Euroliga: Odličnan nastup Tomića, drama u Istanbulu

Nakon pet odigranih kola Eurolige, više nema momčadi koja nije ubilježila pobjedu, a ovo je kolo do prvog slavlja došla talijanska momčad Dinamo Sassari, dok su na vrhu skupina još uvijek tri sastava s maksimalnim učinkom od pet pobjeda. Što se nastupa hrvatskih košarkaša tiče, nitko nije podbacio, a jedan je dominirao. No, krenimo redom…

Skupina A

Nizhniy Novgorod na krilima je sjajnog Taylora Rochestiea slavio kod svog ruskog rivala Unicsa iz Kazana sa 73:79. Američki razigravač s crnogorskom putovnicom ubacio je 24 poena, od čega četiri trice iz isto toliko pokušaja, a njegovom serijom 7:0 sredinom posljednje dionice gosti su potvrdili pobjedu u Kazanu. Kod Unicsa se s 15 koševa i pet asistencija istaknuo Nikos Zisis.

Prava drama odvijala se u Istanbulu, gdje je Anadolu Efes poenima Matta Janninga sa zvukom sirene savladao madridski Real. Cijela utakmica protekla je u neizvjesnom tonu, tek s jednim posustajanjem gostiju u trećoj četvrtini. Pravu kulminaciju drame vidjeli smo u posljednjih šest sekundi. Milko Bjelica krenuo je na prodor, ali njegov pokušaj blokira Andres Nocioni, odbijenu loptu pokušava ubaciti Cedi Osman, a s obruča je u koš posprema Janning, za veliko slavlje u dvorani Abdi Ipekci.

Osman je sa 16 poena bio najbolji strijelac domaćina, a solidne nastupe ubilježili su naši reprezentativci. Dario Šarić susret je završio s 13 poena, pet skokova, dva asista i blokadom, dok je Dontaye Draper ubacio svega tri poena, ali je skupio i tri skoka, šest dodavanja, dvije ukradene lopte i jednu blokadu, za solidan all-round učinak. Kod gostiju je 20 poena ubacio Sergio Llull.

Prvu euroligašku pobjedu u povijesti svog kluba ubilježili su košarkaši Dinamo Sassarija, koji su sa 92:80 na svome terenu bili bolji od Žalgirisa. Ključni period bila je posljednja četvrtina, u kojoj su domaćini ubacili 32 poena, a goste ostavili na 16 ubačenih koševa. Olaseni Lawal s 25 i David Logan s 20 ubačaja predvodili su klub sa Sardinije, a kod litvanskog velikana je 15 poena ubacio James Anderson.

Unics Kazan – Nizhniy Novgorod 73:79 (Zisis 15 p, 5 as; Rochestie 24 p, Parakhouski 19 p, 9 sk)

Anadolu Efes – Real Madird 75:73 (Osman 16 p, 7 sk, Šarić 13 p; Llull 20 p, Bouroussis 17 p, 6 sk)

Dinamo Sassari – Žalgiris Kaunas 92:80 (Lawal 25 p, 9 sk, Logan 20 p, 5 ol; Anderson 15 p)

Poredak: 1. Real 4-1, 2. Efes 4-1, 3. Žalgiris 3-2, 4. Nizhniy Novgorod 2-3, 5. Unics 1-4, 6. Sassari 1-4

Skupina B

Osim slavlja Albe u Zagrebu, preostala dva gosta također su slavila u ovoj skupini. Branitelj naslova Maccabi pregrmio je poraz od Cedevite gostujućim trijumfom u Malagi kod Unicaje. Neizvjestan susret riješen je u posljednje dvije minute, kada su domaćini zaradili dvije tehničke pogreške, uključujući drugu, isključujuću za trenera Joana Plazu, što su gosti iskoristili na najbolji mogući način i na koncu slavili sa 66:70. Dominirao je Devin Smith, koji je za Ponos Izraela ubacio 24 poena uz 10 skokova, a kod domaćina su po 16 koševa postigli Will Thomas i Ryan Toolson.

Košarkaši moskovskog CSKA odigrali su fantastičnu posljednju četvrtinu susreta protiv Limogesa, gdje su svoje sinoćnje domaćine ostavili na svega pet poena, ubacivši pritom 27, čime su preokrenuli dvoznamenkasto vodstvo francuskog sastava s kraja treće četvrtine i na kraju sami ubilježili dvocifrenu pobjedu 76:86. Sonny Weems ubacio je 18 poena u pobjedničkim redovima, a Jamar Smith 19 kod gubitnika.

Unicaja Malaga – Maccabi Tel Aviv 66:70 (Thomas 16 p, Toolson 16 p; Smith 24 p, 10 sk)

Cedevita – ALBA Berlin 67:80 (Ukić 15 p, 5 as; McLean 20 p, Radošević 14 p)

Limoges – CSKA Moscow 76:86 (Smith 19 p; Weems 18 p, 5 sk, 5 as)

Poredak: 1. CSKA 5-0, 2. Unicaja 3-2, 3. Maccabi 3-2, 4. ALBA 2-3, 5. Cedevita 1-4, 6. Limoges 1-4

Skupina C

Andrew Goudelock je s 10 ubačenih trica i 34 postignuta poena vodio svoj Fenerbahce do pobjede u Munchenu nad Bayernom od 86:93. Gosti su bili bolji takmac tokom velike većine susreta, a Goudelockove trice ulazile su nekako baš kad bi domaćini zaprijetili. Naš Luka Žorić susret je završio s pet poena, četiri skoka, tri dodavanja i blokadom. Po 16 poena su u bavarskom sastavu ubacili Nihad Đedović i Vasilije Micić.

Milanski Armani do druge je pobjede stigao protiv poljskog Turowa, a do nje su ih predvodili Joe Ragland s 20 poena i Alessandro Gentile s jednim manje. Kod gostiju je 15 koševa ubacio Tony Taylor.

Derbi kola zasigurno je odigran u Palau Blaugrana, gdje je Barcelona ugostila Panathinaikos i na krilima sjajnog našeg Ante Tomića stigla do pobjede 78:69. Bila je to na kraju prilično jednostrana utakmica, u kojoj su Zeleni iz Atene upisali svega tri vodstva, sva tri u prvoj četvrtini, pa nekog prevelikog uzbuđenja nismo vidjeli, pošto je Barca najveći dio drugog poluvremena vodila sa između sedam i 11 koševa prednosti.

Hrvatski je centar susret završio s double-double učinkom od 16 koševa i deset skokova, a tome je pridodao po jednu asistenciju, blokadu i krađu, dok Mario Hezonja nije ulazio u igru. Kod gostiju se s 14 poena i osam uhvaćenih skokova istaknuo Esteban Batista.

Bayern Munchen – Fenerbahce 86:93 (Đedović 16 p, 5 as, Micić 16 p; Goudelock 34 p)

Armani Milano – Turow 90:71 (Ragland 20 p, Gentile 19 p; Taylor 15 p)

Barcelona – Panathinaikos 78:69 (Tomić 16 p, 10 sk; Batista 14 p, 8 sk)

Poredak: 1. Barcelona 5-0, 2. Panathinaikos 3-2, 3. Fenerbahce 3-2, 4. Armani 2-3, 5. Bayern 1-4, 6. Turow 1-4

Skupina D

Neptunas iz Klaipede sa 94:87 je savladao Valenciju našeg trenera Velimira Perasovića i tako našeg stručnjaka gurnuo u neizglednu situaciju uoči nastavka euroligaškog natjecanja, na posljednju poziciju skupine s tek jednom pobjedom iz pet susreta. Deividas Gailius bio je najbolji domaći igrač s 19 ubačenih koševa, a kod gostiju se s 22 istaknuo Pau Ribas.

Crvena Zvezda ubilježila je i drugu gostujuću, a treću ukupno pobjedu u ovosezonskom izdanju Eurolige, ali ova pobjeda nad Laboral Kutxom bila je i najuvjerljivija. Domaćini su odigrali izrazito loš susret, što je razigranim Crveno-belima ponudilo priliku da slave s uvjerljivom razlikom, a oni to nisu propustili učiniti. Tornike Shengelia s 20 je ubačaja bio jedini dvoznamenkasti domaći košarkaš, a u redovima trenera Dejana Radonjića sa 17 se poena istaknuo Luka Mitrović.

Uvjerljivi su bili i košarkaši Olympiacosa, koji su sa 93:66 u svojoj Dvorani mira i prijateljstva pregazili nemoćni Galatasaray. Utakmica je to bila u kojoj turski sastav niti jednom nije bio u vodstvu, a domaćini su dvoznamenkastu prednost izgradili već u prvoj četvrtini. Na koncu je Othello Hunter ubacio 17 poena uz 10 skokova, a Vassilis Spanoulis 16 uz devet asistencija kod domaćih, a hrvatski reprezentativac Oliver Lafayette nadodao je devet koševa, tri uhvaćena skoka i pet dodavanja. Carlos Arroyo je s 14 ubačaja bio jedini raspoloženi košarkaš Galatasaraya.

Neptunas Klaipeda – Valencia 92:87 (Gailius 19 p; Ribas 22 p, Dubljević 18 p)

Laboral Kutxa – Crvena Zvezda 66:86 (Shengelia 20 p; Mitrović 17 p, Zirbes 15 p, 7 sk)

Olympiacos – Galatasaray 93:66 (Hunter 17 p, 10 sk, Spanoulis 16 p, 7 as; Arroyo 14 p)

Poredak: 1. Olympiacos 5-0, 2. Crvena Zvezda 3-2, 3. Galatasaray 2-3, 4. Laboral 2-3, 5. Neptunas 2-3, 6. Valencia 1-4