Američko prvenstvo: Brazil ispao nakon 4 poraza

Noćas je odigran posljednji dan prvog kruga Američkog prvenstva u Venezueli. Argentina je uspjela svladati Meksiko za prvo mjesto skupine B, dok je u skupini A Brazil upisao novi poraz i tako se oprostio od natjecanja. Dan je obilježio nestanak struje tijekom utakmice Paragvaja i Dominikanske Republike, te se utakmice nije ni odigrala do kraja.

Paragvaj – Dominikanska Republika 54:83 (9:26, 24:53, 48:70)

Paragvaj: Araujo 26, Sanchez 12, Mellone 12, Ortiz 2, Peralta 2

Dominikanska Republika: Towns 16, Fortuna 12, Coronado 11, Santana 10, Baez 7, Sosa 6, Ramon 5, Garcia 5, Vargas 4, Martinez 3, Feldeine 2, Greer 2

Dominikanska Republika svladala je Paragvaj rezultatom 83:54 u utakmici koja se nije odigrala do kraja. Naime, otprilike pet minuta prije kraja nestalo je struje u dvorani te ju domaćini nisu uspjeli vratiti sat i pol vremena i organizatori su odlučili da će se utakmica prekinuti i registrirati tadašnjim rezultatom. Svejedno je Dominikanska Republika već osigurala pobjedu, tako da nije bilo velike štete zbog neodigravanja posljednjih pet minuta.

Već su nakon prve četvrtine košarkaši Dominikanske Republike imali 17 poena prednosti i ostatak utakmice sveo se na odrađivanje posla. Najefikasniji bio je Karl Towns sa 16 poena, dok je Paragvaj predvodio Guillermo Araujo s 26 poena. Paragvaj je posljednja ekipa skupine B, tako da je za njih prvenstvo završeno.

Kanada – Urugvaj 93:67 (29:11, 51:25, 75:48)

Kanada : Nicholson 18, C. Joseph 17, Thompson 14, Kendall 13, Rautins 8, Shepherd 6, Heslip 6, Anthony 4, Cadougan 3, Doornekamp 3, D. Joseph 1

Urugvaj : Fitipaldo 18, Taboada 14, Batista 10, Garcia 9, Calfani 7, Wachsmann-Mallner 6, Cabot 3

Zbog nestanka struje u prvoj utakmici, susret Kanade i Urugvaja je bio nakratko odgođen, no uspio se odigrati bez problema te su Kanađani došli do treće pobjede uvjerljivim slavljem. Sjajno su otvorili utakmicu te su predvođeni Coryjem Josephom (17 poena, 7 asistencija) već do poluvremena imali 26 poena prednosti.

Razigran je bio i Andrew Nicholson s 18 poena (šut 7/8) u 17 minuta, dok je kod Urugvaja prednjačio Bruno Fitipaldo s 18 poena. Kanada je u skupini A završila na drugom, a Urugvaj na trećem mjestu te su se obje ekipe plasirale u drugi krug.

Meksiko – Argentina 78:98 (26:26, 40:45, 59:71)

Meksiko: Hernandez 21, Ayon 19, Mendez 13, Gutierrez 8, Martinez 6, Mata 5, Stoll 4, Meza 2

Argentina: Scola 25, Safar 18, Mata 13, Campazzo 9, Espinoza 8, Gutierrez 7, Laprovittola 6, Mainoldi 6, Delia 6

U borbi za prvi mjesto skupine B, Argentina je uvjerljivo svladala Meksiko rezultatom 98:78 i tako s prve pozicije ulazi u drugu fazu. Meksiko je do sada pružao vrlo dobre igre i očekivala se napetija utakmica, ali Argentinci su postepeno gradili svoju prednost do konačnih +20.

Nakon prvih 10 minuta igre bilo je izjednačeno, no preostale tri četvrtine pripale su na stranu Argentine koju je predvodio Luis Scola s 25 poena, 4 skoka i 4 asistencije. Pridružio mu se Selem Safar s 18 poena, dok su kod Meksika najbolji bili Hector Hernandez s 21 poenom i 6 skokova te Gustavo Ayon s 19 poena i 10 skokova.

Brazil – Jamajka 76:78 (17:18, 36:39, 59:53)

Brazil: Torres 12, Benite 12, Giovannoni 11, Garcia 11, Batista 9, Taylor 9, Huertas 6, Neto 6

Jamajka: Samuels 21, Rose 16, Scott 14, Jordan 9, Scott 9, Ewing 4, Howell Ennis 3, Blair 2

Najveće razočarenje turnira svakako je reprezentacija Brazila koja je upisala sva četiri poraza i kao posljednja ekipa skupine A završila je nastup na prvenstvu. Svladala ih je Jamajka, kojoj je ovo prva pobjeda, dovoljna za prolazak u drugi krug. Tijekom susreta ekipe su se često izmjenjivale u vodstvu. Jedinu veću prednost ostvario je Brazil krajem treće četvrtine, ali Jamajka se nije predavala do samoga kraja.

Osam minuta prije kraja rezultat je bio izjednačen i sve do kraja bilo je neizvjesno. Marcelinho Huertas 30 sekundi prije kraja promašuje tricu, a Akeem Scott na drugoj strani pogađa oba slobodna bacanja za konačni rezultat 78:76. Imao je Brazil pet sekundi na raspolaganju do kraja, ali šut Vitora Benitea nije prošao kroz obruč. Tako se Jamajka po prvi puta u povijesti plasirala u drugi krug Američkog prvenstva.

Pobjednike je predvodio Samardo Samuels s 21 poenom i 8 skokova, dok su za Brazil po 12 poena ubacili Benite i Caio Torres.

Danas je u Venezueli slobodan dan, a od sutra kreće drugi krug natjecanja, u kojem ekipe iz skupine A igraju protiv ekipa iz skupine B. Tako će Dominikanska Republika igrati protiv Jamajke, Meksiko protiv Kanade, Argentina protiv Portorika te Venezuela protiv Urugvaja.