Cedevita u neizvjesnoj završnici poražena u Mađarskoj

Košarkaši zagrebačke Cedevite, pomalo iznenađujuće, poraženi su na gostovanju u Mađarskoj, gdje ih je u 23. kolu regionalne ABA lige rezultatom 68:67 svladala momčad Szolnokija. Vitamini su tako propustili upisati petu uzastopnu pobjedu u ovom natjecanju i još korak se približiti plasmanu na završni turnir regionalne lige.

Momčad Jasmina Repeše zasigurno je kvalitetnija momčad od Szolnokija. Međutim, iako je u ovom susretu to u nekoliko navrata pokazala i odvajala se na osjetniju prednost, nikako nije uspjela prelomiti utakmicu u svoju korist, što su Mađari redovito iskorištavali za povratak u egal. Na kraju, egal je Cedevitu koštao bodova te su u završnici utakmice morali potpisati šesti poraz u ovom natjecanju.

Szolnoki Olaj – Cedevita 68:67 (21:22; 38:36; 52:55)

Szolnoki Olaj: Simon 3, Keller 7, Trotter 5, Vojvoda 10, Toth, Rakić 10, Bader, Ivošev 2, Holiday 10 (10sk), Milošević 7, Lorant 14.

Cedevita: Mazalin, Zubčić 4, Ramljak 9, Babić 7 (8sk), Smith 8 (9as), Ray 4, Suton 9, Bilan 16, Nurkić 7, Baltić, Baždarić 3.

Uvodne minute susrete pripale su našem predstavniku, koji je koševima Nolana Smitha i Mire Bilana poveo 6:2. Međutim, Mađari uspijevaju držati priključak sve do rezultata 11:11, kada se Cedevita serijom 7:0 i koševima Gorana Sutona i Tomislava Zubčića te tricom Ivana Ramljaka prvi puta odvaja na osjetniju prednost (18:11). No, ne zadugo jer su Obie Trotter i Balazs Simon tricama vratili Szolnoki u igru, koji je prvu četvrtinu završio s minimalnim zaostatkom (21:22).

Prvi dio druge dionice protekao je također u rezultatskom egalu. No, 14. minuta donosi nam novo odvajanje Cedevita, koja tricama Marina Baždarića i Allana Raya dolazi do plus pet (30:25). Tricu zatim pogađa i Suton za plus 6 (33:27), no uslijedilo je pad i nekoliko propuštenih napada naše momčadi, što je iskoristio Szolnoki i s pet uzastopnih koševa Miljana Rakića i tricama Davida Vojvode i Justina Holidaya napravio seriju 11:0 i prešao u vodstvo (38:33). Do poluvremena Cedevita preko Smitha tek uspijeva smanjiti zaostatak na minus dva (36:38).

Odmah po izlazu iz svlačionice Cedevita je koševima Bilana i Sutona ponovno vratila prednost na svoju stranu (41:38). No, Luka Babić potom pravi prekršaj na Vojvodi pri šutu za tricu pa je rezultat ponovno izjednačen. I u nastavku četvrtine, ista slika. Cedevita se serijom 9:0 odvaja na 50:41, no ne uspijeva prelomiti utakmicu te Mađari ponovno hvataju priključak i dolaze na samo minus dva (48:50). Do kraja četvrtine, Repešina momčad ipak uspijeva zadržati kakvu takvu prednost i u završni dio susreta ući s prednošću 55:52.

U završnicu se ušlo vrlo nervozno, gotovo tri minute igralo se bez koša. Za prekid posta pobrinuo se Peter Lorant, koji je tricom Mađarima donio novo izjednačenje (55:55). Cedevita je ubrzo propustila i svoju posljednju šansu za pobjedu u ovoj utakmici, budući da je tri i pol minute prije kraja utakmice ponovno imala plus sedam (64:57). No, ni to nije bilo dovoljno. Trica Holidaya i koš-faul Simona ponovno su vratili Szolnoki u utakmicu te se u posljednju minutu ulazi izjednačeno 66:66.

Strahinja Milošević potom radi prekršaj na Bilanu, koji pogađa samo jedno slobodno bacanje i minimalno vodstvo Cedevite (67:66). Nakon minute odmora, Vojvoda pogađa za vodstvo Mađara (68:67). Time-out potom zove i Repeša, nakon kojeg Smith promašuje za pobjedu Cedevite, koja itekako može žaliti za propuštenim u ovom dvoboju, još jednim kojeg je izgubila u posljednjim sekundama.

Mađare je do pobjede predvodio Lorant s 14 koševa. Pratili su ga Holiday s double-double učinkom (10 poena, 10 skokova) te Vojvoda i Rakić s 10 koševa. Kod Cedevite jedini dvoznamenkasti bio je Bilan sa 16 koševa. Ramljak je dodao devet, dok je Smith upisao osam koševa uz devet asista.

Centar Cedevite Miro Bilan ovako je vidio večerašnju utakmicu:

Zaista mogu reći da smo im na kraju poklonili pobjedu. U situaciji kad smo bili na pet ili sedam poena razlike radili smo neke glupe greške, počevši od mene pa do ostatka ekipe. Oni protiv jačih ekipa stanu u zonu 1-2-2. Obruči su dosta tvrdi i ako se ne pogodi neke šuteve, onda je teško protiv njih igrati. Dobiju na samopouzdanju i onda završi kako je završilo.

Sad imamo jednu utakmicu tjedno i to treba iskoristiti za dobre treninge i pripremiti se za preostale utakmice da odigramo što bolje i da pobijedimo sve tri.

Cedevita će u sljedećem 24. kolu dočekati momčad crnogorske Budućnosti. Prilika je to za popravak dojma i konačnu potvrdu onoga, za što su radili tijekom cijele sezone. A to je plasman na završni turnir regionalne lige. Potrebno je to što ranije učiniti. A onda, sav fokus usmjeriti ka jednom cilju. Euroligi…