Cedevita prošetala kroz Trnsko do finala

Četvrti međusobni susret Cedevite i Zagreba u posljednjih deset dana nije nam donio ništa novoga. Cedevita se pod palicom pomoćnog trenera Veljka Mršića bez ikakvog problema plasirala u finale doigravanja Prvenstva Hrvatske gdje ih dočekuje gradski rival Cibona.

Zadnji put kada su se ove dvije momčadi susrele u Trnskom Zagreb je umalo slavio, no bolje odigranom završnicom Vitamini su ipak uspjeli ugrabiti pobjedu. Mravi su danas imali priliku na svojem parketu pružiti isti takav otpor i pokušati produžiti svoju sezonu.

I činilo se na početku kao da će im to poći za rukom, barem pružanje dostojnog otpora. Domagoj Vuković zabio je prvih šest koševa Zagreba, dok je Pavle Marčinković igri domaćina osim napadačkog učinka puno pridonio i svojom izrazitom energijom. Sve je kulminiralo zakucavanjem Jure Perića za prvo vodstvo Zagreba (17:16) još tamo od prošlog petka kada je Marčinković zabio za 1:0 u zadnjem kolu Lige za prvaka.

Na njihovu žalost, a i žalost svih ljubitelja košarke, to je bilo sve od njih za ovu utakmicu i na posljetku to je bilo sve za ovu sezonu. Stanko Barać vraća prednost Cedeviti već u sljedećem napadu, a Marko Tomas pogađa za +3 nakon čega trener Zagreba Danijel Jusup poziva minutu odmora. Jakov Vladović nakon timeouta zabija tricu te poravnava rezultat na 20:20, no u iduće četiri minute, na prijelazu između prve i druge četvrtine, Cedevita tjera domaće košarkaše na nerezonske šuteve i izgubljene lopte preko kojih rade seriju 10:0.

Totalna dominacija centarske linije Cedevite u reketu i nemogućnost Zagreba za skupljanjem skokova bila je sve očitija pa se rezultat iz minute u minutu samo povećavao. Do kraja poluvremena Vitamini su došli na +22, a polovicom treće bili su i na najvećih +31 (34:65). U nastavku Mršić puno rotira i daje minutažu mladim igračima pa se Zagreb uspijeva približiti, ali ništa značajno.

Cedevitu je s 18 koševa i 6 skokova do pobjede predvodio Tomislav Zubčić. Miro Bilan pridodao je 13 poena i 9 skokova, dok je Tomas s 10 ubačaja bio jedini preostali dvoznamenkasti košarkaš Cedevite.

Mislim da smo odigrali najbolju utakmicu u ovoj seriji od četiri utakmice sa Zagrebom. Od druge četvrtine smo odigrali takoreći bez greške u obrani i to je ono što želimo. Odigrali smo s puno asistencija i puno skokova. U zadnjoj četvrtini smo imali 10 izgubljenih lopti, no dečki su bili odlučni da dobijemo ovu utakmicu i da završimo ovu seriju večeras“, izjavio je nakon pobjede Veljko Mršić koji će u odsustvu Jasmina Repeše Cedevitu voditi do kraja sezone.

S druge strane jedini koji su prebacili dvoznamenkasti broj koševa u redovima Zagreba bili su Marčinković, 19 koševa i 6 skokova, i Luka Božić, 14 koševa. Vuković je nakon inicijalnih šest poena uspio ubaciti još samo tri zaustavivši se tako na učinku od 9 koševa i 3 skoka.

Čestitao bih Cedeviti na pobjedi. Složio bih se s kolegom Mršićem i to sam i igračima rekao u svlačionici. Ovo je zbilja bila vruća Cedevita i danas su igrali u euroligaškom intenzitetu, a onda mi to teško možemo pratiti. Sve skupa ne mogu reći da sam nezadovoljan s ovom polufinalnom serijom, a i s cijelom sezonom“, zaključio je za kraj trener Mrava Jusup.

Prva utakmica finalne serije između Cedevite i Cibone igra se u utorak, 2. lipnja.