MVP Florence slomio Levski i odveo Zadar do druge pobjede

Zadar je i nakon trećeg kola zadržao status najbolje hrvatske momčadi u ABA ligi. Večeras je u Višnjiku nekoliko puta lomio Levskog, no slomio ga tek u završnici kada je fantastični James Florence ubacio četiri trice i tako Bugarima zadao konačan udarac.

Zadar – Levski 86:75 (29:18; 46:36, 58:55)

Zadar: Bašić, Segarić 3, Ivanov 18, Kraljević 2, Vraneš, Šango, Sobin 12 (6sk, 4as, 6ol), Širko 7, Bubalo, Ramljak 10 (9sk), Bošnjak 4, Florence 30 (5as, 4ol, 7il).

Levski: Heath 9, Karamfilov 7, Angelov, Simeonov 4, Pl. Ivanov, Pv. Ivanov 13, Pupović 14, Varbanov 10, Zahariev 9, Dimitrov 7, Gjuroski 2.

Igrači Ante Nazora otvorili su silovito, dvije trice je ubacio Ramljak, poene su dodali Sobin i Ivanov, obrana je bila na visini, a rezultat 18:3 sugerirao je jednostavnu zadaću za Zadrane večeras na Višnjiku. Međutim, kada je početkom druge dionice Nazor odlučio odmoriti svoja dva najbolja igrača Florencea i Sobina, došlo je do određenog pada, što su iskoristili Bugari i preko Vrbanova i Simeonova u 13. minuti smanjili svoj zaostatak na smo minus pet (24:29).

Značilo je to i povratak zadarskog Amerikanca u igru koji je u 16. minuti, nakon ukradene lopte, novim koševima najprije odveo Zadar ponovno na dvoznamenkastu prednost, a zatim i tricom zaključio poluvrijeme za plus deset svoje momčadi (36:26).

U nastavak dvoboja znatno bolje su ušli igrači Levskog, a njihova serija 10:0 značila je izjednačenje rezultata i Nazorovu minutu odmora. Nepunih šest minuta bilo je potrebno Zadru za prvi koš iz igre, uslijedilo je bolje razdoblje i vodstvo 56:49 nakon ubačaja Ivanova i Florencea. Ipak, gosti su do kraja treće dionice uspjeli smanjiti pa se ušlo u neizvjesnih posljednjih deset minuta.

Zadar je novu priliku da prelomi utakmicu dobio u 35. minuti nakon koševa Sobina, Širka i Florencea i vodstva 68:62, no nije uspio pa se pitanje pobjednika rješavalo u posljednje tri minute. A tada je na scenu stupio Florence i s dvije trice najprije odveo Zadar na plus deset (78:68), a potom s nova dva ubačaja za tri poena stavio točku na i donio Zadranima drugu pobjedu u sezoni.

Florence je s 30 koševa, pet dodavanja, četiri osvojene lopte i pet pretrpljenih prekršaja zaradio epitet junaka ovog susreta, a valorizacija 31 donijela mu je naslov MVP igrača trećeg kola ABA lige. Pored njega, u zadarskim redovima večeras je odličan bio i kapetan Ive Ivanov s 18 koševa, a Josip Sobin dodao je 12 uz sjajan all-round učinak od šest skokova, četiri asista i šest osvojenih lopti. Vrijedi istaknuti i doprinos Marka Ramljaka koji je ubacio 10 koševa uz devet skokova.

Kod gostiju iz Sofije najbolji dojam ostavili su Miljan Popović s 14 i Pavlin Ivanov s 13 koševa.

Ovom pobjedom Zadar je obranio domaći teren i zadržao dobru atmosferu uoči gostovanja u Zagrebu kod Cibone u derbiju sljedećeg kola. Levski će, s druge strane, na svom parketu dočekati momčad Budućnosti.