Hrvatska u polufinalu nakon 18 godina!

U prvoj četvrtfinalnoj utakmici Hrvatska je svladala Ukrajinu rezultatom 84:72 i nakon 18 godina prošla u polufinale.

Hrvatska – Ukrajina 84:72(22:22; 51:35; 70:61)

Hrvatska: Tomić 6, Andrić, Draper 6, Bogdanović 14, Šarić 7, Rudež 7, Ukić 9, Simon 23, Markota 12, Žorić.

Ukrajina: Pustozvonov, Jeter 19, Mishula 2, Gliebov, Gladyr 13, Lypovyy 7, Natyazhko 10, Zabirchenko 2, Korniyenko 4, Zaytsev, Pustovyi, Kravtsov 15.

Hrvatska je krenula u utakmicu sa standardnom petorkom: Roko Ukić, Bojan Bogdanović, Krunoslav Simon, Damir Markota i Ante Tomić. Ukrajina je startala sa Eugeneom Jeterom, Sergiijem Gladyrom, Oleksandrom Lypovyyjem, Kyrylom Natyazhkom i Maxymom Korniyenkom.

Natyazhko je doveo ukrajince u vodstvo od 2:0, a prvi četvrtfinalni koš za Hrvatsku postigao je Simon kojim je izjednačio na 2:2. Gladyr je pogodio tricu, a uzvraća još jednom Simon za 5:5. Nakon toga Ukrajina radi seriju 7:0 i odlazi na 12:5, a Jasmin Repeša zove prvu minutu odmora. Nakon minute odmora zaigrali smo puno bolje i napravili seriju 9:0 koševima Tomića, Ukića, Simona i Bogdanovića. Do kraja četvrtine se igra koš za koš, a prvi period završava rezultatom 22:22. Napad nije bio problem, problem je bila obrana.

Ulaskom Dontayea Drapera u igru na poziciju razigravača, a prelaskom Ukića na dvojku, igra nam je izgledala puno bolje, tečnije i brže, a odlično je igrao obranu gdje je ukrao tri lopte i omogućio nam lake koševe iz kontranapada. Prvih osam minuta druge četvrtine, zabili smo 24 poena, Ukrajina samo 10. Najveću razliku bilježimo 1:27 do kraja prvog poluvremena kada Simon sa dva pogođena bacanja i tricom odvodi Hrvatsku na 49:32. Do kraja smo vidjeli jednu dvicu Jetera i jedno pogođeno bacanje Natyazhka, a za Hrvatsku je Bogdanović zabio polaganje. Na odmor se odlazi rezultatom 51:35 za Hrvatsku koja polufinale na EuroBasketu čeka od 1995. godine.

Hrvatsku je u prvom poluvremenu predvodio Simon s 13 koševa i tri asistencije, Ukić je uz šest koševa naš najbolji skakač s četiri uhvaćene lopte. Draper je također postigao šest uz 4 asistencije i tri ukradene lopte.

Prve četiri minute treće četvrtine održavali smo prednost između 16 i 19 poena razlike, a onda serija Ukrajine 7:0 kojom su došli na samo 12 poena zaostatka. U tom trenutku u igru ulazi Draper umjesto Simona i odmah krade svoju četvrtu loptu i asistira Markoti za prekid negativne serije, ali na drugoj strani Natyazhko postiže koš i dobiva dodatno bacanje jer ga Markota faulira. Ukrajina je došla na samo -11. Promašujemo još jedan napad, Gladyr promašuje tricu, ali skaču njegovi suigrači u napadu i postižu koš za minus devet tri minute do kraja trećeg perioda. Nakon još jednog promašaja Gladyra za tri poena, Markota na drugoj strani pogađa tricu i vraća nas na dvoznamenkastu prednost od +12. Minutu do kraja stigli su ukrajinci opet na minus devet, ali Rudež s dva pogođena bacanja i Bogdanović polaganjem u kontri donose Hrvatskoj +13. Mishula smanjuje na -11, a Hrvatska ima zadnji napad u kojem Draper gubi loptu, a Gladyr polaže i smanjuje na devet poena razlike uoči posljednjih 10 minuta. Rezultat je 70:61.

Odlično krećemo u posljednju četvrtinu, Draper krade već petu loptu na utakmici i upošljava Bogdanovića u kontri koji pogađa i zarađuje dodatno bacanje koje promašuje, ali Šarić hvata loptu i imamo novi napad, ali Žoriću se svira dvojbeni faul u napadu. Šarić nam pogođenom tricom donosi +14. Prve koševe za Ukrajinu pogađa Kravtsov i smanjuje na -12, a još dva pogođena bacanja dodaje Zabirchenko. Šest i pola minuta do kraja susreta vodimo 75:65. Nakon par minuta posta s jedne i druge strane, Simon pogađa za dva, a hrvatski navijači su eksplodirali, zadimili dvoranu jednom bakljom i stvorili atmosferu neviđenu na košarkaškim utakmicama reprezentacije. Minutu do kraja opet Simon pogađa dva bacanja za +12 Hrvatske, a na tribinama se zaorilo “Večeras je naša fešta“. Hrvatska je u polufinalu nakon 18 dugih godina! Susret je završio rezultatom 84:72