Cibona nakon produžetka iznenadila Cedevitu

Četvrto kolo A-1 Lige za prvaka danas su otvorile jedine dvije neporažene ekipe u dosadašnjem dijelu natjecanja. Cedevita je u maloj dvorani Doma sportova ugostila susjede iz obližnje Savske, zagrebačku Cibonu.

Da će Cibona biti puno teži protivnik nego dosadašnjih pet momčadi koje su Vitamini pobjeđivali s prosjekom od 33 koševa razlike bilo je vidljivo od samog početka susreta. Cibosi preko Ivana Siriščevića, Marka Jagodića Kuridže i Ante Žižića dolaze do rane prednosti, no Cedevita tricama Frana Pilepića i Marka Tomas prvo izjednačava, a zatim i preuzima vodstvo. Stanko Barać polaganjem za 15:10 donosi domaćem sastavu najveću prednost prvog poluvremena. Ipak, Ivica Zubac i Vlado Ilievski pred kraj prve četvrtine postižu 5 uzastopnih poena s kojima Cibona dolazi na +1 prije prvog kraćeg odmora.

Vjerojatno bi Vukovi tu prednost povećali u drugoj četvrtini, ali su protivnicima, prvenstveno Baraću, dopuštali previše napadačkih skokova iz kojih su zabijali koševe pa smo sljedeće dvije četvrtine gledali izjednačenu utakmicu u kojoj su se jedni i drugi svakih par napada izmjenjivali u vodstvu. Takav je scenarij bio sve do trice Siriščevića za vodstvo Cibone 44:45 nakon čega Cedevita radi seriju 17:6 i odlazi na +10 8 minuta prije kraja utakmice.

Pet minuta prije kraja Cibona združenim snagama Marina Rozića i Jagodića Kuridže kreće u nalet te dolazi na zaostatak od samo dva koša, 65:63, a Siriščević i Žižić nakon koša Marka Arapovića izjednačavaju rezultat na 67:67. Do kraja četvrtine niti jedni niti drugi nisu uspjeli iskoristiti svoje prilike pa se pobjednik morao tražiti nakon produžetka.

Ništa manje napeto nije bilo niti u produžetku. Karlo Žganec zabija prva četiri poena domaćeg sastava, a s druge strane odgovaraju Žižić, Ilievski i Filip Krušlin koji nakon dugo vremena vraćaju Cibonu u prednost. Nisu uspjeli Vitamini kapitalizirat na tri izgubljene lopte Cibone u sljedeća tri napada, ali Barać iz slobodnih bacanja uspijeva dovest domaćine u minimalno vodstvo 16 sekundi prije kraja.

Jagodić Kuridža promašuje šut za novo vodstvo Cibone pa Žižić radi brzi prekršaj na Baraću koji promašuje oba slobodna bacanja i daje novu priliku gostima za pobjedu. Kuridža u zadnjem napadu prerasta iz tragičara u pravog heroja te u zadnjim trenucima, nakon dodavanja Žižića preko cijelog terena, postiže koš za veliko slavlje Cibosa.

Kuridža je na kraju bio najbolji strijelac Cibone sa 16 koševa čemu je pridodao 9 skokova i 4 asistencije, a poslije susreta je izjavio: “Mislim da smo se cijelu utakmicu borili. Sve što smo dogovorili s trenerom, većinu stvari, smo ispoštovali. Dali smo svoj maksimum. Dosta utakmica u sezoni smo izgubili na kraju, a sad nam se vratilo. Imali smo sreće, koju smo i zaslužili. Mi sada nastavljamo po našem programu da ostvarimo što bolji rezultat do kraja i da radimo najbolje što možemo.

Vlado Ilievski odigrao je uvjerljivo najbolju utakmicu ove sezone upisavši 13 koševa, 3 skoka i 4 asistencije. Mladi Ante Žižić zabio je 15 koševa uz 4 skoka i 3 blokade, a Siriščević je utakmicu završio ranije nego što se očekivalo zbog pete osobne pogreške, no u 26 minuta provedenih na parketu upisao je 14 koševa.

S druge strane najraspoloženiji bili su centri, Miro Bilan je upisao 12 koševa i 4 skoka. Barać je utakmicu zaključio s istim brojem koševa, ali 11 skokova i 2 blokade. Pilepić je pridodao 10, a Žganec 12 poena.

Dominik Mavra nije nastupio jer ga je zbog ozljede prepona Slaven Rimac odlučio poštediti kako bi se što bolje mogao pripremiti za nadolazeći susret protiv Zadra. Rimac je nakon utakmice izjavio: “Prije svega čestitao bih igračima koji pokazuju stvarno izuzetnu želju. Mi tražimo puno i neki igrači nisu na toj razini da mogu, što zbog iskustva, što zbog lošije taktičke obučenosti, sve ostvariti. No, definitivno su ostavili srce na parketu i zaslužili smo pobjedu. Šest-sedam utakmica ove sezone smo izgubili u završnici. Promašili smo zadnji šut ili je protivnik pogodio, a ono što me najviše raduje u cijeloj toj pobjedi večeras je vjera koju su moji igrači pokazali.

Njegov trenerski oponent u ovom susretu, Jasmin Repeša također je čestitao protivnicima i dodao: “Apsolutno zasluženo su dobili utakmicu. Mi nismo igrali s glavom u utakmici, što se moglo naslutiti od samog početka i načina kako smo primili prve koševe. Nakon regularnog dijela rekao sam igračima da nismo zaslužili produžetak, ali da idemo pokušati dobiti. Utakmica je završila sa zadnjim košem. Zašto smo bili inertni je pitanje i za mene. Kad napravimo analizu cijele utakmice ja bih volio naći jednog igrača u punom sprintu, a zašto je to tako ćemo vidjeti. Bili smo neprepoznatljivi u segmentu pretrčavanja i trčanja naprijed-natrag, kao i u segmentu agresivnosti. Ja nisam tražio da se namjerno promaši drugo bacanje. Ako su se igrači tako dogovorili, onda su se trebali povlačiti natrag.