ibrahima Jaabera i Darjuša Lavrinoviča poravnavaju rezultat i ostvaruju koš prednosti. Devet sekundi prije kraja Popović ima dva slobodna bacanja, od kojih zabija samo jedno. U zadnjem napadu Cedevite lopta dolazi u ruke Wrighta, koji pogađa tricu i šalje utakmicu u produžetke.

U produžetku su Litvanci bili nešto bolji, ali izvrsna trica drži Cedevitu i dalje u igri. Cedevitu je iz crne rupe u zadnjoj minuti produžetka spasio Vlado Ilievski tricom, a dvanaest sekundi prije kraja, kod rezultata 98:99, Popović ponovo ima slobodna bacanja, ali opet jedno promašuje. Na drugoj strani odgovara Gelabale i utakmica odlazi u drugi produžetak. Uslijedila je mini serija gostiju, ali Vlado Ilievski pogađa svoju četvrtu tricu, a odmah nakon njega i Wright. Pred sam kraj Žalgiris ima napad za pobjedu, ali Oliver Lafayette poprilično neprecizno šutira za tricu, i zadnji napad pripao je domaćinima. Popović radi peti prekršaj na Ilievskom, koji mirne ruke pogađa oba bacanja i nanosi Žalgirisu prvi poraz u ovoj sezoni.

Najbolji u redovima Cedevite bili su Gelabale s 23 i Wright s 20 poena, a pobjedi je uvelike pridonio i Šuput s 18 postignutih koševa.
Kod gostiju je najviše do izražaja došao Darjuš Lavrinovič s 24 poena, a slijedili su ga Popović s 19 te Kaukenas i Janukas – obojica s 15 ubačaja. Za Žalgiris je nastupio i naš Mario Delaš, ali se nije upisao u strijelce.