Cibona nastavila negativni niz

U posljednjoj utakmici 23. kola ABA lige Cibona je na gostovanju u Valjevu kod Metalca upisala sedmi uzastopni poraz.

Iako je prikazana igra bila daleko od zadovoljavajuće, dobro se Cibona držala cijelu utakmicu. Debitant u dresu Metalca, Slavko Vraneš zabio je prvih 7 koševa domaćina držeći tako priključak za zagrebačkom ekipom koja je u prvom poluvremenu pokazala puno bolju igru od domaćina.

Pet poena prednosti s poluvremena tricama Dominika Mavre i Marka Jagodića Kuridže, a zatim i ubačajem Ivana Siriščevića Cibona povećava na +12. No, umjesto prelamanja utakmice Cibosi započinju katastrofalnu seriju promašenih šuteva te do samog kraja četvrtine ne uspijevaju više zabiti niti jedan koš iz igre. Domaći igrači to iskorištavaju i hvataju priključak, a tricom Marka Jošila u posljednjim trenucima četvrtine poravnavaju rezultat na 50:50.

Bila je ovo utakmica u kojoj ni jednoj ni drugoj momčadi nisu ulazili šutevi. Metalac je na kraju imao malo lošiji postotak ukupnog šuta, no Cibona je kriminalno loše šutirala trice pogodivši samo 5 trica iz 26 pokušaja. Osim trica, nije naročito dobro išlo niti poentiranje s linije slobodnih bacanja na kojoj su Cibosi prosuli 10 poena.

Da stvar bude još gora u odlučujućoj dionici utakmice, četiri igrača iz petorke Cibone dobila su petu, isključujuću osobnu pogrešku. Prvi je igru napustio Marin Rozić, zatim je trajno na klupu premješten Siriščević, pa Ante Žižić i na posljetku Mavra. Tako da je zadnjih 5 minuta utakmice zagrebački sastav igrao praktički bez mogućnosti zamijene.

Uspjela je Cibona i to nekako pregrmjeti, čak niti 5 uzastopnih koševa Nikole Jevtovića za 66:61 minutu prije kraja nisu slomila Cibose. Mladi Tomislav Gabrić sa svojih pet uzastopnih koševa izjednačava rezultat 27 sekundi prije kraja.

U timeoutu prije same završnice, Slaven Rimac daje instrukciju svojim igračima da naprave faul kako bi imali zadnji napad što se pokazalo kao dobar potez jer Nemanja Protić pogađa samo jedno slobodno bacanje i daje šansu gostima za pobjedu u zadnjem napadu.

Međutim, umjesto “vrućeg” Gabrića odlučujući šut uzima Vlado Ilievski i promašuje iako se odličnom fintom potpuno oslobodio svog čuvara za širom otvoren pokušaj.

Utakmica je bila vrlo slična onoj u Zagrebu gdje smo mi slavili nakon dva produžetka. Danas su sreća i hrabrost bili na strani Metalca i čestitam im na zasluženoj pobjedi. Raduje me i izdanje moje ekipe, za pobjedu je trebalo još malo koncentracije i odgovornosti, međutim s obzirom na to da su nekim momcima ovo bile prve minute u ligi stvari su razumljive“, izjavio je Slaven Rimac nakon utakmice.

Mladi centarski duo, Žižić i Zubac dobro su odradili svoje zadatke s po 3 blokade i kombiniranih 10 skokova, a najraspoloženiji u redovima Cibone, Marko Jagodić Kuridža s double-double učinkom od 14 koševa i 16 skokova, za kraj je dodao.

Čestitam Metalcu na zasluženoj pobjedi. Mislim da smo sami sebe pobijedili, većinu utakmice smo bili bolji i mislim da bi bilo zasluženo i da smo mi dobili. Nekim našim greškama i dekoncentracijom nismo uspjeli pobijediti, lošim izvođenjem slobodnih bacanja, prije svega mojim i greškama u koncentraciji naših starijih igrača.