Hrvatska na krilima Šarića razbila Češku!

Hrvatska je nakon što je zaostajala u prvom poluvremenu s poenom razlike u drugom poluvremenu potpuno nadigrala Češku i na krilima Darija Šarića slaviti pobjedu 70:53. Ovom pobjedom u drugi krug prenosimo dva boda, isto kao Španjolska i Slovenija, a protivnici u drugom krugu su nam Italija, Finska i Grčka koja je izgubila od Finske danas i u drugi krug ide s nula bodova, dok Italija prenosi četiri, a Finska dva boda. Slijedi dan odmora, a u četvrtak, najvjerojatnije u 17:45 igramo protiv Italije.

Startali smo istom petorkom kao jučer protiv Slovenije, znači: Roko Ukić, Bojan Bogdanović, Kruno Simon, Damir Markota i Ante Tomić. Krenuli smo dobro, poveli 5:2, Češka se vratila na 5:5, a serijom 7:2 otišli smo na 12:7. Nakon toga bolja Češka koja do kraja četvrtine preokreće rezultat i ima vodstvo 17:16. Naši su reprezentativci izgubili previše lopti u prvih 10 minuta.

Početak druge četvrtine pripao je Češkoj koja odlazi na šest poena prednosti. Vraćamo se i izjednačavo na 27:27, ali opet dozvoljavamo Česima novu mini seriju od 4:0 za 31:27, tri i pola minute do poluvremena. vraća nas Bogdanović tricom. Poluvrijeme završava vodstvom Češke 32:33, ali mogli smo biti u vodstvu da nije bilo toliko izgubljenih lopti, ali i promašaja Tomića pod košem koji je unatoč svemu zabio osam koševa i skočio šest puta. Čekamo kada će konačno zaigrati malo čvršće u napadu ispod koša i zakucati koju loptu. Bogdanović i markota dodali su po pet koševa. Pavel Pumprla s osam i Tomas Satoransky sedam koševa kod Češke. Naši su donekle uspjeli zaustaviti Jana Veselog koji je na šest koševa i sedam skokova.

Bolje smo počeli treći period, imali smo minimalno vodstvo, a tricom Ukića i dvicom Simona sljedeći napad odlazimo na najvišu prednost na utakmici, 47:40, samo tri minute do kraja treće četvrtine. Barton u sljedećem napadu pogađa tricu koju suci poništavaju jer je nagazio aut liniju, a Tomić na drugoj strani radi korake. jedan od razloga našeg vodstva su i promašena slobodna bacanja Češke. promašili su ih već osam, od toga Vesely pet. Tomić gubi još jednu loptu, ali Česi promašuju napad, a Simon na drugoj strani tricu. Igramo brzopleto i promašujemo, a Vesely polaže i smanjuje prednost Hrvatske na 47:42.  Tri sekunde do kraja četvrtine Tomić ima dva bacanja koja promašuje, lopta svejedno dolazi do Drapera koji promašuje šut u posljednjoj sekundi trećeg djela.

Kod rezultata 49:44 u posljednjem periodu, Šarić pogađa tricu i donosi nam najvišu prednost na utakmici, imamo plus osam. Imali smo priliku i za +10 u kontri 3 na 1, ali smo se spetljali, ali ipak je Draper iznudio osobnu, a odmah potom i Šarić nakon skoka u napadu. Iznudili smo i treću ososbnu u nizu, točnije Bogdanović koji je išao na zakucavanje. Pogodio je oba bacanja i odveo nas na +10 samo šest i pola minuta do kraja. češka se vratila na minus pet, ali na drugoj strani Draper postiže koš uz prekršaj, pogađa i dodatno bacanje i imamo osam poena prednosti četiri minute do kraja. Obranili smo napad Češke a Šarić postiže novu tricu za +11 i pokazuje o kakvom se talentu radi!

Utakmica je riješena dvije i pola minute do kraja nakon jednog pogođenog bacanja Bogdanovića i tricom od table Simona kojom odlazimo na ogromnih 15 poena razlike. Do kraja smo još povisili prednost i pobijedili rezultatom 70:53 te se plasirali u drugi krug natjecanja s 4 pobjede i porazom, a dalje nosimo dva boda kao i Španjolska te Slovenija.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Tomić s 12 poena i devet skokova, ali i četiri izgubljene lopte te Šarić s 11 poena i pet skokova i Bogdanović koji je također zabio 11 uz pet izgubljenih lopti. Dvoznamenkasti su bili još Simon i Žorić s po 10 koševa.  Kod Češke jedini na razini Pumprla s 19 koševa i Vesely s 11 i 11 skokova, ali i katastrofalnim izvođenjem slobodnih bacanja koja je gađao 1 od 10. Ukupan šut Čeških igrača s linije slobodnih bacanja bio je 5 od 21 ili užasnih 23 posto.