Celticsi pokazali zube, Dončić maestralan

U deset utakmica odigranih sinoć u najjačoj košarkaškoj ligi svijeta, izdvajamo nastupe tri naša igrača, od kojih je samo Ivica Zubac osjetio okus pobjede u domaćoj utakmici LA Lakersa protiv Detroit Pistonsa. Dragan Bender nije ulazio u igru u porazu Sunsa na gostovanju u Dallasu 104:94 što mu je peta utakmica u nizu u kojoj nije nastupio (samo je dvanaest puta ove sezone izašao na parket s mizernom minutažom).

Duel Boston Celticsa (25-15) i Indiana Pacersa (27-14) trebala je biti samo takva utakmica i pravi playoff dvoboj. Obje ekipe su u uzlaznoj putanji što se forme tiče te igraju obranu na elitnoj razini (Pacersi su drugi, a Boston treći u cijeloj ligi po broju dopuštenih poena na 100 posjeda, samo su Grizzliesi bolji). Uz to ove ekipe bi se mogle susresti nakon regularne sezone te je i s te strane bilo zanimljivo vidjeti što su oba trenera pripremila, kakve taktičke zamisli i prilagodbe. Indiana je uspješno pružala otpor domaćinima usprkos drugoj utakmici u dvije večeri (dan ranije gostovali u Clevelandu) sve do sredine druge četvrtine kada Boston laganim poenima iz kontre dolaze na malo osjetniju prednost te završavaju poluvrijeme sa serijom 13-6 i finih +15 68:53. Odličan je u prvom dijelu bio Jayson Tatum s 15 poena (11 u prvoj četvrtini). U trećoj dionici utakmica je već bila riješena jer Celticsi odlaze na +25 lijepom igrom u napadu s puno kruženja lopte (32 asistencije naspram 26 Indiane) i uz dosta raspoloženih igrača (7 igrača Bostona bilo je dvocifreno po broju poena, od čega trojica, Morris,Brown,Tatum, preko 20). Odličnim kombiniranjem postava, Brad Stevens nije dopustio da se klupa Pacersa razmaše i da ih vrati u utakmicu te je upravo ta dubina rostera njihovo najjače oružje. Kod Pacersa, Bojan Bogdanović nije odigrao na razini kakvoj smo navikli od njega ove sezone. Za 24 minute ubacio je 7 poena ( šut 3/9, 0/2 za slobodna, 2/5 za dvicu,1/4 za tricu) po 3 skoka i dodavanja te jednu ukradenu loptu. Najbolji u njihovim redovima bio je Domantas Sabonis (koji starta umjesto ozljeđenog Turnera) sa 20 poena, 7 skokova i 5 asistencija. Priliku za popravak imaju za dva dana protiv slabašnih NY Knicksa koji su predzadnji na tablici istočne konferencije. Boston će, iduću utakmicu, put Floride na gostovanje kod Miami Heata.

Los Angeles Lakersi (23-19) bez imalo problema odradili su posao protiv Detroit Pistonsa (17-22) rezultatom 113:100 i tako učvrstili osmo mjesto zapadne konferencije. Kako se LeBron još uvijek oporavlja od ozlijede, mlađi igrači su dobili priliku dokazati se i izboriti mjesto u rotaciji. Obje ekipe nisu u nekoj bajnoj formi, LA se pokušavaju provući svaku utakmicu bez najboljeg igrača dok Detroit ima samo 2 pobjede u zadnjih 10 utakmica dobrom rasporedu usprkos te su sve dalje od ulaska među osam najboljih (trenutno su deveti na istoku s time da su bliži desetom Orlandu nego osmoplasiranim Hornetsima). Sjajnih 56% iz igre i 64% za dvicu dovelo je Lakerse do pobjede te su uz to nadskakali Pistonse 47-34 uz 7 asista više 30-23. Utakmica je, kao i u Bostonu, bila riješena prije posljednje dionice. Kvalitetniji domaćini iskorištavali su prostor koji im je ostavljala obrana Pistonsa, pogotovo na ulazima i poludistanci. Uz to utakmicu karijere odigrao je Kyle Kuzma (bar što se poena tiče) zabivši 41 poen u samo 29 minuta uz odlične postotke (16/24 iz igre, 5/10 trica). Mlado krilo Lakersa bio je nerješiva enigma za obranu Detroita i nisu nikako mogli naći način kako ga zaustaviti. Dobru rolu s klupe odradio je Ivica Zubac i u 23 minute ubacio 11 poena (4/8 iz igre, 3/4 slobodna bacanja) i tome dodao 9 skokova, 1 asist i ukradenu loptu. Naš mladi centar odigrao je solidne back-up minute i bez problema držao Drummonda dok je na drugoj strani pospremao zicere koje su mu namještali suigrači ili nakon ofanzivnog skoka. Lakersi nisu koristili usluge trećeg centra Tysona Chandlera te bi Zubac tu mogao lako uskočiti na njegovo mjesto u rotaciji barem do doigravanja. Kod Pistonsa standardno je najbolji bio Blake Griffin (16 poena, 6 asistencija) u svojem povratku u Staples Centar. Nakon ove utakmice Pistonsi nastavljaju turneju po Kaliforniji gostovanjem u Sacramentu kod Kingsa, dok će Lakersi na malo neugodnije gostovanje kod Utah Jazza.

Vrlo dobru prvu četvrtinu odigrali su Cleveland Cavaliersi (8-24) na gostovanju kod New Orleans Pelicansa (20-22) i imali ugodnih +13 (25:38) šutirajući za tricu 8/8. Međutim priči je tu bio kraj. Pelicansi do kraja utakmice ubacuju čak 115 poena i pobjeđuju rezultatom 140:124. Povratak Nikole Mirotića olakšao im je život i napokon su dobili to željeno krilo u rotaciji. Cavsi su nakon odličnog starta ostali bez goriva u tanku što i ne čudi s obzirom na tempo koji su nametnuli. Njima je i ovako bolje gubiti utakmice kako bi što bolje tankirali i uzeli željeni izbor na draftu. Ante Žižić također je odigrao rolu back-up petice i za 20 minuta ubacio 10 poena (šut iz igre 5/9) uz 4 skoka, 2 dodavanja i blokadu. Nakon pet utakmica pauze zbog ozlijede koljena, naš mladi centar je pružio solidnu utakmicu, a najviše problema je, očekivano, imao kod čuvanja Anthonyja Davisa. Minutaža mu se ove sezone povećala i 12. mjesec završio je sa skoro 15 minuta u prosjeku u kojima je ubacivao 5 poena i hvatao 4 skoka. Osim Žiže, Jordan Clarkson predvodio je Cavse s 21 poenom i 4 skoka te po 3 ukradene lopte i blokade. Davis se, na drugoj strani, zaustavio na 38 poena, 13 skokova, 7 dodavanja i 4 blokade te još jednom dokazao koliko je dominantan protiv slabijih ekipa. Pelicansi slijedeću utakmicu idu u goste Minnesoti Timberwolvesima i Dariju Šariću na izravan dvoboj za osmo mjesto na ljestvici, dok će Cleveland na gostovanje kod Houston Rocketsa.