Cibona bolja od Zadra za finale A1 lige

Druga polufinalna utakmica A1 lige između Zadra i Cibone večeras je odigrana na zadarskom Višnjiku, a gosti iz Zagreba upisali su drugu pobjedu u seriji i time postali prvi finalist najjačeg ranga hrvatske košarke.

Zadrani su odlično otvorili utakmicu i već rano poveli 8:0, a Cibosi prve poene postižu nakon više od četiri minute igre. Domaćini su kontrolirali vodstvo kroz cijelu prvu četvrtinu, a potkraj iste poenima Ive Ivanova stigli i do prve dvoznamenkaste prednosti (24:13). Tricom Filipa Krušlina na prvi se odmor odlazi rezultatom 24:16. Drugu dionicu tricom otvara Lovre Bašić, ali probuđeni i znatno agresivniji igrači Cibone tricom Tomislava Gabrića u 17. minuti dolaze do prvog izjednačenja na utakmici (34:34), da bi dva napada poslije Vlado Ilievski ubacio za 34:36 i prvo vodstvo gostiju. Domaćini su se ipak pribrali i na poluvrijeme otišli vodstvom 45:40.

Punih pet minuta u nastavku gosti nisu uspjeli pogoditi koš, što zadarski košarkaši koriste za novu dvoznamenkastu prednost (50:40). Negativnu seriju Cibone prekida Marko Jagodić-Kuridža, ali domaćini do isteka trećeg perioda održavaju razliku na pet do deset poena, pa se u posljednjih deset minuta ulazi rezultatom 62:56.

Igrači Cibone lagano su dostizali prednost domaćina, a kada se tome pridodalo nekoliko sumnjivih sudačkih odluka, dobili smo neizvjesnu završnicu. U posljednje dvije minute ušlo se s prednošću Zadra 71:68, a ubačajima Ivana Siriščevića i Ilievskog gosti stižu do tek drugog vodstva na utakmici (71:72). Domaćinima je ostalo nešto više od 24 sekunde za posljednji napad, a 8 sekundi do posljednje sirene Bašić gubi loptu, a Siriščević pogađa jedno slobodno bacanje za pobjedu Cibone 71:73.

Najefikasniji u pobjedničkim redovima sa 16 je poena bio Marin Rozić, 14 uz osam skokova je dodao Ante Toni Žižić, a deset Gabrić. Kod domaćina je 18 koševa ubacio Ivanov, Josip Sobin dodao je 14 uz 12 skokova, a poen manje od njega ubacio je Bašić.

Zadarski su košarkaši time okončali ovu sezonu, dok Cibona u finalu čeka pobjednika dvoboja između Zagreba i Cedevite.