EP U18: Hrvatskoj zasluženi poraz od domaćina Latvije

Hrvatska je danas prikazala lošu igru i zasluženo je poražena od Latvije u svojoj prvoj  utakmici druge faze natjecanja. Osim poraza zabrinjava i neigranje ozlijeđenog Lovre Mazalina. Iako dvije godine mlađi, dosta nedostaje u našoj ekipi koja je aktualni juniorski Europski prvak.

Nakon drugog poraza, pred našom reprezentacijom su utakmice protiv Španjolske i Italije u kojima još mogu izboriti četvrtfinale, a prilika za prve dvije pozicije koje bi nam donijele lakšeg protivnika u nokaut fazi je skoro sigurno propuštena.

Hrvatska – Latvija 65:72 (10:19, 33:36, 43:54)

K. Žganec 14 (11sk), Arapović 14, Gabrić 13, Bošnjak 6, Marinelli 6, Gulam 4, Jelenek 3, Jukić, Kozić -, B. Žganec – , Mazalin -.

Naši juniori su odlično krenuli u utakmicu, s dva poena Andrije Ćorića, tri Marka Arapovića i četiri Karla Žganeca poveli smo s 9:0. Latvijci pokušavaju s dalekometnim šutevima i uskoro s tri trice izjednačuju na 13:13, a nakon poena Domagoja Bošnjaka dolaze u vodstvo 16:14. Ipak naši preko Karla Žganeca preuzimaju vodstvo do kraja prve četvrtine, a u drugoj se nastavlja ravnopravna utakmica s puno grešaka. Neumorni Kristaps Gluditis sa svojom trećom tricom odvodi Latviju na odmor s prednosti od 3 koša (36:33).

Na početku trećeg dijela Arapović tricom vraća prednost na našu stranu, a Paolo Marineli održava vodstvo od jednog poena (39:38). Tada skoro četiri minute ne postižemo koš, a kroz propusnu obranu domaćin zabija 12 koševa za prednost od 11 poena, koliko je bilo i na kraju četvrtine. I u posljednjih deset minuta loša igra naših juniora i domaćin tricom Ervinsa Meznieksa odlazi na nedostižnih 17 poena razlike (64:47). Do kraja utakmice Latvijci lako drže pristojnu prednost i na kraju slave s 72:65.

Karlo Žganec je upisao još jedan double double učinak (14p, 11sk), a dvoznamenkasti su bili Arapović (14) i Tomislav Gabrić (13), Latvijce su predvodili Gluditis s 15 poena (4 trice) te Kristaps Porzingis s 10 i 14 skokova.

Sutra igramo protiv Španjolske, a prekosutra protiv Italije, reprezentacije koja je danas izgubila od Turske.