A2 Sjever: Mladost slavila u Virju

Derbi kola igran je u Virju gdje je domaći Podravac poražen od Mladosti iz Đurđevca. Znatno pomlađena momčad Međimurja i dalje igra dobro, a u ovom su kolu slavili na gostovanju kod Petra Zrinskog u Vrbovcu. Čakovec je slavio na gostovanju u Bjelovaru, a Zagorski derbi pripao je Vindiji koja je s 2 poena razlike slavila u Ivancu kod Ivančice. Rudar je poražen na domaćem terenu od Radnika. Grafičar iz Ludbrega pregazio je na gostovanju Koprivnicu s čak 71 razlike.

Najzanimljiviji susret kola igran je u Virju pred čak 500 gledatelja, gdje su se u derbiju kola sastali susjedni Podravac i Mladost iz Đurđevca. Obje momčadi jedni su od favorita za naslov prvaka. Prvu četvrtinu vodila se ravnopravna borba, čvrstih obrana, a Podravac dobiva taj period s minimalnih 15:14. Mladost je u drugoj četvrtini odigrala briljantnu obranu koja je domaćim košarkašima dozvolila samo 4 postignuta koša, dok su oni zabili 15 i na poluvrijeme otišli s 10 poena razlike. Treća četvrtina slična prvoj, izjednačena, a obrane i dalje na visini, Mladost malo bolja. Dobili su treću četvrtinu s 2 koša razlike i ukupnu prednost povisili na +12 što do kraja utakmice nisu ispuštali, samo su dozvolili domaćinima da smanje na konačnih 9 poena zaostatka. Mladost je zadržala Podravac na samo 49 postignutih koševa u cijeloj utakmici, a do pobjede su ih predvodili sjajni Jančijev s 22 koša dok su Beljan i Krainović dodali po 13. Kod Podravca najbolji Šiprak s 14 i Nikolić s 13 koševa. Podravcu je ovo prvi poraz dok je Mladost još uvijek bez poraza kao i Grafičar iz Ludbrega.

Međimurje je na izuzetno teškom gostovanju, gdje je domaćin u nekim trenucima igrao jako čvrsto, pa i na granici grubog, odnijelo pobjedu. Nakon izjednačene prve četvrtine koju Međimurje dobiva s dva poena razlike, uslijedila je još bolja igra u drugom periodu. Odlična obrana dopustila je domaćoj momčadi samo 14 postignutih koševa, gosti su zabili 23 i na poluvrijeme otišli s +11. Tvrdi i čvrsti domaćini uspjeli su u trećoj četvrtini smanjiti prednost na 7 koševa razlike, ali nije to smelo igrače trenera Roka Sorića u posljednjoj četvrtini koju su dobili s 4 poena razlike za zasluženu pobjedu od 11 koševa viška. Najbolji u redovima Međimurja, razigravač Mario Novak-Marek s 25 koševa i mladi Jambrović koji nastavlja s odličnim partijama, a ovog puta zaustavio se na 23 koša. Pobjeda za Međimurje još je vrjednija kad se zna da su igrali bez ozlijeđenog seniora Krajačića, a u sastavu je bilo 11 juniora i 1 senior. Kod Petra Zrinskog najbolji Tomić s 22 koša, dok je Hrandek zabio 17.

Čakovec i Bjelovar zamijenili su domaćinstva, tako je Čakovec nakon poraza u Virju prošli tjedan opet gostovao. Bjelovar je izuzetno neugodna momčad, pojačana s par igrača iz Zagreba, igraju brzo i puno šutiraju i uvijek su opasni ako im krene. Imao je Čakovec malih problema, ali su ih ipak uspjeli zaustaviti. Bjelovar zabija 90 poena po utakmici, ali i prima čak 93, što znači da imaju drugu najgoru obranu lige poslije Koprivnice. Zaustavili su ih igrači Čakovca na 80 postignutih koševa, a zabili su jedan više nego Bjelovar prima u prosjeku, znači 94 za uvjerljivih +14 na kraju. Spomenimo da Čakovec u sljedećem kolu igra novi derbi, gostuju kod neporažene Mladosti iz Đurđevca, a ako izgube to bi ih moglo dosta udaljiti od prvog mjesta. Najbolji kod Čakovca, sjajni Luka Prprović s 33 postignuta koša, a Matija Novak dobro ga je pratio s 23 poena. Božić 23, Vrinjanin 21 kod poraženog domaćina.

Uzbudljiva i napeta utakmica igrala se u Ivancu, gdje je domaća Ivančica dočekala Vindiju iz Varaždina. Vindija je u skoro svakoj utakmici do sada pokazala dobru igru u prvom poluvremenu, da bi u drugom prosula visoku prednost, a tako je bilo i sada. Prvo su poluvrijeme dobili s čak 15 poena razlike, da bi sve prosuli u trećoj četvrtini koju je Ivančica dobila 17:5 i smanjila na samo -3 uoči posljednje četvrtine. Dobila je Ivančica i zadnju četvrtinu, ali sa samo jednim košem razlike što nije bilo dovoljno za potpuni preokret, a Vindija je ovog puta uspjela dobiti utakmicu. Novak je kod Vindije zabio 21 koš, Zadranin Šamarija 15, a kod Ivančice Lukinić i Mikac po 11 poena.

Opet su košarkaši Rudara jako loše ušli u utakmicu, ništa nisu mogli pogoditi, a u prvih 10 minuta utakmice zabili su samo 9 poena. Gosti iz Križevaca povećali su prednost u prvim minutama druge četvrtine na okruglih 20 koševa razlike, a onda je krenula furiozna obrana igrača Rudara koji su bili nošeni fanatičnim i bučnim navijanjem domaćih navijača što se stvarno rijetko viđa na drugoligaškim terenima. Do poluvremena su smanjili prednost gostiju iz Križevaca na 6 koševa zaostatka, a primili su samo 8 koševa u drugoj četvrtini. Početak treće četvrtine opet na strani Rudara koji poravnava rezultat na 34-34 i onda kao i puno puta do sada, umjesto da nastave igrati načinom na koji su stigli Radnik, opet se krenulo brzopleto. Izgubljena lopta i dva brzopleta šuta, promašena, donijela su gostima 3 čiste kontre, kojima su otišli na 7 poena razlike, a kasnije i na 15. Posljednjih 10 minuta pokušali su domaći stići prednost Radnika, ali uspjeli su smanjiti s 3 trice Tkaleca na 7 razlike, bliže nije išlo. Na kraju zaslužena pobjeda Radnika. Radiković i Dodlek po 12 koševa za Rudar, a kod Radnika Barukčić 29, Maksić 10 koševa.

Grafičar nastavlja s uvjerljivim pobjedama, niz je nastavljen u Koprivnici gdje su istoimenog domaćina deklasirali s nevjerojatnih 71 razlike. Prednost su iz četvrtine u četvrtinu samo povećavali da bi se na kraju zaustavili na +71. Bila je ovo dobra prilika da trener Grafičara, Cesar razigra sve igrače prije finala kupa regije sjever gdje sutra (srijeda 07. studenog) igraju protiv Čakovca na domaćem terenu. Čak osam dvoznamenkastih strijelaca kod Grafičara od kojih su najviše zabili Petrović 22 i Hrkač 20 poena. Mlinarić s 19 najbolji kod Koprivnice. Spomenimo da Grafičar u prosjeku svoje protivnike u prva 4. kola dobiva sa 46,5 koševa razlike.