Cibona okrenula Zagreb i zadržala stopostotan učinak

Osmo kolo Lige za prvaka donijelo nam gradski i nekada veliki derbi između Zagreba i Cibone. S obzirom na dosad prikazano, bio je to jedan od onih derbija koje bismo voljeli gledati na ekranima Hrvatske televizije. No eto, nismo. Jednako kao što nismo ni one između Cedevite i Zadra, Cedevite i Cibone, Cibone i Zadra te Zadra i Zagreba. Čisto statistike radi, čak šest puta ove sezone TV kamere bile su prisutne u Šibeniku, a niti jednom u Zadru, Rijeci, Sinju, Domu sportova, Draženovom domu…

Zagreb je u susret s Cibonom ušao s drugog mjesta na tablici, no s negativnom koš-razlikom. Podsjetimo, prije nego što su zaredali pet pobjeda, Mravi su na otvaranju natjecanja teško stradali upravo od Cibone (107:62) pa se igračima Danijela Jusupa motiv nametao sam po sebi. S druge strane, Vukovi su jedina neporažena momčad lige. U Ciboni istovremeno afirmiraju mlade igrače za budućnost i ostvaruju rezultatski cilj pa su sigurno kao favoriti ušli i u susret sa Zagrebom.

Međutim, da se status favorita potvrđuje tek na parketu, pokazao je već uvodni dio dvoboja u Trnskom. Zagreb je od samog početka izgledao bolje i agresivnije, što se ubrzo osjetilo i na rezultatu. Koševima Luke Božića, Mravi su već u 7. minuti otišli na dvoznamenkastu prednost (21:9), koja je pak, ubačajima za tricu ponovno Božića i Pavla Marčinkovića, pet minuta kasnije narasla na ogromnih plus 19 (35:16).

Od tog trenutka Cibona se uspjela konsolidirati i, ako ništa drugo, zaustaviti rast svog zaostatka odnosno Zagrebove prednosti. Međutim, na poluvremenu je semafor i dalje pokazivao visokih 48:32 za domaćina pa je uoči nastavka pred Vukovima stajao težak zadatak kako ostati neporažen i nakon ovog zahtjevnog gostovanja.

Ipak, uspjeli su ga apsolvirati. Po izlasku iz svlačionica, Vukovi su počeli jače gristi i serijom 14:2, uz osam koševa Ante Toni Žižića, potpuno se vratili u utakmicu (50:46). Dvoboj je potom potpuno otišao u egal, no ipak s blagom prednosti Zagreba. Sve do 34. minute, kada Cibona preko Krušlina, Žižića i Jagodić-Kuridže po prvi puta prelazi u vodstvo (67:61).

Međutim, Zagreb se odbija predati i najprije mini-serijom 5:0 vraća neizvjesnost u utakmicu, a potom tricom Ivana Milekovića u samoj završnici ponovno prelazi u vodstvo (74:73). Na drugoj strani, Ivan Batur čini prekršaj nad Žižićem, koji pogađa oba slobodna bacanja i vraća prednost Vukovima. Zagreb nakon time-outa pokušava organizirati završni napad, no loptu gubi Jakov Vladović i osma uzastopna pobjeda odlazi na stranu Vukova s Tuškanca.

Najefikasniji u novoj pobjedi Cibone bio je Marko Jagodić Kuridže s 23 koša (šut 6/14) i 10 skokova, međutim, epitet igrača utakmice ide Ante Toni Žižiću koji je ubacio 19 koševa (šut 6/8) uz 12 skokova, što mu je donijelo ukupnu valorizaciju 33.
Prvo ime kod poraženog Zagreba bio je Jakov Vladović s 14 koševa (šut 7/11) i sedam dodavanja, dok su Marino Šarlija i Luka Božić dodali po 13 ubačaja.

U sljedećem kolu Zagreb gostuje u Rijeci kod zahuktalog Kvarnera, dok će Cibona već u petak dočekati Zabok.