Cibona na korak do titule

Cibona je lakše od očekivanog svladala Zadar na Višnjiku. Odlično su domaći otvorili utakmicu, ali Cibona je imala previše raspoloženih igrača. Dvojica Amerikanaca te Šarić i Žižić bili su previše za zadarsku momčad, kojoj još ostaje nada da pokušaju napraviti čudo i preokrenuti rezultat, a za to bi morali dobiti dvije utakmice u Zagrebu.

[rezultat id=557]

Nervozno su ušli i jedni i drugi u utakmicu, puno se griješilo u startnim minutama. Prve koševe za Zadar postiže iz polaganja Goran Vrbanc, a na drugoj strani za Cibonu prvi se upisuje u strijelce Darryl Strawberry. Brzo je prošla početna nervoza i počelo se igrati efikasno, tricom Ante Delaša u četvrtoj minuti utakmice Zadar vodi sa 10:8. Cibosi rade seriju 6:2 i prvi puta imaju vodstvo veće od jednog koša, ali ta serija Cibone dobila je uozbiljila Zadrane koji rade 7:0 na krilima Dwighta Thornea.

Cibona poravnava još jedan put rezultat koševima Strawberryja, ali to je više-manje bilo sve od njih u prvoj četvrtini. Nošeni impulsom igrača s klupe Romeom Travisom i Markom Ramljakom domaći igrači bježe prvi puta na ozbiljniju prednost koju zaključuju bacanjima Ivanova za velikih plus jedanaest.

Prve dvije minute druge četvrtine nitko nije postigao poen, a prvi koševi su bili za Zadar. Jednom precizan sa linije za slobodna bacanja bio je Jusuf Nurkić. Ne efikasna igra nastavila se još par minuta, a jedine poene postigli su Travis i Šarić također s linije za slobodna bacanja.

Probudila se malo Cibona i nošena Šarićem i Blassingameom smanjuje rezultat na minus devet. Kaštropil postiže koš za novu dvocifrenu prednost, ali tada Cibona pojačava obranu i u nizu lakih poena smanjuje rezultat. Minutu prije kraja preko Rozića dolaze gosti iz Zagreba na samo minus dva.

Žižić se uveo u probleme bespotrebnim prekršajem na Delašu svega par sekundi do kraja na trici, a Delaš zabija sva tri bacanja i odvodi Zadar na plus pet. No tu nije bio kraj događanjima u prvom dijelu, Šarić brzo izvodi loptu ispod koša i u kontri pronalazi samog Blassingamea koji lagano polaže i smanjuje na samo minus tri.

Odličnu treću četvrtinu odigrala je Cibona. Povela su Cibosi polaganjem Andrije Žižića, brzo je Zadar uzvratio preko Ive Ivanova. Gosti serijom koševa Strawberryja i Žižića prvi puta odlaze na osjetniju razliku i rezultat je tada iznosio 53:59. Zadrani su preko Travisa i Delaša ponovno poravnali rezultat, ali to je bilo manje-više to od njih za treću dionicu igre.

U zadnjih pet minuta trećeg dijela na terenu je postojala samo jedna momčad – Cibona. Trice Strawberryja i Blassingamea te koševi Nicevića iz reketa i Cibona je bila na velikih plus 10. Spustili su Zadrani na minus četiri, ali Cibosi ekspresno odgovaraju i vraćaju prednost na plus deset, koliko je ona iznosila i na kraju četvrtine.

Nicević je košem otvorio posljednju dionicu igre i podigao prednost gostujuće momčadi na dvanaest razlike, na drugoj strani uzvraća tricom Delaš koji je bio jedan od rijetkih koliko-toliko raspoloženih Zadrana u nastavku utakmice. Nakon te trice stižu i polaganja Travisa i Ramljaka, ali na drugoj strani istom mjerom uzvraća Žižić sa četiri vezana koša. Imao je Zadar svojih šansi da se vrati u utakmicu, ali opet prvenstveno Vrbanc koji je imao ukupan šut 3/10 što nije sjajno.

Cibona je do kraja rutinski zadržavala prednost i nije dopustila Zadru niti jednom da se spusti ispod deset poena razlike. U posljednjim sekundama utakmice auto-koš Prostrana nakon promašenog zicera Darija Šarića najbolje govori o nemoći Zadrana u drugom poluvremenu. Konačni rezultat utakmice je bio 75:92 za goste iz Zagreba.

Cibona je ovom pobjedom u gostima napravila veliki korak ka osvajanju naslova prvaka. Imat će priliku potvrditi obranu naslova već u sljedećoj utakmici u dvorani Dražena Petrovića, a ta utakmica će se igrati u utorak u 20.00h.