Medveščak ponovno prvi, Ragusa i Split (naj)bliže Final4, Dubravi važna pobjeda

Sedamnaesto kolo Prve ženske lige ponudilo je možda i neke od odgovora za ovu sezonu. Od vodeće pozicije u prvenstvu, do najbolje četvorke, a i ekipu koja ispada, odnosno se “spasila”.

Medveščak je pobjedom nad Trešnjevkom ponovno preuzeo vodeću poziciju u prvenstvu. Nadoknadila se i koš razlika iz prve utakmice, a ako ubrojimo i WABA ligu, ovogodišnji međusobni skor je sada za ekipu Braslava Turića 2-1.

Trenerskom trojcu na klupi Dubrave su izgleda suđene Dalmatinke. I to sad već drugi put na domaćem terenu u napetoj završnici. Najprije protiv Zadra, da bi u subotu dobili i Šibenik.

Gubitnici kola su Pula i Podravac. Još nedavno su obje ekipe bili  potencijalni kandidati za Final Four. Podravac je nakon odličnog otvaranja, u Novoj godini doživio treći uzastopni poraz, dok je Pula u izravnim utakmicama s dalmatinskim dvojcem Splitom (prošli tjedan) i u subotu protiv Raguse jako otežala prolazak među četiri.

Ragusa bi trebala igrati danas još zaostalu utakmicu sa Podravcem, ali je došlo do odgode iz Virja, te će momčad iz Dubrovnika još pričekati na moguću 9. pobjedu. Splićanke su jučerašnjom pobjedom na Višnjiku nastavile pozitivan niz te su tako još jedan korak bliže Final Fouru.

Šime Zelić (basketball.hr)

Ispod su spomenuti Podravac, Šibenik i Zadar. Približila se i Požega pobjedom u Podravcu, odličnom četvrtom četvrtinom su došle do 5. pobjede, Dubrava je na spomenute 3, dok je Brod na 1.

Ekipe imaju još četiri, odnosno pet utakmica do kraja sezone. Ždrijeb je naklonjen Splitu i Ragusi, odnosno Pula još mora igrati protiv vodećeg dvojca. Medveščak je i dalje na dvije fronte, kao i Trešnjevka, a ako je itko procijenio da je opstanak Dubrave osiguran, može se lako prevariti, jer Brodu su i dalje dovoljne dvije pobjede, zbog bolje (čitajte: iste) međusobne razlike odnosno zbog više postignutih koševa u gostima!

I još svježa kadetska informacija, na poluzavršnici WABA lige Trešnjevka 2009 je pobjedom nad makedonskim Badelom izborila Final4 te će tako braniti prošlogodišnji naslov prvaka. Protiv Ilirije, koja im je prošle godine u Zagrebu uzela moguću dvostruku krunu, pobjedom u kategoriji U15.

Druga naša ekipa, ŽKK Zagreb trenera Kristijana Jagatića izgubila je upravo od Ilirije. Vodili su još na poluvremenu, ali loša treća četvrtina (9:27) bila je odlučujuća. Ostali par je Budućnost  – Cinkarna Celje.

Za sve koji su propustili komentar “košarkaškog čarobnjaka iz Vodica” te podsjetnik na kadetsku završnicu gdje su Vodičanke u polufinalu pobijedile do tada neporažene Zadranke.

Prva ženska liga, 24./25. veljače

Dubrava BLC – Šibenik 55:53 (19:10, 14:10, 9:16, 14:17)

Dubrava BLC: B. Perić 15, Šuster 6, Boban, Principe 15, Džafić 7, Vojvodić 3, Todorović, Petrović 3, Galušić, Taylor 6.

Šibenik: Ivančević 1, Vukšić 5, Mrdalj, Strize, Pavičić 1, Tošić 9, Periša 29, Borič 10, Rončević, Dujić.

Dubrava je još jednom u napetoj završnici u Zagrebu sačuvala dva boda. Prije tri tjedna, u egal završnici pao je Zadar, dok je u subotu Sanda Tošić promašila za mogući produžetak.

Barbara Perić je dvije sekunde prije kraja nakon prvog promašenog slobodnog, taktički promašila drugi, dovoljno za plus dva. Što na rezultatu, što i na ljestvici u odnosu na Brod.

Šibenik je tako drugi vikend zaredom odigrao dobro tek jedno poluvrijeme. U Puli prvo, u Dubravi drugo. Nakon petog prekršaja Taylor, u jednom trenutku je i povela momčad Stipe Bralića. Periša je bila nezaustavljiva i ovog puta, postigavši 29 poena.

Nives Džafić presudila je u završnici postigavši najprije koš za ponovno vodstvo, pa oba slobodna za koš prednosti.

U pobjedničkom sastavu Dubrave BLC, po 15 poena zabile su Barbara Perić i Tricija Principe. Svestranu utakmicu je odigrala Martina Šuster upisavši 6 poena, 11 skokova, 4 asistencije i 3 ukradene lopte. Taylor ovog puta “tek” 6 poena, sve iz slobodnih, iz igre 0/11.

Zoran Jokić, trener Dubrave: “Nije bilo lako dobiti ovu utakmicu iako smo vodili i 15 razlike u trećoj četvrtini. Ozljeda Principe te neprepoznatljiva igra naše najbolje igračice Taylor vratile su Šibenik u igru, i u zadnje tri minute ušlo se s minimalnim vodstvom. Tada smo dali i zadnji atom snage i još jednom odličnom obrambenom reakcijom dobili utakmicu. Imali smo potrebnu dozu sreće da ta egal utakmica na kraju ode na našu stranu. Čestitam kolegi Braliću i igračicama obje momčadi na fer i korektnoj igr.

Nakon utakmice uslijedilo je druženje i opuštanje kojeg su propustili poslije utakmice u Brodu. Sada im sijedi utakmica protiv Splita.

“Momčadi koja trenutno igra u najboljoj formi u drugom dijelu prvenstva – no nećemo se predati već kod naplatnih kućica u Lučkom, a nešto slično bi vjerojatno rekao i kolega iz Pule,” za kraj trener Dubrave.

Stipe Bralić, trener Šibenika: “Dubrava je u bitno izmijenjenom sastavu u odnosu na prvi dio sezone, te je zasluženo pobijedila. Loše smo odigrali prvi dio utakmice, gdje smo ostvarili zaostatak od 15 poena razlike. U drugom poluvremenu smo bili znatno bolji i na vrijeme stigli prednost, no nismo uspjeli prelomiti, budući da je zadnji šut Tošić za produžetak iscurio iz koša.”

Pula Črnja Tours – Ragusa 78:80 (24:20, 22:22, 11:20, 21:18)

Pula Črnja Tours: Đukić 6, Pjevac, Pačkovski 29, Perko, Perko 6, Franić, B.Trehub, Hajdin 11, Petrinčić, Ramljak 10, K. Trehub 8, Đikić 8.

Ragusa: Marin 10, Stojanović 15, Zarač 5, Tomičić, Haklička 11, Matijević 2, Erslan 9, Zovko 18, Kristić, Kalajžić 10.

Pula je dobro započela utakmicu, dobila prvo poluvrijeme 46:42  ali je onda došla treća četvrtina u kojoj je Ragusa preokrenula odnos snaga u svoju korist i do kraja utakmice izborila vrijednu pobjedu koja joj vjerojatno donosi mjesto među četiri najbolje ekipe u Hrvatskoj.

Ekipi Ivana Đukića utakmica je također bila prevažna, jer bi ostala u igri za mjesto među četiri koje bi sudjelovale u doigravanju za prvaka.

Najbolja u redovima Raguse bila je Josipa Zovko s 18 koševa i 10 skokova, ostvarila je još jedan double-double. Romana Stojanović je utakmicu zaključila s 15 koševa, 5 skokova i 5 asistencija. Ana Haklička je ubacila 11, Ina Marin 10, kao i Karla Kalajžić. Kod Pule je najefikasnija bila Lana Pačkovski s 29 koševa. (zenska-kosarka.com)

Ivan Đukić, trener Pula Črnja Tours: Imali smo dvije prilike potvrditi playoff, i to u utakmicama sa Splitom i Dubrovnikom, no obje smo loše odigrali. Sad nam ostaje da do kraja lige odradimo sljedeće utakmice, tako da bez ikakvog pritiska pokušamo odigrati što bolje. U utakmici s Dubrovnikom se igrala tvrda i neizvjesna utakmica, a na kraju je pobijedila sretnija ekipa, na čemu im mogu samo čestitati.”

Josipa Zovko, košarkašica Raguse: “S teškog gostovanja vratili smo se s vrijednom pobjedom, koja nas približava final fouru. Iako smo loše ušli u utakmicu i otvorili je s 0:8, uspjeli smo brzo vratiti utakmicu u egal. Do kraja se igrala izjednačena utakmica, koš za koš. Spretnijom i sretnijom završnicom smo uspjeli doći do važne pobjede.”

Podravac Gigant – Plamen Požega 52:63 (20:15, 6:5, 17:20, 9:23)

Podravac Gigant: Senjan, V. Šimunić 17, Hrastić 6, P. Šimunić 11, Ćurić 10, Krstanović, Mihalić 2, Dan. Bukovčan 2, Dij. Bukovčan 4, Kapitanić, Triplat, Cik.

Plamen Požega: M.Lovrić 11, P. Lovrić 14, Šegota, Bašić 6, Devčić, Lana Hrmić 11, K. Soldo 12, Lea Hrmić 2, Pandža Brnić 2, B. Soldo, Berger, Halimic 5.

Podravac je visokim tempom nametnuo ritam igre, trebale su gostujuće igračice doći na radnu temperaturu. Ekipa Vladimira Englmana uspješno je probila obranu, ali bezuspješnost u napadu dovela ih je do minus šest prije predaha.

Možda i ne valja spomenuti, ali druga četvrtina okončana je rezultatom 6:5. Podravac je nerazpoljožljivost nastavio i u drugom dijelu, na drugoj strani vidljivo je bilo da Požežanke kondicijski bolje stoje.

“Vidjelo se da su cure odradile poseban tjedan što se tiče fizičke pripreme, te smo napokon prošli tjedan bili kompletni na treningu. Očekivali smo da Podravac neće uspjeti držati tu agresivnost i u drugom dijelu, kada smo mi praktički okrenuli na presing obranu, i u toj agresiji uzeli nekoliko lopti,” rekao nam je trener Požege Vladimir Englman.

Doduše nije prevagnula toliko presing obrana, već činjenica da je Podravac dozvolio Požegi da se razigra u drugom dijelu, odnosno da Soldo razigra šutere. Lovrićke su kombinirano postigle 7 trica, Bašić dvije kao i Soldo. Na drugoj strani, Podravac koji je bez obzira na očajan šut za tricu (1/14) imao prednost i od 9 poena, krajem treće još jednom i osam. No, Požega početkom četvrte preuzima prednost, do kraja povećava i na najvećih plus 11.

Ivica Molnar, trener Podravca: “Pali smo kondicijski u četvrtoj četvrtini. Nije naš išao šut cijelu utakmicu, a Požega je u drugom dijelu zabila 10 od ukupno 12 trica. Preusko smo stajali u obrani, te smo bili prespori u rotaciji, što nas je koštalo gubitka stečene prednosti, a u konačnici i gubitka utakmice.”

Vladimir Englman, trener Požege: »Otvaranje je bilo veoma loše s naše strane, dolazili smo do šuteva, ali imali smo problema u realizaciji. Uspjeli smo nekako zadržati priključak, dok smo u drugom dijelu podigli agresivnost, te smo ih energetski dodatno umorili. Krenuo nas je šut, pogodili smo deset trica i zasluženo pobijedili.”

Trešnjevka 2009 – Medveščak 46:60 (9:9, 9:16, 13:19, 15:16)

Trešnjevka 2009: Katavić 5, Erjavec 7, Sorić, Marta Galić 10, Mühl 10, Pavić 4, Marija Galić, Bilić, Kostić 6, Zadro 4, Savić.

Medveščak: Arežina, Nimac 2, Tadić 5, Borović 18, Krajinović, Todorić 9, Tepeš, Radoš 7, Kolovrat, Bura 19, Macan, Leovac.

Kažu da je bilo hladno u dvorani 2 Doma sportova. Primjereno temperaturi izgledale su i ekipe na početku, Medveščak se zaledio na 0/7 iz igre. Prva četvrtina okončana je rezultatom 9:9.

Na početku druge Patricija Bura postiže šest poena, a nakon trice Borović i dva od tri postignuta slobodna, Medveščak je bio na dvoznamenkastoj prednosti (22:11).

Nisu posustale cure Deana Nemca, do poluvremena su to spustile na sedam poena. U drugom dijelu Medveščak otvara s dva postignuta koša, da bi domaće nakon trice Erjavec i koš faula Mühl, došle na 26:31. Nakon toga serija obje Ive, Todorić najprije postiže četiri poena, pa Borović dvije trice za tada najvećih 14 poena razlike.

Na kraju i konačna razlika, Patricija Bura je bila nadomak double-doublea, 19 koševa i 9 skokova, Todorić je ugradila 19 koševa i 9 skokova, dok je Borović pridodala 18 poena.

Kod Trešnjevke valja spomenuti Martu Galić, koja je s klupe odigrala 13 minuta, upisala 10 poena (4/6 iz igre), skok i asistenciju bez izgubljene lopte. Isto tako 10 poena zabila je i Nika Mühl.

Ovom pobjedom Medveščak je zasjeo na čelo ljestvice s kojeg će najvjerojatnije u obranu naslova prvakinja Hrvatske.

Braslav Turić, trener Medveščaka: “Mogu reći da je ovo bila čudna utakmica u hladnoj dvorani. Trebalo nam je vremena za adaptaciju, o čemu govori i to da je nakon 7 minuta rezultat bio 4:1 … Prva četvrtina je bila vrlo slaba na obje strane. U drugoj smo se malo “probudili”, da bi u trećoj napravili razliku i pitanje pobjednika riješili na početku četvrte četvrtine. Sad smo u prednosti pred Trešnjevkom, imamo jednu pobjedu više i bolji međusobni skor. Nadam se da ćemo ovu prednost sačuvati i krenuti u doigravanje s prve pozicije.”

Zadar – Split 49:76 (9:20, 15:11, 12:16, 13:29)

Zadar: Oštrić 5, Dujić 5, Vrsaljko 11, Žugić, Nikpalj, Perica 12, Mandić 12, Dedić 4, Šolić, Prenđa.

Split: K. Puljić 14, Miše, M. Puljić 11, Silov 16, Salopek, Barać 3, Brnas 5, Bodrožić, Nevešćanin, Škec, Mamić 15, Škaro 12.

Još jedna odlična predstava Splita u dalmatinskom derbiju na Višnjiku. Žute su tom pobjedom samo potvrdile odličnu formu i stanje u momčadi, dok je na drugoj strani trenerica Zadra Marija Mazija za portal S23 bila ogorčena pristupom svojih cura.

“Totalno sam ogorčena. U najavi utakmice sam rekla da ne izgledamo dobro,da se ne trenira na pravi način. Nakon Trešnjevke i naše pobjede, cure kao da su pomislile da je kraj sezone. Mene je sram, nadam se da je i njih. Zadnjih pet minuta jedva su stajale na parketu. Mi možemo biti na visini zadatka, samo ako smo u pravom trenažnom procesu. Mogu reći da ćemo pokušati sve kako bi do toga došle, jer je ovo bilo jako loše”.

Drugi dio Maja Puljić otvara napadačkim skokom i ukradenom loptom, za polet gostujuće ekipe. Zabila je i Marijana Mamić, Splićanke su ponovno bile u komfortnoj zoni, a da prednost nije otišla ispod deset pobrinula se i Ivana Brnas tricom pred kraj treće četvrtine.
U četvrtoj već spomenuti pad Zadra, na kraju Split nakon Pule dolazi do još jedne uvjerljive pobjede, na Višnjiku konačni rezultat 49:76.
Maja Puljić statistički je bila najbolja igračica kola (pročitajte više).

Boran Grgin, trener Splita: “Ovom pobjedom smo se popeli samo još jednu stepenicu bliže cilju i stvarno iskreno čestitam svojim igračicama. Znali smo da ćemo slaviti, ako dobrom obranom uspijemo zadržati protivnika na 60 do 65 poena i one su to u potpunosti ispunile.”