Hrvatska pregazila Tursku za finale

Hrvatska je u polufinalu U-19 Svjetskog prvenstva uvjerljivo slavila nad Turskom rezultatom 91:56 i plasirala u finale gdje će se najvjerojatnije protiv reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država boriti za zlatno odličje.

U najavi utakmice, ali i samog turnira još prije nekoliko tjedana, Marko Arapović priželjkivao je susret s reprezentacijom Turske u bilo kojem dijelu natjecanja. Danas tj. jučer mu se ta želja ispunila i ukazala mogućnost osvete za poraz u polufinalu U-18 Europskog prvenstva 2014. godine.

Naši su mladi reprezentativci od samog starta utakmice krenuli u osvetničku misiju i već nakon par minuta igre pokazali koja strana je bolja u ovom ogledu. Marko Arapović otvorio je utakmicu s devet svojih koševa od ukupno 11 naše reprezentacije prije nego su se Turci potpuno raspali.

Arapoviću su se pridružila dva cibosa, Nik Slavica i Ivica Zubac, a Turci cijelo prvo poluvrijeme nisu mogli ni primirisati našoj mladoj reprezentaciji koja je već do prvog velikog odmora imala +16 na svojoj strani.

Iako se očekivao dvoboj podjednakih reprezentacija, posebice uzme li se u obzir da Hrvatska igra bez tri svoja ponajbolja igrača (Dragan Bender, Ante Toni Žižić, Lovro Mazalin), Turci su danas definitivno dokazali da su na ovaj turnir došli jako loše pripremljeni.

Zaostatak iz prvog poluvremena Turci u drugom poluvremenu nisu mogli niti malo smanjiti jer su naši dečki nastavili igrati kao da je utakmica u egalu. Frustracija Turaka rasla je iz minute u minutu što je bilo vidljivo i na samom terenu. Nakon poprilično mirnog prvog poluvremena, turski su mladići frustrirani svojom igrom počeli raditi nesportske prekršaje, a njihov je trener također “nagrađen” jednom tehničkom u trećoj četvrtini.

Marko Arapović je svoju fenomenalnu utakmicu završio s učinkom od 25 koševa, 15 skokova, 6 asistencija i 3 ukradene lopte. Ivica Zubac bio je drugi najbolji strijelac s 20 koševa čemu je pridodao 9 skokova i 4 asistencije. Ostala dva dvoznamenkasta Hrvata bila su Nik Slavica, 17 koševa i 6 skokova, i Luka Božić, 15 koševa i 8 skokova.

Naše mlade reprezentativce sutra u 19 sati i 30 minuta očekuje finale u kojem će se sastati s boljim iz susreta između Sjedinjenih Američkih Država i domaćina Grčke.

U-19 Hrvatska – U-19 Turska 91:56 (22:12; 44:28; 72:45)

U-19 Hrvatska: B. Kapusta 4, G. Filipović 8, I. Majcunić 0, R. Badžim 0, L. Božić 15, I. Vraneš 2, N. Slavica 17, I. Zubac 20, I. Karačić 0, M. Arapović (c) 25.

U-19 Turska: K. Bayram 4, B. Ugurlu 1, D. Ozdemiroglu 0, Y. Arslan 6, T. Gecim 8, O. Baykan 5, F. Korkmaz 6, E. Arar 4, A. Olmaz 0, O. Ulubay 8, M. Alemdaroglu 2, E. Guven (c) 12.