Hrvatska izgubila najvažniju utakmicu na prvenstvu

Srbija je svladala Hrvatsku u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Pragu. U jednosmjernoj utakmici Šarić nije mogao sam, a povremeni bljeskovi ostalih igrača nisu bili dovoljni za pobjedu protiv reprezentacije kakva je Srbija. Konačni rezultat utakmice je bio 73:66 za Srbiju.

Hrvatska – Srbija 66:73 (17:24; 35:38; 51:59)

Hrvastka: Junaković 10, Gabrić 14, Gulam 0, Mustapić 0, Demo 0, Šarić 30, Brzoja 8, Mavra 3, Bošnjak 0, Bender, Marić 1, Jurković 0.

Srbija: Pot 0, Novak 6, Janković 0, Jokić 8, Kutlešić 0, Micić 15, Anđušić 0, Milutinov 5, Janković 13, Andrić 20, Dobrić 0, Šalić 6.

Utakmica je krenula s dva promašaja po jedan sa svake strane. Prvi napad za Srbe propustio je realizirati Milutinov, a za nas Junaković. Hrvatska je povela preko Šarića, a na drugoj strani uzvraćaju Janković i Andrić i protivnici dolaze prvi puta u vodstvo. Nakon novih koševa Jankovića, koji je bio vrlo dobar na otvaranju, rezultat je bio 9:6 za Srbiju.

Loše su naši igrali u obrani što je otvaralo puno prostora za srpske šutere. Seriju je pokrenuo Micić koševima s linije za slobodna bacanja, a nastavili su je Andrić i Janković i Srbi su prvi puta imali osjetnije vodstvo. Seriju prekida Šarić poenima iz reketa, a na njegove koševe nadovezuje se trica Mislava Brzoje i bili smo samo na minus jedan.

Srbi su pojačali u finišu, tricu je stavio Andrić i to je bio njegov deseti koš, a Milutinov diže na plus pet za svoju ekipu. Četvrtina je završila rezultatom 24:17 u korist protivničke momčadi.

Loša igra u defanzivnom dijelu se nastavila, a nakon trica na otvaranju druge dionice Brajković je primoran pozvati time-out. Naši se nakon minute odmora malo bude i preko Šarića i Brzoje smanjujemo na minus sedam. Šarić je radio apsolutno sve na terenu, a strani komentator dao mu je nadimak Mr. Everywhere and Mr. Everything. Nadimak koji dovoljno govori koliko je u našu igru bio uključen ostatak ekipe.

Zonska obrana vratila je Hrvatsku u igru, a pred kraj četvrtine malo se razigrao Gabrić koji stavlja par trica i na prvi veliki odmor odlazi se s prihvatljivim zaostatkom od minus tri, konkretan rezultat je bio 38:35.

Fantastično su Srbi otvorili nastavak. Zabili su tri trice i otišli na velikih dvanaest koševa prednosti. Brajković zove time-out nakon kojeg se naši bude. Tricu zabija Junaković i malo smanjuje prednost Srba. Usporeno se igralo u trećoj dionici. Priliku pod obručima dobio je i Jurković, ali njegova rola prošla je nezapaženo.

Tri minute prije kraja tricom Gabrića naši smanjuju na minus šest, a osamnaestim košem Šarića samo na minus četiri. Srbi dolaze do daha, a za njih četiri bacanja u nizu pogađa Andrić i opet ih vodi na značajniju prednost. Spustili su naši na minus pet, pet sekundi prije kraja, ali brzom akcijom i prijenosom lopte Srbi dolaze u priliku zabiti tricu, što i rade.

Rezultat na ulasku u posljednji period igre bio je 58:51.

Promašio je Šarić polaganje na početku posljednje četvrtine, a Srbi stavljaju tricu. Loša igra koja nas je pratili u cijelom meču nastavila se i u posljednjoj četvrtini. Šarić je preuzimao odgovornost i u napadačkom i obrambenom dijelu, a ostatak ekipe uglavnom je statirao.

Šibenčanin s četiri vezana poena smanjuje na sedam poena razlike, a pet minuta do kraja važan koš za Srbiju postiže Micić. Nakon njegovog koša na semaforu je stajalo 55:64. Sljedećih par napada nije se događalo ništa značajno, a našu priliku za povratak upropastio je Junaković koji je izgubio loptu u kontri, što je rezultiralo protunapadom na suprotnoj strani kojeg zakucavanjem u nove poene pretvara Janković.

Zbog vješanja na obruč dobiva tehničku, ali naši ni uz taj poklon ne uspijevaju značajnije smanjiti prednost. Previše su naši promašivali, a u samoj završnici došli smo na minus četiri, Micić je promašio dva bacanja, ali Srbi hvataju skok i definitivno zatvaraju utakmicu.

Najbolji u našoj ekipi bio je Dario Šarić koji je postigao 30 koševa imao 9 skokova i 4 asistencije. Kod Srba je bilo više raspoloženih igrača, a najviše se istakao Andrić s 20 poena. Micić je bio na 15, a Janković je utakmicu završio s 13 ubačaja.